
Jest to odbiornik kierunkowy z anteną Yagi-Uda na pasmo 433,9 MHz. W Czarnym pudełku mieści się wzmacniacz antenowy oraz odbiornik superreakcyjny firmy Telecontrolli wraz ze wzmacniaczem małej częstotliwości na polskim, starym UL1490. Potencjometry widoczne z boku, to (od dołu) regulacja głośności oraz włączanie zasilania, regulacja wzmocnienia wzmacniacza antenowego. Z przodu mieści się jeszcze dioda sygnalizacyjna podpięta do odbiornika oraz przycisk włączania zasilania. Całość pomyślana tak, ze najpierw włącza się zasilanie wyłącznikiem na potencjometrze, a potem włącza się to przyciskiem. Umożliwia to wygodne, chwilowe włączanie zasilania. Odbiornik żre ponad 50mA tak więc nie ma sensu mieć odbiornika włączonego cały czas. W środku wygląda to tak:


Widoczna jest płytka modułu odbiornika Telecontrolli. Jako nadajnik zastosowałem też jeden z modułów Telecontrolli, wlutowałem go tylko w płytkę z dwoma generatorami na LMC555. Jeden generator służy jako kluczujący, drugi jest generatorem tonu. Nadajniczek łącznie z generatorami pobiera około 7mA prądu, tak więc na spokojnie można to będzie zasilać z baterii miniaturowej 12V do pilotów samochodowych.


Jest to naprawdę maleństwo. http://jaskiniowiec.strefa.pl/rakiety_m ... namiar.WMV. Uzyskiwany zasięg to około 350 m, dla sygnału już niknącego chwilami w szumie. Może to i nie jest dużo, ale mocny sygnał nadajnika uniemożliwił by lokalizację modelu na mniejszych odległościach, ze względu na totalne przesterowanie odbiornika. Filmik pokazuje działanie na około 300m odległości. Nadajnik był na skarpie na poziomie tamy, na końcu tej dróżki z betonowych płyt. Jeszcze linki do dokumentacji odbiornika i nadajnika telecontrolli, oraz link do sklepu z tym szpejstwem. Cena nadajniczka to około 20zł, tak więc cały nadajnik wychodzi niewiele drożej.
http://www.sensu.pl/download/rr4.pdf
http://www.sensu.pl/download/rt4.pdf
http://www.sensu.pl/?go=products&cat_id=55&producer=10