Widziałeś jak w "pogromcy mitów" zrobili z niej armatę? Moim zdaniem się nada
Bączek - mały model na silniki ROS.
Re: Bączek - mały model na silniki ROS.
Z papieru albo taśmy power tape
Widziałeś jak w "pogromcy mitów" zrobili z niej armatę? Moim zdaniem się nada
Widziałeś jak w "pogromcy mitów" zrobili z niej armatę? Moim zdaniem się nada
- jaskiniowiec
- Administrator
- Posty: 2379
- Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
- Lokalizacja: Kraków
- Kontakt:
Re: Bączek - mały model na silniki ROS.
Myślę, ze łatwo będzie sprawdzić, czy doszło do nadania dodatkowej energii w czasie startu. Otóż jeśli wyrzutnia będzie miała odrzut, to oznacza, że rakieta została dodatkowo przyspieszona na zasadzie wystrzału. Dla "czystego" startu odrzut "lufy" powinien wynosić zero.
Re: Bączek - mały model na silniki ROS.
W pogromcach mitów armatę z taśmy zatykali korkiem, żeby lufa się nie odkształciła, a i tak po kilku strzałach nadaje się do kosza. Wydaje mi się, że armata z taśmy z tekturą w środku nie odkształca się tak łatwo. (W pogromcach używali samej taśmy dla odtworzenia mitu).
- ArturroKRK
- Podniebny Filmowiec

- Posty: 381
- Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
- Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki
Re: Bączek - mały model na silniki ROS.
A ja uważam iż kolega Jaskiniowiec nie będzie się bawił w lufę z jakiejś taśmy, i powinniście już zaprzestać o tym spekulować. Przypominam iż tematem doświadczenia jest stabilizacja rakiety poprzez ruch obrotowy a nie przetestowanie czy lufa z taśmy lub tektury wytrzyma wystrzał.
Swoją drogą, pogoda się poprawiła
Kiedy możliwe odpalanie?
Swoją drogą, pogoda się poprawiła
Re: Bączek - mały model na silniki ROS.
hehe z tą taśmą to oczywiście żarty był 
- jaskiniowiec
- Administrator
- Posty: 2379
- Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
- Lokalizacja: Kraków
- Kontakt:
Re: Bączek - mały model na silniki ROS.
W czasie mojego urlopu na pomorzu, odpaliliśmy wspólnie z Robercikiem rakietkę "Bączek". Startowała z rury kanalizacyjnej 5cm z zatyczką w dnie. Jako ładunek miotający posłużyły wióry paliwa typu balistytu. Zapłon przy pomocy lontu.
Filmik ze startu 1
Filmik ze startu 2
Filmik ze startu 3
Jak widać, strzał gazów na starcie był tak duży, ze nastąpiło oderwanie zatyczki i podrzucenie do góry rury wyrzutni, co przyhamowało rakietę. Rakieta była lekko niestabilna. W/g wyliczeń rakieta miała na starcie pół kalibra niestateczności, po wypaleniu paliwa powinno być około stabilności neutralnej. Możliwe, ze zaważył tu fakt wyhamowania rakiety przez rurę wyrzutni. Okazało się też, że paliwko nitroglicerynowe nie nadaje się na ładunek miotający. Spala się za wolno. Następny model nie będzie mógł być malowany akrylami ani lakierem nitro. Obydwa lakiery są kasowane gazami z ROSa.
Generalnie uważam, że próba do powtórzenia, jeśli odbuduje model uszkodzony po lądowaniu.
Filmik ze startu 1
Filmik ze startu 2
Filmik ze startu 3
Jak widać, strzał gazów na starcie był tak duży, ze nastąpiło oderwanie zatyczki i podrzucenie do góry rury wyrzutni, co przyhamowało rakietę. Rakieta była lekko niestabilna. W/g wyliczeń rakieta miała na starcie pół kalibra niestateczności, po wypaleniu paliwa powinno być około stabilności neutralnej. Możliwe, ze zaważył tu fakt wyhamowania rakiety przez rurę wyrzutni. Okazało się też, że paliwko nitroglicerynowe nie nadaje się na ładunek miotający. Spala się za wolno. Następny model nie będzie mógł być malowany akrylami ani lakierem nitro. Obydwa lakiery są kasowane gazami z ROSa.
Generalnie uważam, że próba do powtórzenia, jeśli odbuduje model uszkodzony po lądowaniu.
- ArturroKRK
- Podniebny Filmowiec

- Posty: 381
- Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
- Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki
Re: Bączek - mały model na silniki ROS.
^^ Mnie się te filmiki bardzo podobają... A najbardziej sam moment jak kolega Jaskiniowiec robi " wejście Smoka" wskakując w kadr
... Sama próba fajna, chciałbym zobaczyć powtórkę strzału po skorygowaniu kilku rzeczy 
PS. Mam wrażenie że mój Fireball bardziej się kręci w locie na zaśrubionym ROS'ie niż Bączek na fabrycznym
( w sumie to nie mam się z czego cieszyć ^^ )
Fajnie, fajnie
Pozdrawiam ekipę znad morza 
PS. Mam wrażenie że mój Fireball bardziej się kręci w locie na zaśrubionym ROS'ie niż Bączek na fabrycznym
Fajnie, fajnie
Re: Bączek - mały model na silniki ROS.
Cześć,
Gratki testu, wyszedł wam prawdziwy moździerz. Ciekawe filmiki.
Żeby nie bawić się tyle z rurami i zatyczkami może po prostu wykopać dołek, wstawić w niego rurkę (rynnę ), kable itd. potem zasypać boki. Denko ( ziemia ) nie odskoczy.
Widziałem takie wyrzutnie na żywo, oraz czułem efekty ich celności w pewnym "zaprzyjaźnionym" kraju.
Zastanawiam się, czy dalsze testy mają sens, próba dowiodła, że można w ten sposób odpalać rakiety.
Test jak w "Pogromcach mitów" - potwierdzony.
Gratki testu, wyszedł wam prawdziwy moździerz. Ciekawe filmiki.
Żeby nie bawić się tyle z rurami i zatyczkami może po prostu wykopać dołek, wstawić w niego rurkę (rynnę ), kable itd. potem zasypać boki. Denko ( ziemia ) nie odskoczy.
Zastanawiam się, czy dalsze testy mają sens, próba dowiodła, że można w ten sposób odpalać rakiety.
Test jak w "Pogromcach mitów" - potwierdzony.
Free Your Mind
Re: Bączek - mały model na silniki ROS.
Hehe, wyglądało prawie jak gorący start z silosu
Nieźle 
No ale jakby nie było - poleciała, trochę niezgrabnie, ale jednak
super!
No ale jakby nie było - poleciała, trochę niezgrabnie, ale jednak
- jaskiniowiec
- Administrator
- Posty: 2379
- Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
- Lokalizacja: Kraków
- Kontakt:
Re: Bączek - mały model na silniki ROS.
Start z silosu, to na fotce wyciętej z filmu: