LRE Kwiecień 2011

Polskie Towarzystwo Rakietowe - wstąp i legalnie odpalaj Rakiety Dużej Mocy
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: LRE Kwiecień 2011

Post autor: jaskiniowiec »

Zauważyłem kilka błędów w opisach:
3 rozerwanie korpusu silnika, nie dyszy.
4 nie fragment dyszy, tylko część korpusu silnika.
5 z tego co pamiętam, to rakieta zaliczyła lot, a bariera dźwięku urwała tylko lotki z modelu. Uszkodzenie korpusu nastąpiło chyba przy otwarciu spadochronu lub przy lądowaniu.
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: LRE Kwiecień 2011

Post autor: rafciodz »

Cześć
Tak LRE było tylko dla członków PTR, mało tego - tylko dla tych co zgłosili chęć wykonania eksperymentu spełniającego choć jeden z warunków uczestnictwa lub zgłosiły się na osoby funkcyjne/pomocnicze podczas lotów.
Głównymi projektami były loty naddźwiękowe.
Informacja była na stronie PTR, tu na forum pojawiały się zajawki i rozmowy na tematy powiązane, techniczne.
Z naszej strony skorzystały inne organizacje i stowarzyszenia o podobnym profilu i nawiązały kontakt lub go odnowiły.
Generalnie LRE miały odbyć się w Drawsku Pomorskim ale z różnych przyczyn awaryjnie w ciągu ostatniego tygodnia przed zostały przeniesione do Torunia.
Free Your Mind
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: LRE Kwiecień 2011

Post autor: jaskiniowiec »

Na jesieni w Toruniu będą bardziej "otwarte" loty.
Awatar użytkownika
robercik
Supersonic PROFI
Posty: 1362
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: LRE Kwiecień 2011

Post autor: robercik »

Cześć
arekp pisze: 9. Start rakiety nadźwiękowej RTP3. Rakieta przekroczyła prędkość dźwięku i osiągnęła maksymalną prędkość ok. 2100 km/h oraz wysokość ok. 2800 m. Ze względu na błąd elektroniki, został zbyt wcześnie wyzwolony spadochron, co przy prędkości rakiety ok. 1000 km/h spowodowało rozerwanie rakiety na dwie części oraz uniemożliwiło dalsze wznoszenie się rakiety.
Uściśliłbym ostatnie zdanie. Rakieta nie rozerwała się na dwie części tylko rozłączyła w siódmej sekundzie lotu, urwała się natomiast lina łącząca obydwie części rakiety i zerwał się spadochron pilot wraz z taśmą odbłyskową. Człon z elektroniką kontynuował lot na 2800 m gdzie w 14 sekundzie lotu wyzwolił spadochron główny, człon silnikowy kontynuował lot w pionie. Warto odnaleźć odpowiednią klatkę z filmu OSZ która pokazuje jak człon silnikowy pikuje w górę w czasie gdy elektronikę zwiewa już na spadochronie z poligonu.

pzdr
Awatar użytkownika
arekp
Supersonic PROFI
Posty: 139
Rejestracja: niedziela, 17 kwie 2011, 00:31
Kontakt:

Re: LRE Kwiecień 2011

Post autor: arekp »

Dzięki za poprawki.
Moje wypociny można obejrzeć tutaj
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Re: LRE Kwiecień 2011

Post autor: Paul »

Witam,
Jeszcze male sprostowanie - Hipersonal lecial z predkoscia 1381 km/h , a nie jak napisales 1381 km/s :wink: Do tej predkosci to nam jeszcze troche brakuje :wink:

Pozdrawiam
Paul
Awatar użytkownika
arekp
Supersonic PROFI
Posty: 139
Rejestracja: niedziela, 17 kwie 2011, 00:31
Kontakt:

Re: LRE Kwiecień 2011

Post autor: arekp »

Racja :)
Najpierw było napisane w m/s a później zamieniłem na kilometry na godzinę.
Już poprawione.
Awatar użytkownika
robercik
Supersonic PROFI
Posty: 1362
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: LRE Kwiecień 2011

Post autor: robercik »

Cześć
Paul pisze:Hipersonal lecial z predkoscia 1381 km/h
Paul, czy mógłbyś po konsultacji z Austriakami napisać jakiś post i przedstawić zapis lotu z elektroniki pokładowej ?
Przydałyby się jakieś parametry techniczne samej rakiety, dokładne dane silnika, no i prędkość jaka została uzyskana.

Chciałbym zebrać nasze loty naddźwiękowe w Toruniu w jeden artykuł podsumowujący. Wrzucilibyśmy go na stronę PTR. Zapewne kosmonauta.net także chętnie zamieści podsumowanie.

pzdr
ODPOWIEDZ