Rakieta Falcon rakiety Muska

czyli o wszystkim na każdy temat
stansz
****
Posty: 317
Rejestracja: poniedziałek, 18 lut 2019, 11:13
Lokalizacja: Białystok

Rakieta Falcon rakiety Muska

Post autor: stansz »

Od roku w Polsce przebywa Tomasz Czajka, wiodący programista Elona Muska.
nota biograficzna,

Tomasz Czajka (ur. 21 maja 1981 w Stalowej Woli) – polski programista, wielokrotny zwycięzca zawodów informatycznych, mistrz świata w programowaniu zespołowym 2003, pracownik Space-X, a wcześniej firmy Google.

Tomasz Czajka jest synem Klemensa i Bogumiły Czajków, z wykształcenia będących matematykami, a pracujących jako informatycy. Zainteresował się informatyką w wieku 12 lat, kiedy otrzymał od rodziców komputer SAM Coupé i zaczął na nim programować. W szkole podstawowej został stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W trzeciej klasie liceum wyjechał do Anglii na rok i uczył się w Warwick School. Trzykrotnie brał udział w Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej (dwukrotnie pod flagą polską, raz pod flagą brytyjską) i dwukrotnie zdobywał złoty medal, a raz srebrny. Trzykrotnie występował też na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej i dwukrotnie zdobywał srebrny medal.

Ukończył studia na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego w 2004. Czterokrotnie wygrywał konkurs programistyczny Top Coder, trzykrotnie w kategorii Open (2003, 2004, 2008) oraz raz w kategorii Collegiate Challenge (2004). Również w 2003 wspólnie z Krzysztofem Onakiem i Andrzejem Gąsienica-Samkiem zwyciężył w Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym. W latach 2004–2007 studiował na Purdue University. Prowadził zajęcia akademickie z algorytmów i struktur danych na UW oraz Purdue.

W latach 2007–2013 pracował w Google, gdzie zajmował się m.in. infrastrukturą baz danych oraz wyszukiwarką produktów pod nazwą Google Commerce Search. Od 2014 jest zatrudniony w Space-X, amerykańskim przedsiębiorstwie przemysłu kosmicznego. Pracował nad oprogramowaniem systemów sterowania rakiety Falcon Heavy, której dziewiczy start miał miejsce 6 lutego 2018.

Tomasz Czajka jest bohaterem memu internetowego znanego jako „impreza informatyków”
======================
To od nas zależy czy tylko będziemy robili [jako Polska] papierowe rakiety. Czy przejdziemy na wyższy poziom rakiet kosmicznych.
inżynier STEM Białystok
Zbych Staniszewski
Suchareq
**
Posty: 31
Rejestracja: sobota, 17 kwie 2021, 15:12

Re: Rakieta Falcon rakiety Muska

Post autor: Suchareq »

Samo w sobie budowanie rakiet "papierowych" jest bardzo ważne, od czegoś trzeba zacząć, dlatego nie zgadzam się z tym twierdzeniem. Nie mniej jednak rozwój jest bardzo ważny
stansz
****
Posty: 317
Rejestracja: poniedziałek, 18 lut 2019, 11:13
Lokalizacja: Białystok

Re: Falcon i niskokosztowa rakieta polska

Post autor: stansz »

Cześć.
Tak wygląda niskokosztowa rakieta - WZL (nie znam nazwy).
Jest analogiczna do PERUNA Space Forest.
tekst pochodzi z portalu www.salon24.pl

Rakieta testowa trójstopniowego suborbitalnego systemu rakietowego do wynoszenia ładunków badawczych pomyślnie przeszła kolejne próby poligonowe - poinformowały Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1, które są liderem konsorcjum powołanego do budowy rakiety.
Chodzi o opracowanie rakiety zdolnej do wynoszenia ładunków badawczych o masie do 40 kg powyżej linii Karmana (umowna granica między atmosferą, a przestrzenią kosmiczną), czyli na wysokość 100 km. Suborbitalna rakieta pozwoli na prowadzenie badań i prac eksperymentalnych na dużych wysokościach w warunkach mikrograwitacji oraz sondowanie górnych warstw atmosfery.

Testy były pomyślne

W lutym i marcu przeprowadzono testy poligonowe, do których wykorzystano rakiety, które posłużyły do optymalizacji opracowanych systemów, zaadaptowanych i rozwijanych w rakietach testowych 105 mm oraz docelowych rakietach suborbitalnych - informują WZL -A1.
Rakieta została wyposażone m.in. w spadochronowy zespół odzyskiwania, system sterowania i stabilizacji lotu. W trakcie prób lotnych testowano przede wszystkim system sterowania rakietą. Sprawdzono algorytmy sterowania, które odpowiadały za utrzymanie żądanego kierunku lotu, oraz działanie systemów odzyskiwania.

https://youtu.be/GK5E6EJQmi8

Wyniki symulacji komputerowych oraz obliczeń numerycznych zgodziły się z pomiarami zrealizowanymi podczas startów rakiety testowej w zakresie założonej tolerancji, a zastosowane rozwiązania konstrukcyjne systemu rakietowego spełniły postawione założenia - informuje WZL.

To będzie niskokosztowa rakieta nośna
Jeśli kolejne próby zakończą się sukcesem, to niebawem Polska (i inne kraje Europy Środkowej) będzie mogła w sposób niskobudżetowy prowadzić suborbitalne loty z ładunkami badawczymi, co niewątpliwie przyspieszy rozwój polskiego sektora kosmicznego w dziedzinie prowadzenia lotów suborbitalnych i orbitalnych, bowiem różne podmioty będą mogły realizować swoje projekty w przestrzeni kosmicznej.
Jak deklarują przedstawiciele zaangażowanego konsorcjum, opracowane procesy technologiczne i algorytmy sterowania rakietą będą krokiem milowym w budowie systemów nośnych w Polsce. Uzupełnią one lukę na rynku, udostępniając podmiotom, (które do tej pory nie miały możliwości prowadzenia badań na dużych wysokościach, w warunkach mikrograwitacji) niskokosztową rakietę nośną.

Inne cele projektu
Planowane jest również opracowanie silnika o impulsie całkowitym przekraczającym 1.000.000 Ns, na paliwo stałe mogącego spełnić rolę boostera wielostopniowych rakiet nośnych, w tym orbitalnych. W zamyśle autorów projektu jest też otwarcie polskiej myśli naukowo-technicznej drogi do udziału w innych programach w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Inicjatywa jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 na podstawie konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR): Szybka Ścieżka „Technologie Kosmiczne”. Wartość projektu wynosi 23 693 412,53 zł, z czego dofinansowanie w wysokości 18 638 069,30 zł to wkład Funduszy Europejskich.

W skład konsorcjum powołanego w celu budowy rakiet wynoszących ładunki badawcze wchodzą WZL1 jako lider, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia (WITU) oraz Zakład Produkcji Specjalnej Gamrat.

- a tu link do strony salon24.pl
https://www.salon24.pl/u/nowetechnologi ... na-finiszu
=
Załączniki
rakieta inst. LOTNICTWA.jpg
rakieta inst. LOTNICTWA.jpg (124.54 KiB) Przejrzano 1390 razy
inżynier STEM Białystok
Zbych Staniszewski
stansz
****
Posty: 317
Rejestracja: poniedziałek, 18 lut 2019, 11:13
Lokalizacja: Białystok

Re: Rakieta Falcon rakiety Muska

Post autor: stansz »

Cześć. Co się dzieje z serwerami? Znikają wiadomości?
inżynier STEM Białystok
Zbych Staniszewski
stansz
****
Posty: 317
Rejestracja: poniedziałek, 18 lut 2019, 11:13
Lokalizacja: Białystok

Re: Rakieta Falcon rakiety Muska

Post autor: stansz »

Forum praktycznie jest nieodwiedzane. Trochę czytane.

Czy potencjał rakiet owców PTR osłabł ,czy większość pisze gdzieś indziej?

PTR chce zrobić nową stronę domową, nowy serwer. O co chodzi w tym wszystkim ?
inżynier STEM Białystok
Zbych Staniszewski
Awatar użytkownika
Bdabrowski
***
Posty: 130
Rejestracja: wtorek, 30 paź 2018, 19:29
Lokalizacja: Białystok, Warszawa

Re: Rakieta Falcon rakiety Muska

Post autor: Bdabrowski »

O ile dobrze pamiętam, strona PTRu wraz z całym inwentarzem zmienia hosting ze względu na wygaśnięcie poprzedniego i inne sprawy. Większość wymiany dzieje się obecnie na discordzie (nie mi oceniać czy to dobrze).
I took ballistics in school. Fascinating subject. Things go up, things go down.
stansz
****
Posty: 317
Rejestracja: poniedziałek, 18 lut 2019, 11:13
Lokalizacja: Białystok

Re: Rakieta Falcon rakiety Muska

Post autor: stansz »

Bdabrowski pisze: środa, 1 cze 2022, 18:49 O ile dobrze pamiętam, strona PTRu wraz z całym inwentarzem zmienia hosting ze względu na wygaśnięcie poprzedniego i inne sprawy. Większość wymiany dzieje się obecnie na discordzie (nie mi oceniać czy to dobrze).
Cześć, od razu powiem, że źle.
Polskie Towarzystwo Rakietowe nie jest właścicielem Discorda.

A przede wszystkim zapytam. Spotykasz się w Białymstoku w realu?
inżynier STEM Białystok
Zbych Staniszewski
kretu
**
Posty: 38
Rejestracja: wtorek, 29 gru 2020, 21:55

Re: Rakieta Falcon rakiety Muska

Post autor: kretu »

Sam też nad tym ubolewam bo szukanie w archiwach forum a discorda to zupełnie inna bajka. Niestety w dobie szybkiej informacji jako boomerzy :wink: nie mamy nic do gadania i nie ma co się łudzić że uda nam się przekonać młodzież do forum. Dodatkowo ta odrobina zwiększonej prywatności na Discord również jest argumentem. I tak dobrze że nie grupa facebookowa :twisted:
ODPOWIEDZ