Platforma Stewarta Gougha

urządzenia naziemne
Zbych
*
Posty: 14
Rejestracja: sobota, 14 kwie 2018, 21:40

Platforma Stewarta Gougha

Post autor: Zbych »

Witam
Platforma tego typu jest rodzajem "statywu" do mocowania jednego obiektu do drugiego. Jednak odpowiednie wykorzystanie właściwości tego typu urządzenia pozwala skonstruować symulatory lotu samolotu, pociągu, samochodu i wielu innych. Nie wszyscy jednak wiedzą, że platformę można wykorzystać jako hamownię dla silników rakietowych. Próby budowy takiej hamowni podjęto również w Polsce (Kublik_mobilna_PIL_198_2009.pdf). Ponieważ "łoże" platformy ma 6 stopni swobody to przy wykorzystaniu 6-ciu tensometrów można zmierzyć siły w trzech osiach i i trzy ortogonalne momenty. A więc ustawiając "łoże" platformy pionowo można oprócz pomiaru ciągu także "ważyć" silnik w czasie testu. Można również zmierzyć odchylenie osi ciągu od osi silnika. Zainteresował mnie ten temat i zacząłem zbierać materiały na ten temat. Znalazłem trochę w necie ale są to informacje szczątkowe. Aby opracować oprogramowanie do takiej hamowni potrzebne są skomplikowane wzory matematyczne (matematyka wektorowo-macierzowa). W ramach nauki obsługi programu T-Flex CAD narysowałem uproszczoną konstrukcję hamowni.
Co sądzicie o takim wykorzystaniu tego typu konstrukcji.
Załączniki
HAMOWNIA1.pdf
(394.77 KiB) Pobrany 219 razy
ODPOWIEDZ