Walne Zebranie Członków PTR 2021

Polskie Towarzystwo Rakietowe - wstąp i legalnie odpalaj Rakiety Dużej Mocy
Awatar użytkownika
Vigoniusz
****
Posty: 220
Rejestracja: środa, 20 cze 2018, 15:49
Lokalizacja: Kraków

Walne Zebranie Członków PTR 2021

Post autor: Vigoniusz »

Mamy przyjemność zaprosić na Walne Zebranie Członków, które odbędzie się już za miesiąc 20 maja 2021 (czwartek) o godzinie 19:00.

Zebranie odbędzie się w formie konferencji internetowej za pośrednictwem Discord'a -
Link do naszego kanału: https://discord.gg/Ugy2dQd

Planowany porządek obrad:
1. Rozpoczęcie obrad, zatwierdzenie porządku dziennego, wybór przewodniczącego zebrania
2. Sprawozdanie roczne Zarządu – podsumowanie finansowe i merytoryczne roku 2020
3. Plan działań na 2021
4. Wolne wnioski i dyskusja
5. Podsumowanie i zakończenie Zabrania Walnego
6. Wolne rozmowy

Zapraszamy wszystkich członków PTR!

Obrazek
Space is hard.
stansz
****
Posty: 317
Rejestracja: poniedziałek, 18 lut 2019, 11:13
Lokalizacja: Białystok

Re: Walne Zebranie Członków PTR 2021

Post autor: stansz »

Witam .
To może już dziś niektórzy chcieliby podyskutować na Discordzie.
Zapraszam szczególnie młodych ptrowców juniorów, którzy wprawdzie nie będą głosowali na zgromadzeniu ale posłuchać mogą.
inżynier STEM Białystok
Zbych Staniszewski
Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI
Posty: 912
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Walne Zebranie Członków PTR 2021

Post autor: Kacper »

Przypominam, dziś walne zebranie :!:
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Walne Zebranie Członków PTR 2021

Post autor: verex »

Cześć, czas na podsumowanie Walnego.

PODSUMOWANIE WALNEGO ZEBRANIA CZŁONKÓW PTR 2021

1. CZĘŚĆ OFICJALNA:
W pierwszym terminie nie uzyskano kworum. Rozpoczęto oficjalnie Walne Zebranie w drugim terminie. W zebraniu uczestniczyło łącznie 27 członków.
Zgłoszono kandydaturę Kacpra Zielińskiego na przewodniczącego zebrania.
Wynik głosowania na przewodniczącego zebrania: 22 głosów za wyborem Kacpra Zielińskiego, 5 wstrzymanych, w głosowaniu uczestniczyło 27 osób.
Przewodniczący zebranie przedstawił planowany porządek obrad:
Planowany porządek obrad:
1. Rozpoczęcie obrad, zatwierdzenie porządku dziennego, wybór przewodniczącego zebrania
2. Sprawozdanie roczne Zarządu – podsumowanie finansowe i merytoryczne roku 2020
3. Plan działań na 2021
4. Wolne wnioski i dyskusja
5. Podsumowanie i zakończenie Zabrania Walnego
6. Wolne rozmowy
Porządek obrad został przyjęty bez zastrzeżeń.
Zarząd przedstawił sprawozdanie merytoryczne za rok 2020.
Skarbnik Andrzej Magiera przedstawił sprawozdanie finansowe za rok 2020.
Przeprowadzono głosowanie za przyjęciem sprawozdania merytorycznego i finansowego.
Wyniki głosowania: 18 głosów za przyjęciem, 9 głosów wstrzymanych, w głosowaniu uczestniczyło 27 osób.
W ramach wolnych wniosków poddano głosowaniu planowaną na 1 lipca zmianę siedziby stowarzyszenia na ul. Bolesława Krzywoustego 1b, 81-035 Gdynia
Wyniki głosowania: 24 głosów za zmianą siedziby, 3 głosy wstrzymane, w głosowaniu uczestniczyło 27 osób.
Zamknięto część formalną walnego zebrania przechodząc następnie do wolnych dyskusji.

Podsumowanie:
Przyjęto sprawozdanie merytoryczne i finansowe bez zastrzeżeń.
Podjęto decyzję o zmianie adresu siedziby stowarzyszenia.

1.1. SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE:

Podsumowanie roku:
Początek roku 2020 przyniósł początek pandemii COVID-19 w Polsce znacznie utrudniając dotychczas bogatą działalność terenową Polskiego Towarzystwa Rakietowego. Z tego powodu nie odbyły się wiosenne Loty Rakiet Eksperymentalnych w Drawsku. W połowie roku pożegnaliśmy również zasłużonego długoletniego członka PTRu – Piotra Sornowskiego, który wspierał działalność terenową stowarzyszenia przeprowadzając w przeszłości liczne warsztaty, produkując modele oraz silniki rakietowe dla modelarzy. Członkowie Stowarzyszenia dla których Piotr był przyjacielem i którzy mieli fizyczną możliwość udali się na pogrzeb. Działalność Stowarzyszenia nabrała na sile w drugiej połowie 2020 roku, kiedy ruszyły prace remontowe w modelarni PTR w Gdyni. We wrześniu zorganizowany został coroczny Festiwal Meteor 2020, na którym odbyły się finansowane przez PTR warsztaty rakietowe z modelami rakiet Meteor a także konkurs z nagrodami. W październiku odbyły się zorganizowane na poligonie w Drawsku Pomorskim Loty Rakiet Eksperymentalnych. W tym samym miesiącu PTR pojawia się razem z SpaceForest oraz Instytutem Lotnictwa Sieci Badawczej Łukasiewicz w odcinku programu Astronarium z relacją z Festiwalu Meteor. W listopadzie PTR obecny był na internetowej wideorelacji na żywo zorganizowanej przez SSE Projekt w związku ze startem pierwszej operacyjnej misji załogowej SpaceX Crew-1. W grudniu odbył się także trzeci lot testowy rakietey PTR-1 która jest czołowym projektem Stowarzyszenia. Końcówka roku przyniosła największy do tej pory projekt w PTR – współorganizację polskiej edycji konkursu ESERO CanSat 2021 wraz z dostarczeniem (projekt, wykonanie, obsługa startu) rakiety na potrzeby misji CanSatów.

Szczegółowe chronologiczne podsumowanie wydarzeń w 2020:

1. 7 Czerwca – Śmierć Piotra Sornowskiego. Członkowie PTR uczestniczyli w pogrzebie ś.p. Piotra
2. 3-7 Sierpnia – Odbyły się Profesjonalne warsztaty rakietowe w Obserwatorium Astronomicznym im. Królowej Jadwigi połączone z mini sympozjum na temat konstrukcji rakietowych.
3. 15 Sierpnia 2020 – Ruszyły prace remontowo-przygotowawcze w oficjalnej modelarni rakietowej Polskiego Towarzystwa Rakietowego w Gdyni powstałej dzięki udostępnieniu wydzielonej przestrzeni warsztatowej przez firmę SpaceForest sp. z o.o.;
4. 5-6 Września 2020 – Festiwal Meteor 2020; ponad 100 startów rakiet; odbyły się również
a. Konkursy z nagrodami
i. Konkurs rakiety Meteor 2
b. Rakieta pocztowa na 60 rocznicę Polskiej Rakiety Pocztowej RM-2P – Andrzej Chwastek skonstruował rakietę i przeprowadził upamiętniający rocznicę lot modelu.
c. Warsztaty rakietowe z okazji 10-lecia Stowarzyszenia – złożono i wystrzelono modele rakiet Meteor.
5. 10-11 Października 2020 – Loty Rakiet Eksperymentalnych
6. 18 Października 2020 – PTR pojawia się w odcinku #106 Astronarium poświęconemu polskim konstrukcjom rakietowym wraz z SpaceForest oraz Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Lotnictwa.
7. 15 Listopada 2020 - PTR pojawia się na live-streamie z misji SpaceX Crew-1 organizowanym przez S. Space Exploration Projekt (SSE) w serwisie YouTube oraz Facebook
8. Listopad 2020 – PTR oficjalnie został wybrany jako dostawca rakiety na polski konkurs ESERO CanSat Competition 2021.
9. 8 Listopada 2020 – Trzeci lot testowy rakiety PTR-1 z poligonu w Drawsku Pomorskim wraz z nową wersją napędu hybrydowego przygotowanego przez Kacpra.

1.1. Inne, niepowiązane wydarzenia z działalności członków Stowarzyszenia:
25 Września 2020 fanpage PTR na Facebooku przebił próg 2000 polubień. Stworzono również nową grupę na portalu facebook która od momentu założenia liczy już prawie 500 członków.

1.2. SPRAWOZDANIE FINANSOWE:
Dostępne w formie infografiki na prezentacji (patrz niżej).

Koniec części oficjalnej.

Podczas Walnego Zebrania Członków przedstawiono prezentację, która dostępna jest pod linkiem:
https://docs.google.com/presentation/d/ ... sp=sharing


WOLNE WNIOSKI I DYSKUSJE:

1. Zarząd Stowarzyszenia przedstawił propozycję budowania społeczności wśród członków Stowarzyszenia oraz Kół Naukowych uczelni wyższych wychodząc z inicjatywą Grilla PTR oraz tzw. "Rakietowych Czwartków" – dyskusji głosowej na kanale "Rakietowe Czwartki" na platformie Discord (link do kanału PTR: https://discord.gg/3aBk9ygt ). Gorąco zachęcamy wszystkich do networkingu, wymiany wiedzy i doświadczeń, prowadzenia merytorycznej dyskusji na tematy związane (i nie) z rakietami.

2. Intencją Zarządu jest nawiązanie współpracy między Stowarzyszeniem PTR a Kołami Naukowymi. Wiele z kół ma zbieżne z PTRem cele, w związku z czym chcielibyśmy podjąć działania mające na celu ułatwienie pracy studentom poprzez zapewnienie infrastruktury (np. hamownia), know-how, dostępu do jednostek napędowych, itp. Liczymy na entuzjazm i zaangażowanie społeczności kół naukowych w życie PTR i wzajemne budowanie przyjacielskich relacji.

3. Podjęto kwestię zakupu certyfikowanego silnika rakietowego dużej mocy na paliwo stałe (np. Aerotech) na potrzeby projektów wymagających niezawodności napędu oraz projektów wymagających "podkładki" prawnej. Silnik taki mógłby być dostępny dla członków Stowarzyszenia na zasadzie udostępnienia/wypożyczenia do przeprowadzenia lotów. Podniesiono głos w kwestii bezpieczeństwa i przechowywania paliwa rakietowego do takiego silnika. Chcielibyśmy zbadać ten temat dokładniej od strony prawnej.

4. Podjęto dyskusję na temat lobbingu PTR w kwestii dokonania zmiany w ustawie o materiałach pirotechnicznych celem legalizacji silników rakietowych na paliwo stałe. PTR od początku działalności (2010) lobbował w ówczesnym Ministerstwie Gospodarki o zmianę przepisów i posiada analizy, dokumentacje i proponowane rozwiązania, które muszą zostać poddane analizie pod kątem aktualności i odpowiednio przystosowane do kolejnej próby podjęcia działań w tym zakresie. Propozycja dotyczy ukazania w Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) nierównego traktowania krajów członkowskich Unii Europejskiej w dostępie do komercyjnych napędów rakietowych na paliwo stałe (patrz TRIPOLI, UKRA, itd) – Polska w odróżnieniu od krajów Zachodu ma problem legislacyjny i nie uwzględnia modelarzy RDM.
Osobą koordynującą temat został Adam Matusiewicz – chętnych do pomocy w tym temacie prosimy o kontakt bezpośrednio do Adama (nick na forum: Adam). Liczymy również na wsparcie zagranicznych organizacji rakietowych z krajów członkowskich Unii Europejskiej (planowane wysłanie prośby o raport z analizą sytuacji prawnej modelarzy w innych krajach UE) jak również ze strony polskich kół naukowych uczelni wyższych – celem jest wspólne dobro nas wszystkich.

5. Podjęto dyskusję na temat objęcia przyszłych wydarzeń organizowanych przez PTR (np. Festiwal Meteor) oficjalnym patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej.

6. Podjęto dyskusję na temat promocji Stowarzyszenia PTR za pośrednictwem kanału YouTube "Historia Bez Cenzury" celem zapoznania szerszej publiczności z historią rakiet – w tym polskich konstrukcji Meteor oraz działalności Polskiego Towarzystwa Rakietowego. Inicjatorem pomysłu jest Andrzej Chwastek (nick na forum: jaskiniowiec) i zgodził się podjąć rekonesansu dot. kosztów i organizacji tego typu przedsięwzięcia. Pojawiły się głosy proponujące promocję przy pomocy innych kanałów, takich jak "Astrofaza" jednak celem jest dotarcie do osób niepowiązanych z tematem astronautyki i zwrócenie ich uwagi w tym kierunku.

7. :!: APEL: Zarząd prosi Członków PTR o aktywną pomoc w: :!:
  • Nagrywaniu i nadawaniu na żywo wydarzeń organizowanych przez PTR
  • Wsparcie techniczne strony internetowej (WordPress zaciąga wirusa z reklamami, potrzeba osoby która mogłaby rozwiązać ten problem)
  • Prowadzenie warsztatów rakietowych – pandemia się powoli kończy i chcielibyśmy wrócić do przeprowadzania warsztatów w terenie jak i stacjonarnych – w modelarni PTR w Gdyni
  • Członkowie z Trójmiasta i okolic mogą dołączyć się do pomocy w pracach remontowych modelarni PTR w Gdyni – do zrobienia jest wylewka na podłogę i parę innych rzeczy
  • Przygotowanie materiałów edukacyjnych z zakresu modelarstwa rakietowego i inżynierii – tym tematem zajmuję się osobiście jako że nad materiałami pracuję od jakiegoś czasu. Celem jest stworzenie publikacji będącej swoistym "małym kompendium wiedzy" i zrozumiałej dla osób na różnych poziomach wiedzy przy progu wejścia w świat technik rakietowych. Taki materiał zostałby opublikowany na stronie PTR i/lub forum tak aby cała wiedza dostępna była w jednym miejscu i mogła być dalej cytowana w opracowaniach.
    Osoby które są chętne pomóc przy tworzeniu takich materiałów proszone są o bezpośredni kontakt ze mną – przez PW na forum, discord, mail, messenger lub innymi metodami komunikacji.

:!: W tematach które nie zostały przyporządkowane do osób koordynujących bardzo prosimy o kontakt na adres mailowy biura: biuro[at]rakiety.org.pl celem koordynacji działań. Tematów jest sporo i każdą inicjatywę ze strony Członków PTR z chęcią rozważymy i dostarczymy potrzebną pomoc na tyle ile jesteśmy w stanie. Osoby zainteresowane pomocą lub koordynacją poszczególnych wątków prosimy o kontakt. Jeśli macie inne pomysły warte rozważenia również prosimy o kontakt.

Dla nowych członków przypomnienie że posiadamy kanał Discord: https://discord.gg/3aBk9ygt
Grupa na facebook: https://www.facebook.com/groups/Polskie ... 7711838335

Pozdrawiam,
Damian Mayer
Sekretarz PTR
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
ODPOWIEDZ