Pomysł na silnik na paliwo ciekłe np: nafta

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Kryspin
*
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 13 kwie 2021, 08:17

Pomysł na silnik na paliwo ciekłe np: nafta

Post autor: Kryspin »

Witam wpadł do mojej głowy dzisiaj taki pomysł na silnik na paliwo ciekłe. Proszę abyście wypowiedzieli się na ten temat czy to ma wogóle szansę działać jak tak to co można w nim poprawić.
PS nie wiem jeszcze na co napędzić turbosprężarkę bo na gaz drzewny bądź parę to bez sensu.
Z góry dzięki.
Załączniki
silnik na paliwo ciekłe.png
silnik na paliwo ciekłe.png (177.3 KiB) Przejrzano 4791 razy
placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Re: Pomysł na silnik na paliwo ciekłe np: nafta

Post autor: placydo »

Ty tak serio?
Kryspin
*
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 13 kwie 2021, 08:17

Re: Pomysł na silnik na paliwo ciekłe np: nafta

Post autor: Kryspin »

A czemu by nie ??
Kryspin
*
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 13 kwie 2021, 08:17

Re: Pomysł na silnik na paliwo ciekłe np: nafta

Post autor: Kryspin »

A czemu by nie ??
Awatar użytkownika
Bdabrowski
***
Posty: 130
Rejestracja: wtorek, 30 paź 2018, 19:29
Lokalizacja: Białystok, Warszawa

Re: Pomysł na silnik na paliwo ciekłe np: nafta

Post autor: Bdabrowski »

Mi to bardziej przypomina silnik odrzutowy, a nie rakietowy(tak, wiem że rakietowy to też odrzutowy). Powietrze jako utleniacz jest słabe, bo zawiera tylko 21% tlenu i to nie w ciekłej formie. Na tym schemacie chcesz mieszać paliwo z tlenem przy sprężarce co spowoduje najpewniej wybuch w tym punkcie, a nie zapłon w komorze spalania. Tak samo nie mam pojęcia jak ty chcesz napędzać te turbosprężarki, które potrzebują spalin do działania. Brak pompy paliwa to już inna sprawa...
Jeżeli to nie jest troll, to chtba próba samobójcza...
Jeżeli naprawdę chcesz zbudować silnik na paliwo ciekłe to zacznij od czytania książek, budowy małych silników na paliwo stałe, potem może hybryd. Zbudowanie działającego silnika tego typu wymaga dużo pracy, maszyn do obróbki metalu i do tego ogromu wiedzy.
I took ballistics in school. Fascinating subject. Things go up, things go down.
Kryspin
*
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 13 kwie 2021, 08:17

Re: Pomysł na silnik na paliwo ciekłe np: nafta

Post autor: Kryspin »

Z maszynami nie było by problemu. A jaką książkę polecasz którą warto przeczytać.
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Pomysł na silnik na paliwo ciekłe np: nafta

Post autor: verex »

Kryspin pisze: czwartek, 15 kwie 2021, 13:53 Z maszynami nie było by problemu. A jaką książkę polecasz którą warto przeczytać.
Polecam:
1) Rocket Propulsion Elements by George P. Sutton and Oscar Biblarz
2) Aerospace Propulsion by T-.W. Lee
2) Principles of Heat Transfer, 5th edition, by Kreith Bohn
3) Statistical Turbulence Modelling for Fluid Dynamics - Demystified by Michael Leschziner
4) Engineering Mechanics - Dynamics, 8th edition by Meriam, Kraige, Bolton
5) Fluid Mechanics by Cengel, Cimbala

To kilka wybranych pozycji które miałem przyjemność ruszyć na studiach i dzięki którym możesz wzbogacić wiedzę o teorii stojącej za napędami rakietowymi. Zapewniam, że jak ruszysz temat to pomysł na Twój silnik wrzucisz do niszczarki by zginął bezpowrotnie. Najprostszy silnik na paliwo ciekłe jaki można by zrobić jest z zastosowaniem N2O oraz Etanolu. Silnik taki można teoretycznie zamknąć w jednej rurze bez potrzeby używania turbopomp, skomplikowanych zaworów, sterowników, itp. W latach 90tych w USA był gość który w ten sposób wysłał rakietę na 5,5k ft. Nie dużo, ale patrząc na stopień skomplikowania rakiet na paliwa ciekłe to demonstracja takiego rozwiązania w locie to spory wyczyn.

Jakiekolwiek próby budowy napędów na paliwa ciekłe bez dogłębnego poznania teorii działania napędów rakietowych, fizyki z nimi związanej oraz wiedzy o materiałach to wywalanie kasy na bardzo kosztowne i efektowne samobójstwo. Myślę, że jeśli na tym Ci zależy, to da się zrobić taniej i efektywniej ;).
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Kryspin
*
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 13 kwie 2021, 08:17

Re: Pomysł na silnik na paliwo ciekłe np: nafta

Post autor: Kryspin »

Oo bardzo ci dziękuje widzę, że masz dużo wiedzę. Dziekuje i powodzenia
tadeusz
PROFI
Posty: 397
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Pomysł na silnik na paliwo ciekłe np: nafta

Post autor: tadeusz »

2 lata temu spotkałem w internecie komercyjny silnik amatorski 2,2kNs/SS67-B3/,który miał wynieść rakietę o masie
7,1kg na wysokość 5000ft/1524m/.Czas pracy 8,5s.Ciąg 260N.Masa pustej rakiety 4,6kg.
UTLENIACZ -50%H2O2; PALIWO - benzyna bezołowiowa + zbiornik z gazem o ciśnieniu 500psi/ 34,48bar.
Szukać pod hasłem: The SS67B-3 Liquid fuel rocket.
ODPOWIEDZ