Pytanie: projekt uniwersalnego modułu elektronicznego do rakiet

Aparatura pokładowa, układy pomiarowe i wykonawcze.
Awatar użytkownika
alicja
*
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 7 wrz 2020, 13:11
Kontakt:

Pytanie: projekt uniwersalnego modułu elektronicznego do rakiet

Post autor: alicja »

Cześć!

W samym środowisku rakietowym jestem dość bardzo nowa (dopiero czekam na legitymację:)), ale że zawodowo zajmuję się programowaniem, a ostatnio hobbystycznie zagłębiam w projektowanie płytek i elektronikę, to poszukując pomysłu na nowy ciekawy projekt przyszło mi do głowy stworzenie względnie uniwersalnego modułu elektronicznego do rakiet.

Na Festiwalu Meteor podpatrzyłam sobie różne rozwiązania wysyłane przez Was w przestrzeń i wydawało mi się, że mogłoby istnieć zapotrzebowanie na wygodny w montażu moduł zawierający wysokościomierz, GPS i potencjalnie inne czujniczki, który byłby prosty w obsłudze i z którego po locie łatwo byłoby zgrać, przetworzyć i zwizualizować zebrane dane.

W związku z powyższym (w ramach weryfikacji czy taki projekt miałby w ogóle sens) spróbuję zarzucić parę pytań:
1) co dokładnie powinien posiadać tego typu moduł, aby mógł być faktycznie wykorzystany przy amatorskich lotach rakietowych?
2) czego brakuje Wam w obecnie istniejących modelach? co warto byłoby poprawić/zmienić/zrobić lepiej?
3) jakie dane dotyczące lotu są najbardziej interesujące (wysokość, pozycja, dane z gyro...)?

Tak naprawdę szukam czegoś, co mogłabym sobie dłubać po godzinach, a przy okazji zaprojektować jakiegoś faktycznie praktycznego PCBa, który przyda się komuś przy jakimś fajnym rakietowym projekcie.

Będę wdzięczna za każdą odpowiedź, wskazówkę, opinię, pomysł etc. :)
Awatar użytkownika
lagozaur
***
Posty: 69
Rejestracja: piątek, 23 sie 2019, 19:56
Kontakt:

Re: Pytanie: projekt uniwersalnego modułu elektronicznego do rakiet

Post autor: lagozaur »

Hej!
Sam również jestem w miare świeży, ale spróbuję odpowiedzieć na niektóre pytania. Przede wszytkim uważam że pomysł świetny i fajnie będzie patrzeć jak ten projekt się rozwija!

1) Parę słów o mikrokontrolerze: Nie wiem jaką matmę planujesz wsadzić na pokład, ale w 2020 dla nowych projektów naprawdę polecam architekturę ARM. Są to procesory praktycznie lepsze pod każdym względem od swoich 8 bitowych konkurentów (zwłaszcza do takiego urządzenia). Moja płytka (cortex M0+) jest w stanie rejestrować dane z częstotliwością 50Hz jednocześnie pilotując rakietę. Dobrym rozwiązaniem jest bazowanie połączeń na arduino zero i jego pochodnych (cortex M0+), lub platformy teensy (cortex M4). Chyba że nie zamierzasz używać platformy arduino, wtedy pełna dowolność jeśli chodzi o schemat.
Czujniki: Tutaj należy zwrócić szczególną uwagę na maksymalne przeciążenie odczytywalne przez akcelerometr, oraz zakres ciśnień barometru.

3) Rejestruj wszystko. Użycie szybkiego mikrokontrolera i pamięci flash pozwoli ci zapisywać jak najwięcej sie da. Oprócz tego co napisałaś, fajnym przykładem jest rejestrowanie napięcia zasilania płytki i jak ono się zmienia po np. zamknięciu obwodu zapalnika. Pamiętaj też żeby podczas lotu zapisywać dane na flash i ewentualnie po wykryciu wylądowania przenieść dane na kartę SD (z kartami różne rzeczy się mogą stać).
Awatar użytkownika
alicja
*
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 7 wrz 2020, 13:11
Kontakt:

Re: Pytanie: projekt uniwersalnego modułu elektronicznego do rakiet

Post autor: alicja »

lagozaur pisze: piątek, 18 wrz 2020, 21:58 Hej!
Sam również jestem w miare świeży, ale spróbuję odpowiedzieć na niektóre pytania. Przede wszytkim uważam że pomysł świetny i fajnie będzie patrzeć jak ten projekt się rozwija!
Dzięki za miłe słowa, doceniam! :)
lagozaur pisze: piątek, 18 wrz 2020, 21:58 1) Parę słów o mikrokontrolerze: Nie wiem jaką matmę planujesz wsadzić na pokład, ale w 2020 dla nowych projektów naprawdę polecam architekturę ARM. Są to procesory praktycznie lepsze pod każdym względem od swoich 8 bitowych konkurentów (zwłaszcza do takiego urządzenia). Moja płytka (cortex M0+) jest w stanie rejestrować dane z częstotliwością 50Hz jednocześnie pilotując rakietę. Dobrym rozwiązaniem jest bazowanie połączeń na arduino zero i jego pochodnych (cortex M0+), lub platformy teensy (cortex M4). Chyba że nie zamierzasz używać platformy arduino, wtedy pełna dowolność jeśli chodzi o schemat.
Czujniki: Tutaj należy zwrócić szczególną uwagę na maksymalne przeciążenie odczytywalne przez akcelerometr, oraz zakres ciśnień barometru.
Tak, taki jest plan - raczej wsadzę na płytkę STM32 (jeszcze zrobię research którą STMkę dokładnie). O tych przeciążeniach też myślałam - jakie mogą być maksymalne G osiągane przez Wasze rakiety?
lagozaur pisze: piątek, 18 wrz 2020, 21:58 3) Rejestruj wszystko. Użycie szybkiego mikrokontrolera i pamięci flash pozwoli ci zapisywać jak najwięcej sie da. Oprócz tego co napisałaś, fajnym przykładem jest rejestrowanie napięcia zasilania płytki i jak ono się zmienia po np. zamknięciu obwodu zapalnika. Pamiętaj też żeby podczas lotu zapisywać dane na flash i ewentualnie po wykryciu wylądowania przenieść dane na kartę SD (z kartami różne rzeczy się mogą stać).
Oj tak, karty lubią poszaleć - to też mam na uwadze. A napięcie to fajna idea (i kolejny interesujący wykres po locie) - dzięki za pomysł!
Awatar użytkownika
alicja
*
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 7 wrz 2020, 13:11
Kontakt:

Re: Pytanie: projekt uniwersalnego modułu elektronicznego do rakiet

Post autor: alicja »

Hej, podbijam temat - może ktoś ma jeszcze jakieś pomysły/potrzeby/wizje? :)
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Pytanie: projekt uniwersalnego modułu elektronicznego do rakiet

Post autor: verex »

Z rzeczy które są najbardziej przydatne i oczekiwane przez wielu modelarzy:
Rejestracja danych (przyspieszenie, prędkość obrotowa, prędkość rakiety i wysokość, pozycja GPS), wyrzucenie spadochronu (pilot+główny + np jedno wyjście dodatkowe) oraz telemetria (pozycja z GPS, prędkość, przyspieszenie) zapakowane w zgrabny moduł byłoby bardzo przydatne. Fajnie byłoby mieć polski odpowiednik takiej TeleMegi na przykład. https://altusmetrum.org/TeleMega/

Szczerze to zależy w co byś chciała celować – bardziej rakiety modelarskie, czy konstrukcje eksperymentalne które są bardziej wymagające i osiągają większe prędkości i pułapy.
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
U.S. air force
****
Posty: 196
Rejestracja: czwartek, 23 sty 2020, 09:29
Lokalizacja: Lauterhagen

Re: Pytanie: projekt uniwersalnego modułu elektronicznego do rakiet

Post autor: U.S. air force »

Nie wiem jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na kije i kamienie.-Albert
Einstein
Awatar użytkownika
alicja
*
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 7 wrz 2020, 13:11
Kontakt:

Re: Pytanie: projekt uniwersalnego modułu elektronicznego do rakiet

Post autor: alicja »

verex pisze: poniedziałek, 5 paź 2020, 13:12 Z rzeczy które są najbardziej przydatne i oczekiwane przez wielu modelarzy:
Rejestracja danych (przyspieszenie, prędkość obrotowa, prędkość rakiety i wysokość, pozycja GPS), wyrzucenie spadochronu (pilot+główny + np jedno wyjście dodatkowe) oraz telemetria (pozycja z GPS, prędkość, przyspieszenie) zapakowane w zgrabny moduł byłoby bardzo przydatne. Fajnie byłoby mieć polski odpowiednik takiej TeleMegi na przykład.

Szczerze to zależy w co byś chciała celować – bardziej rakiety modelarskie, czy konstrukcje eksperymentalne które są bardziej wymagające i osiągają większe prędkości i pułapy.
Dzięki! Pewnie na początek rakiety modelarskie żeby móc testować pomysły na czymś nieco mniej wymagającym.
Ciekawa ta TeleMega, podpatrzę co tam wsadzili :) Widzę, że ma też system wyzwalania spadochronów, więc pewnie stąd wynika ta jej dość wysoka cena.
ODPOWIEDZ