Altimetr

Aparatura pokładowa, układy pomiarowe i wykonawcze.
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

Sądzę, że trudno będzie teraz udzielić odpowiedzi. Jako taką praktykę z tym altimetrem ma Robercik i Andrzej. Ja aktualnie też jestem na etapie robienia tego ustrojstwa. Całą tą tabelę przeliczeniową trzeba będzie dopiero rozgryźć.
Awatar użytkownika
robercik
Supersonic PROFI
Posty: 1362
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Altimetr

Post autor: robercik »

Faktycznie tabela w exelu na pierwszy rzut oka wydaje się nieczytelna. Ale to tylko pozory :D Z altimetru zczytujemy dwie liczby trzycyfrowe -

pierwszą po uruchomieniu altimetru jeszcze na wyrzutni, jest to odczytywana przez altimetr wartość ciśnienia na poligonie.

druga liczba odczytywana po wylądowaniu modelu jest najniższym ciśnieniem jakie napotkał altimetr na swojej drodze.

1. Patrzymy na pierwsze trzy kolumny .xls i odczytujemy jakie było ciśnienie na poligonie

2. Patrzymy na pierwszy wiersz .xls i wybieramy kolumnę w której nagłówek to ciśnienie z p. 1

3. Z kolumny z p.2 oczytujemy w stopach wysokość poligonu n.p.m. i wysokość lotu n.p.m. w wierszach odpowiadających liczbom z altimetru.

4. Odejmując wartości z p.3 mamy bezwzględną wysokość lotu w stopach

5. Mnożymy liczbę z p.4 przez 0,3048 (stopa w metrach) i uzyskujemy bezwzględną wysokość lotu w metrach



Oczywiście tabela jest skonstruowana względem ciśnienia normalnego i dlatego mój poligon o którym wiem że jest 0,5 m n.p.m. w zależnoiści od aktualnego ciśnienia, raz wg. tabeli jest 19m n.p.m. a czasem 3m poniżej p.m. To jednak nie przeszkadza gdy odejmujemy liczby z tabeli (p.4)



Jak pisałem na stronie wypalony układ pożyczył nam Knod, a układ ruszył bez jakiegokolwiek uruchamiania zaraz po włączeniu do prądu.



pzdr
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

Po długim czasie zabierania się do tematu, w końcu wykonałem altimetr w/g jbgizmo



Obrazek



Obrazek



Działa od razu, bez pudła. Jak wskazuje, to sprawdzę przy okazji. Najprościej będzie pojeździć windą.



<span style="font-weight: bold">Wielkie podziękowania dla Pessosa, który przekazał darmo "grupie krakowskiej" czujnik ciśnienia i zaprogramowany PIC</span>
Awatar użytkownika
robercik
Supersonic PROFI
Posty: 1362
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: robercik »

Cześć

No i stało się :!:

Przestajemy gdybać a zaczynamy mierzyć ciśnienie na pułapie 8)



Kwestia nadal otwarta to przeliczenie pomierzonego ciśnienia na wysokość.

Przy niskich pułapach nie ma problemu, ale w okolicy 2km wysokość obliczeniowa bardzo się różni. W zależności od zastosowango wzoru przeliczeniowego Strieła8 była na :

1,8 km (wzór uproszczony z Wikipedii)

2,0 km (wzór barometryczny uwzględniający temp. powietrza z Wikipedii)

2,2 km (wzór z tabeli Jerrego Baumeistera dla naszego altimetru)



Na jakiej wysokości n.p.m. leży Wasz poligon pod Krakowem :?:



pzdr
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

"Poligon" jest wyżyną o najwyższym punkcie 481 m.n.p.p.p. (metrów nad poziom poligonu pomorzan :))

Co do tej tabeli exela, to zauważyłem, ze bazuje ona na dość prostych przeliczeniach, nie uwzględnia temperatury ( a ma to spory wpływ na stopień baryczny) oraz nie uwzględnia rozrzutu parametrów czujnika ciśnienia. Dane traktuje idealistycznie w sensie napięć dawanych z czujnika. A przecież każdy czujnik przy tym samym ciśnieniu wskaże inną wartość. Widać to w karcie katalogowej, wartość napięcia jest pomiędzy liniami min i max. Zależy to od egzemplarza. Mam barometr w domu (w stacji pogodowej) i dla uzyskania korelacji ciśnienia z altimetru wskazanego w domciu ze stanem faktycznym, musiałem wprowadzić w formule mnożnik 0.993 W sumie niewiele, ale jednak. Będę miał czas, to przyjrzę się dokładniej temu arkuszowi, może da się wprowadzić poprawki temperaturowe.



Dopisane:

Jednak jest wprowadzanie poprawki - komórka B1, czyli współczynnik kalibracyjny (cal.factor). Wpisałem 0,993 i się zgadza.
Awatar użytkownika
andżej
Supersonic PROFI
Posty: 444
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Post autor: andżej »

Witam



Oto klon altimetru jbgizmo z opcją odzysku :D (w końcu udało mi się zrobić coś nie na kolanie i płytce uniwersalnej)

Obrazek

Układ zadziałał poprawnie wyzwolony podciśnieniem z lutownicy na gorące powietrze (opcja wyciągu oparów lutowniczych). Schemat nowej wersji nieco zmieniony względem prototypu który poleciał w Striele.

http://www.rakiety.pomorze.pl/schematy/Altimetr_sch.jpg



Pozdr
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

No ślicznie :) Jak dorwę te scalaki, to właśnie myślę nad czymś podobnym. Do wyzwalania skorzystam z części wykonawczej UUWS4.
Gandziorz
**
Posty: 40
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: Gandziorz »

Na jakiej zasadzie działa ten układ wyzwalania spadochronu, rozumiem że pierwsza cześć altimetr zapisuje pułap, ale nie widzę tutaj żadnych kmz itp. do wyzwalania więc na czym się to opiera?
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

Na pomiarze ciśnienia. Wyzwalanie na pułapie i na wysokości np 100m nad ziemią.
Gandziorz
**
Posty: 40
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: Gandziorz »

Hmnn ale rozumiem że wyzwalanie np. 100m nad ziemią kiedy amplituda jest malejąca? Bo tak podczas lotu by wywaliło czyż nie?
ODPOWIEDZ