Aktywnie stabilizowana rakieta K4

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Awatar użytkownika
lagozaur
***
Posty: 69
Rejestracja: piątek, 23 sie 2019, 19:56
Kontakt:

Aktywnie stabilizowana rakieta K4

Post autor: lagozaur »

Witam! Wykonałem już 2 loty moją nową rakietą. Rakieta jest bez stateczników i wykorzystuje stabilizację poprzez ciąg wektorowany. Jest wykonana z kartonowej rury BT50, i waży 230g z silnikiem - klima D3-P. Wszystkim steruje arduino pro mini, z mikrokontrolerem atmega328 (wersja 16MHz). Czujniki to mpu6050 (3 osiowy żyroskop+akcelerometr) oraz barometr bmp280. 9 gramowe serwa są sterowane przez regulator PID w mikrokontrolerze. Wszystkie części są wydrukowane w 3d. Nastawy regulatora są prawie idealne, lot jest początkowo stabilny, jednak po osiągnięciu wyższych prędkości rakieta traci kontrolę (podejrzewam że problemem jest to że odległość między środkiem ciężkości a mocowaniem silnika jest niska, jedynie 14cm). Nastawy są niskie, i mogę je jeszcze spokojnie zwiększać zanim oscylacje staną się problemem.
Wysokość: 46cm
Masa startowa: 230g
Średnica zewnętrzna: 50mm
Kąt wychylenia silnika: +-5 stopni
Średnica silnika: 18mm
Materiał: PETG + TPU
Jestem zaskoczony ile można zrobić w tak małej skali.
Załączniki
Mechanizm wektorowania ciągu
Mechanizm wektorowania ciągu
krmk_gimbal-min.jpg (938.52 KiB) Przejrzano 10252 razy
Nie ma stateczników, nie ma problemu
Nie ma stateczników, nie ma problemu
k4_start.jpg (208.25 KiB) Przejrzano 10252 razy
Awatar użytkownika
Vigoniusz
****
Posty: 220
Rejestracja: środa, 20 cze 2018, 15:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Aktywnie stabilizowana rakieta K4

Post autor: Vigoniusz »

Brawo, wrzuc jakies filmiki.
Space is hard.
Awatar użytkownika
lagozaur
***
Posty: 69
Rejestracja: piątek, 23 sie 2019, 19:56
Kontakt:

Re: Aktywnie stabilizowana rakieta K4

Post autor: lagozaur »

Strona mi nie pozwala wysyłać postów zawierających linki, więc to jest najlepsze co mogłem zrobić (po prostu usuńcie spację przed kropką)
Pierwszy lot:

-Kąt wychylenia silnika w jednej osi był źle odmierzony, co wpłynęło na mniejszą stabilność w jednej osi. Agresywne manewrowanie ograniczyło prędkość i maksymalny pułap.

Drugi lot:

(sorki, jedyne co miałem to 4x zwolnione tempo)
-Utrata kontroli w drugiej połowie lotu. Podejrzewam że komputer korygował za mało, i nie był w stanie przeciwdziałać siłom działającym na ten niezwykle aerodynamicznie niestabilny pojazd. Ponadto, tamtego dnia był bardzo silny wiatr.
stansz
****
Posty: 317
Rejestracja: poniedziałek, 18 lut 2019, 11:13
Lokalizacja: Białystok

Re: Aktywnie stabilizowana rakieta K4

Post autor: stansz »

gratulacje .
Z takim dziełem inżynierskim możesz iść na politechnikę.
Czy sądzisz , że przy silniku o długim czasie pracy i regulowanym ciągu - rozwój projektu doprowadzi cię do rakiety , która ląduje pionowo jak FALCON zrobiony przez Space X?

-----
Zbych
inżynier STEM Białystok
Zbych Staniszewski
Tomi
**
Posty: 40
Rejestracja: środa, 26 sie 2015, 11:28

Re: Aktywnie stabilizowana rakieta K4

Post autor: Tomi »

Pomysl swietny! Zawsze myslalem i ogladalem tylko modele ze stabilizowaniem statecznikami, a tu prosze bardzo!
Czekamy na aktualizacje softu i kolejne starty!
Awatar użytkownika
lagozaur
***
Posty: 69
Rejestracja: piątek, 23 sie 2019, 19:56
Kontakt:

Re: Aktywnie stabilizowana rakieta K4

Post autor: lagozaur »

Dziękuję za dobre słowa!
Bardzo chciałbym zbudować rakietę która by lądowała z użyciem swojego silnika. Nie mam żadnej wiedzy na temat silników hybrydowych, ale mikrohybrydy o których czytałem na tym forum wyglądają bardzo imponująco, zwłaszcza że są tak małe. Ciekaw jestem czy byłoby możliwe zrobienie czegoś podobnego ale z dłuższym czasem pracy (zamiast regulacji ciągu, mógłbym użyć małych 13mm silniczków żeby skorygować ostateczną prędkość, jak pocisk M47 Dragon). Mój kod wymaga jednak sporo pracy, i mam jeszcze sporo do nauki o silnikach, ale jest to zdecydowanie na mojej liście!
Awatar użytkownika
U.S. air force
****
Posty: 196
Rejestracja: czwartek, 23 sty 2020, 09:29
Lokalizacja: Lauterhagen

Re: Aktywnie stabilizowana rakieta K4

Post autor: U.S. air force »

Cześć
Napisałem Ci odnośnie BPS. space na .PW
PS fajna rakieta :D
Nie wiem jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na kije i kamienie.-Albert
Einstein
Shagr
***
Posty: 66
Rejestracja: wtorek, 19 cze 2018, 09:10

Re: Aktywnie stabilizowana rakieta K4

Post autor: Shagr »

Świetny projekt. Podobny pomysł chodzi za mną odkąd zobaczyłem projekt BPS.space. Cieszę się, że udało się to zrobić w tak małej skali i z wykorzystaniem prostych komponentów. Myślę, że ten projekt będzie inspiracją dla wielu modeli.

Pozdrawiam,
Rafał.
Awatar użytkownika
forsker
**
Posty: 56
Rejestracja: sobota, 5 lip 2014, 12:56
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Aktywnie stabilizowana rakieta K4

Post autor: forsker »

Fajny ten układ. Można by zastosować w wersji jak teraz już jest do rakiet bez stateczników (albo z bardzo małymi) w klasie S7 np. Viking-1, Вертикаль-1, Интерkосмос, Ангара, Antares, Epsilon i temu podobne. SUPER sprawa.
Awatar użytkownika
forsker
**
Posty: 56
Rejestracja: sobota, 5 lip 2014, 12:56
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Aktywnie stabilizowana rakieta K4

Post autor: forsker »

Czy dało by się zamieścić filmy ze startu w normalnym trybie wyświetlania (bez przyspieszania)?
ODPOWIEDZ