Boostery

czyli zaczynamy zabawę!
qwertyalfa
****
Posty: 165
Rejestracja: niedziela, 16 cze 2019, 11:27
Kontakt:

Boostery

Post autor: qwertyalfa »

Hej, chciałbym zrobić rakietę z bocznymi boosterami, ale mam problem, jak je zamocować. Chodzi o to, aby nie były przyklejone na stałe, a dało się je w razie potrzeby podczepiać i odczepiać (nie muszą się odczepiać w locie). Znacie może jakiś dobry sposób jak to zrobić :?: Byłbym wdzięczny :mrgreen:
Awatar użytkownika
Bdabrowski
***
Posty: 130
Rejestracja: wtorek, 30 paź 2018, 19:29
Lokalizacja: Białystok, Warszawa

Re: Boostery

Post autor: Bdabrowski »

Jakie rozmiary ma rakieta? Dla większej konstrukcji można próbować zrobić swego rodzaju szkielet wewnętrzny, w którym byłyby gwintowane otwory/jakieś zaczepy i po prostu mocować boostery przed startem.
W przypadku mniejszej rakiety dałoby się wydrukować mocowanie w 3D (wklejone w korpus rakiety), a potem je blokować jakimś kawałkiem płaskiej blachy/plastiku.
I took ballistics in school. Fascinating subject. Things go up, things go down.
qwertyalfa
****
Posty: 165
Rejestracja: niedziela, 16 cze 2019, 11:27
Kontakt:

Re: Boostery

Post autor: qwertyalfa »

Dzięki :D
Rakieta ma 52mm średnicy i około 70cm wysokości.
Ja już zdążyłem znaleźć rozwiązanie. Mianowicie: do rakiety są przyklejone puste rurki, a do boosterów "piny" w taki sposób, aby dało się booster wsunąć w rurki na rakiecie od dołu. Moc silnika w boosterze powinna być taka sama, lub większa niż w rakiecie. Dzięki temu, boostery są dociskane do rakiety. Kiedy silnik się wypala, grawitacja i opór powietrza sprawiają, że boostery się odczepiają.
Wcześniej jeszcze eksperymentowałem z mocowaniem na zatrzaski, ale nie dało to wystarczających rezultatów.
klionikos
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 31 sie 2020, 15:15

Re: Boostery

Post autor: klionikos »

wow,naprawdę ciekawe rozwiązanie :D
Awatar użytkownika
calvo
**
Posty: 48
Rejestracja: poniedziałek, 10 sie 2020, 17:41
Lokalizacja: NL

Re: Boostery

Post autor: calvo »

qwertyalfa pisze: poniedziałek, 16 gru 2019, 19:10 do rakiety są przyklejone puste rurki, a do boosterów "piny" w taki sposób, aby dało się booster wsunąć w rurki na rakiecie od dołu. Moc silnika w boosterze powinna być taka sama, lub większa niż w rakiecie. Dzięki temu, boostery są dociskane do rakiety. Kiedy silnik się wypala, grawitacja i opór powietrza sprawiają, że boostery się odczepiają.
Widzialem cos takiego na YT u kolesia, ktory buduje repliki Falcon'a 9 :) najlepsze sa proste rozwiazania.
Per aspera ad astra.
stansz
****
Posty: 317
Rejestracja: poniedziałek, 18 lut 2019, 11:13
Lokalizacja: Białystok

Re: Boostery

Post autor: stansz »

cześć qwertyalfa
A po co ci odrzucać boostery? Moim prywatnym zdaniem mogą być na stałe.
inżynier STEM Białystok
Zbych Staniszewski
Szymon1978
*
Posty: 24
Rejestracja: wtorek, 20 lis 2018, 15:54

Re: Boostery

Post autor: Szymon1978 »

Polecam mocowania z druku 3D i wykożystać sprężyny, które pomogą boosterom odskoczyć
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Boostery

Post autor: verex »

stansz pisze: niedziela, 6 wrz 2020, 07:09 cześć qwertyalfa
A po co ci odrzucać boostery? Moim prywatnym zdaniem mogą być na stałe.
Latanie z przypiętymi boosterami nie ma ekonomicznego sensu. Żeby dobrze wykorzystać potencjał który tkwi w użyciu boosterów trzeba je odrzucać po wypaleniu, inaczej targamy dalej niepotrzebną masę która kreuje dodatkowe opory powietrza.
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
qwertyalfa
****
Posty: 165
Rejestracja: niedziela, 16 cze 2019, 11:27
Kontakt:

Re: Boostery

Post autor: qwertyalfa »

Boostery zamocowane na stałe mają sens z estetycznego punktu widzenia, bo fajnie to wygląda, ale tak jak pisał Verex ekonomicznie jest to bez sensu. Niemniej do Sazana Mk2d pewnie zrobię boostery na stałe, bo bardzo podoba mi się jak to wygląda :wink:
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 829
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Boostery

Post autor: Tofifi »

qwertyalfa pisze: poniedziałek, 16 gru 2019, 19:10 Dzięki :D
Rakieta ma 52mm średnicy i około 70cm wysokości.
Ja już zdążyłem znaleźć rozwiązanie. Mianowicie: do rakiety są przyklejone puste rurki, a do boosterów "piny" w taki sposób, aby dało się booster wsunąć w rurki na rakiecie od dołu. Moc silnika w boosterze powinna być taka sama, lub większa niż w rakiecie. Dzięki temu, boostery są dociskane do rakiety. Kiedy silnik się wypala, grawitacja i opór powietrza sprawiają, że boostery się odczepiają.
Wcześniej jeszcze eksperymentowałem z mocowaniem na zatrzaski, ale nie dało to wystarczających rezultatów.
Brzmi ciekawie ale opis jest mało precyzyjny - masz jakieś zdjęcia albo film do yt?
ODPOWIEDZ