Rakieta wodna - "ADA-21"

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Awatar użytkownika
FxPlayer
*
Posty: 27
Rejestracja: środa, 12 mar 2014, 21:34
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Rakieta wodna - "ADA-21"

Post autor: FxPlayer »

Witam!
W ostatnim poście na forum pisałem, że muszę od tych rakiet odpocząć, no i trochę czasu minęło(5 lat !). Ale co tam :) Postawiłem za cel dla siebie osiągnąć 100m wodną rakietą, wcześniej nie bardzo było to możliwe, choćby z powodu braku kleju który skleiłby butelki PET. Szukałem, jeździłem i jedyny klej na bazie poliuretanu jaki znalazłem to klej do drewna (mocno płynny i ciężki w "obróbce"). Stwierdziłem że dam mu szansę. Kupowałem specjalnie tylko jeden rodzaj butelki (jak najbardziej prosty) i pokleiłem. Całość zrobiona z 7 butelek 1.75L oraz jednej 2.25L. Następnie stworzyłem SOR bo chciałem aby rakieta chociaż spróbowała przeżyć ten lot :)

Kilka danych technicznych:
Pojemność: 8.55L
Waga: 570g
Wysokość: 160cm
Prognozowana wysokość lotu: 2.4L wody przy 5.5 Bar ---->103m po 4.7s
2.4L wody przy 6 Bar----> 110m po 4.9s

Finalnie model prezentuje się tak:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

No i nadszedł dzień startu.
Na początek trochę problemów technicznych, np. przepuszczająca uszczelka od dyszy (sparciała), oraz problemy uwolnienia rakiety przy starcie (mniej więcej już wiem co poszło nie tak). No ale w końcu poleciała, przy ciśnieniu ok. 5,2 Bar. Niestety od razu po starcie dość mocno zboczyła z kursu pionowego i poleciała w bok nie osiągając zakładanej wysokości a tylko około 50-60m. System odzysku rakiety zadziałał bez zarzutu i bezpiecznie wróciła na ziemię.
Podczas drugiego startu tym razem przy 5,6 Bar - rakieta znowu poleciała krzywo nie wykorzystując pełnego potencjału wspinania się w górę. Również tym razem SOR zadziałał bezbłędnie, choć muszę popracować nad samym spadochronem (kształtem i mocowaniem do rakiety).
Tego dnia cel nie został osiągnięty, ale sama rakieta ma w sobie potencjał. Muszę popracować nad statecznikami (aby były lżejsze), lepiej ją wyważyć i ulepszyć wyrzutnię startową. O dziwo klej sobie poradził (choć nie chcę uznawać tego za pewnik, bo nigdy nie wiadomo czy przy następnym starcie wytrzyma :roll: ) Jestem otwarty na rady, dyskusję i pytania. Poniżej kilka zdjęć z dnia startu, a niedługo wrzucę tu filmik z lotów bo mam trochę nagranego materiału.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam!
Marcin 24 lata
Rakietnictwo wodne
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Rakieta wodna - "ADA-21"

Post autor: rafciodz »

Wow, świetny model. Bardzo fajnie się prezentuje. Jak zauważyłeś odpowiednie wyważenie modelu to podstawa stabilnego lotu. Pochylenie może też wynikać z mało dynamicznego startu i podatności modelu na nawet lekki boczny wiatr.
OpenRocket może pomoże?
Rafał
Free Your Mind
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Rakieta wodna - "ADA-21"

Post autor: jaskiniowiec »

Konkretnie jaki to był klej? S66 Soudala?
Awatar użytkownika
FxPlayer
*
Posty: 27
Rejestracja: środa, 12 mar 2014, 21:34
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Rakieta wodna - "ADA-21"

Post autor: FxPlayer »

jaskiniowiec pisze: niedziela, 6 paź 2019, 22:46 Konkretnie jaki to był klej? S66 Soudala?
Soudal 66A - dość płynny klej, co wymusiło zbudowanie stanowiska do obracania sklejonych butelek przynajmniej przez pierwsze 40min.
Po sklejeniu tym klejem, na butelki zostały naklejone również obejmy z PET za pomocą kleju cyjanoakrylowego.
Pozdrawiam :)
Marcin 24 lata
Rakietnictwo wodne
Skarthur
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 16 mar 2021, 15:10

Re: Rakieta wodna - "ADA-21"

Post autor: Skarthur »

Hej,
Przywitam się bo to mój pierwszy post tu na forum :)

Jak tam? Udało się wykonać jakieś kolejne starty żeby osiągnąć te 100m.
Ja właśnie jestem w trakcie budowy podobnej rakiety o pojemności 7l (a może nawet i 8,75l) i planuje docelowo ją puszczać z ciśnieniem ok. 9 bar i liczę na wysokość lotu w granicach 130-150m.

Czy ktokolwiek jeszcze zajmuje się w Polsce budową takich rakiet?
Awatar użytkownika
FxPlayer
*
Posty: 27
Rejestracja: środa, 12 mar 2014, 21:34
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Rakieta wodna - "ADA-21"

Post autor: FxPlayer »

Skarthur pisze: wtorek, 24 sie 2021, 19:02 Hej,
Przywitam się bo to mój pierwszy post tu na forum :)

Jak tam? Udało się wykonać jakieś kolejne starty żeby osiągnąć te 100m.
Ja właśnie jestem w trakcie budowy podobnej rakiety o pojemności 7l (a może nawet i 8,75l) i planuje docelowo ją puszczać z ciśnieniem ok. 9 bar i liczę na wysokość lotu w granicach 130-150m.

Czy ktokolwiek jeszcze zajmuje się w Polsce budową takich rakiet?
Cześć :) póki co nie było następnych startów, ale przymierzam się. Nazbierałem dużo butelek, jestem w trakcie budowy kolejnej rakiety - spróbuję innego kleju, ulepszyłem wyrzutnię startową i być może jeszcze w tym roku uda się osiągnąć te "magiczne" 100m :lol: Przede wszystkim planuję aby rakieta była lżejsza od poprzedniczki (stateczniki i SOR).
Jeśli chodzi o rakiety wodne w Polsce to niewiele osób się z tym ogłaszało także ciężko stwierdzić ile nas jest. Już przeszło 8 lat interesuję się rakietnictwem wodnym (można zajrzeć na moje wpisy na tym forum z 2014r.), rozglądam się za klejem do porządnego sklejenia butelek PET w Polsce, lecz nadal jakiegoś odpowiednika "słynnego" PL Premium nie znalazłem. A czego Ty użyłeś do klejenia butelek? Jest nas tak mało że każda informacja z "badań" nad tym tematem jest cenna :D
Jeśli masz jakieś pytania, chętnie pogadam :)
Pozdrawiam!
Marcin 24 lata
Rakietnictwo wodne
Skarthur
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 16 mar 2021, 15:10

Re: Rakieta wodna - "ADA-21"

Post autor: Skarthur »

Ja wcale nie koleilem butelek. Robiłem coś w stylu "robinson coupling" czyli łączyłem 2 butelki ze sobą poprzez otwór w dnie i nyplem M8 i zakrecone na uszczelkach. Tyle że w przeciwieństwie do tutoriali w necie łączyłem je ze sobą denko-denko zamiast denko-nakrętka.
Na pewno nie ma aż takiego dobrego przepływu przez cały układ ale woda zostaje całkowicie w pierwszej butelce (o pojemności 1,75l) a powietrze wydaje mi się że wystarczająco dobrze przelatuje przez te nyple.

Miałem 2 loty takim systemem - 2 butelki tak połączone plus SOR. I z powodzeniem udalo mi się napompować zestaw do 9 bar.
Za pierwszym razem SOR wypalił za wcześnie a za drugim po locie na ok. 80m SOR w ogóle nie wypalił i skończyło się to dla rakiety traficznie :D

Generalnie tego dnia rozwaliłem wszystko co się dało, łącznie z tym że pękł mi wężyk od pompki. I na jakiś czas mi się odechciało.

Teraz z nowym zestawem walczę jeszcze żeby byl lepszy SOR i po czasie jeszcze gdzieniegdzie mi się pojawiły nieszczelnosfi. Ale myślę że jak dobrze pójdzie to może w ten weekend uda się wykonać jakiś lot.
Awatar użytkownika
FxPlayer
*
Posty: 27
Rejestracja: środa, 12 mar 2014, 21:34
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Rakieta wodna - "ADA-21"

Post autor: FxPlayer »

Fakt, błędnie założyłem że jedyny sposób łączenia butelek to klejenie :D Choć sam nie jestem fanem robinson couplingu z powodów które opisałeś (przepływ, ograniczenie co do ilości wody) ale także brak możliwości użycia rury w starterze (launchtube). Duże znaczenie ma też dysza, bo jeśli większa niż przelot łączenia to te łączenia będą dławić ciąg. Ja korzystałem z początku z dysz 9mm (złączki gardena) lecz szybko przesiadłem się na dyszę 16mm gdyż lepiej radzi sobie z cięższymi zestawami przy relatywnie niskim ciśnieniu. W jaki sposób pompujesz rakietę "w terenie" :?: Pompka ręczna/nożna czy jakiś inny sposób?
Trzymam kciuki za kolejne starty i pochwal się co tam wyszło :D
Pozdrawiam! :)
Marcin 24 lata
Rakietnictwo wodne
Skarthur
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 16 mar 2021, 15:10

Re: Rakieta wodna - "ADA-21"

Post autor: Skarthur »

Ja korzystam z pełnego otworu butelki, więc tutaj z pewnością mam dużą różnice między wylotem a przejsciami między butelkami.
Ja stwierdziłem że ten robinson coupling będzie najprostrzy do wykonania. Niestety maksymalny klucz jaki mi przechodzi przez szyjke to 17 więc nypel mógł być maksymalnie M8.

Launch tube mam, ale tylko na 28cm, czyli maksymalnie ile się dało w 1 butelce... I w sumie wystarczyło mi póki co tyle.
Ponoć też dużo daje dodanie plynu do mycia naczyń i spienianie go, dlatego myślę nad nawierceniem startera u dołu i zakorkowaniu go z gory, żeby tymi otworami szło ciśnienie, które by napowietrzalo/spieniało wodę.

Co do pompowania to używam ręcznej pompki SKS airkompressor. Sprawdzałem i pojedynczą butelkę jestem w stanie dobić do 12 bar (wtedy pęka butelka). Choć przy dużym zestawie, żeby go dobić do 8-9 bar trzeba się naprawdę na machać. Plus trzeba uważać na nagrzewnie pompki, bo jak oststnio puszczałem kilka rakiet jedna za drugą to w końcu pękł wężyk od pompki bo był zbyt nagrzany. I dlatego upewniam się, żeby wszystko było 100% szczelne żeby też móc robić przerwy w pompowaniu.
Awatar użytkownika
FxPlayer
*
Posty: 27
Rejestracja: środa, 12 mar 2014, 21:34
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Rakieta wodna - "ADA-21"

Post autor: FxPlayer »

Skarthur pisze: wtorek, 31 sie 2021, 16:32 Ponoć też dużo daje dodanie plynu do mycia naczyń i spienianie go, dlatego myślę nad nawierceniem startera u dołu i zakorkowaniu go z gory, żeby tymi otworami szło ciśnienie, które by napowietrzalo/spieniało wodę.
Ja zawsze dodaję trochę płynu do mycia naczyń i wydaje mi się że faktycznie jest różnica na plus. Ale nie spieniam go specjalnie - tyle ile sam się spieni podczas lania wody z góry rakiety :)
Skarthur pisze: wtorek, 31 sie 2021, 16:32 Choć przy dużym zestawie, żeby go dobić do 8-9 bar trzeba się naprawdę na machać. Plus trzeba uważać na nagrzewnie pompki, bo jak oststnio puszczałem kilka rakiet jedna za drugą to w końcu pękł wężyk od pompki bo był zbyt nagrzany. I dlatego upewniam się, żeby wszystko było 100% szczelne żeby też móc robić przerwy w pompowaniu.
Znam to, ja korzystam z pompki nożnej i napompowanie rakiety jak ta z postu to niezły trening :lol:
A z jakich materiałów robisz stateczniki? I Jaki typ SOR? U mnie jak widać, dość prosty SOR na zasadzie drzwiczek otwieranych serwem.
Marcin 24 lata
Rakietnictwo wodne
ODPOWIEDZ