Test odzysku z ładunkiem nitrocelulozowym

Aparatura pokładowa, układy pomiarowe i wykonawcze.
Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Posty: 1499
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Test odzysku z ładunkiem nitrocelulozowym

Post autor: KSard »

Witam



W poniedziałek korzystając z ładnej pogody w towarzystwie kolegi MalyRo, przeprowadziłem dwa testy naziemne układu odzyskiwania w rakiecie Gabriela -2 przed jej kolejnym lotem.



Obrazek



Model posiada odzysk oparty o układ elektroniczny KMZ konstrukcji Jaskiniowca typu UWS.



Obrazek



Nowością było zastąpienia ładunku miotającego wykonanego z prochu czarnego, przez ładunek nitrocelulozowy.



Oba testy wyszły pozytywnie.



Tak to wyglądało:



Obrazek



Zaskakującym był fakt bezdymnego zadziałaniu ładunku nitrocelulozowego.

Zresztą zobaczcie to sami na filmie http://video.google.pl/videoplay?docid= ... 3356608929



http://www.ksard.pl/index.php?option=co ... &Itemid=41
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

No i super. Fajnie pokazane.
Fox
PROFI
Posty: 47
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: z polibudy
Kontakt:

Post autor: Fox »

Witam!



Czysty azotan celulozy spala się poprawnie bezdymnie, bardzo szybko, niepozostawiając produktu ubocznego.

Fajny test- można wiedzieć jaka naważka została użyta?

Chcę zwrócić uwagę na to że tak jak inne MW również tego energia rośnie nieliniowo do użytej ilości. Najważniejsze jest jednak to by otrzmywać ją jak najczystrzą, znane są przypadki że zachodził samorzutny rozkład, zapłon, czy wydzielenie silnie toksycznych tlenków azotu.



pozdrawiam
Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Posty: 1499
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: KSard »

Witam



To była nitroceluloza w postaci waty. Otrzymałem próbkę do testów od Paula.

Niemieccy modelarze używają w modelach rakiet nitrocelulozy właśnie w tej postaci.

Co do wagi, to nie umiem określić ilości. Uciąłem pasek, który umieściłem w gilzie myśliwskiej. Objętościowo zajęła około 2 cm wysokości. Gilzę zamknąłem zwykłym korkiem na wcisk.

Próbowałem także w przeszłości stosować nitrocelulozę lakierniczą z podobnym skutkiem. Należałoby zrobić test porównawczy - wata kontra lakiernicza :D

Szkoda, że nie pomyślałem o tym wcześniej !
Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI
Posty: 925
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Kacper »

Witam!



Bardzo udany test :D No to już mamy potwierdzone w 100%, że NC jest bardzo dobra a nie przypadek.

U mnie wychodzi około 450mg/dm3 komory spadochronowej.

Twoja NC jest chyba słabiej znitrowana, jak ja swoją tak zapakuję to jej spalanie wygląda jak mała detonacja bez ognia tylko huk i piszczy w uszach nawet przy 100mg i co dziwne zostaje trochę niespalonych strzępków NC. Tak jak wcześniej pisałem u mnie musi być luźno. Wtedy jest łagodnie spalenie :D
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Post autor: Paul »

Witam,

tak jak Kacper sugeruje, NC powinna byc luzno umieszczona w rakiecie. W ten sposob NC spala sie szybko i bardzo dynamicznie. Wazne jest rowniez by NC byla w 100% sucha. Nawet lekkie zawilgocenie powoduje znaczny spadek predkosci spalania.



Paul
Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Posty: 1499
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: KSard »

Witam



Kolejny test układu odzysku z ładunkiem miotającym z nitrocelulozą.

Obrazek

Tym razem sprawdzałem układ spadochronowy w modelu SOBOWTÓR, będący kopią Hipersonala.

Ładunek miotajacy zawierał 1 gram nitrocelulozy lakierniczej i mieścił się w rurce PCV zaślepionej z obu stron korkiem.



http://www.youtube.com/watch?v=sYp5pc0uGK4
KYK
**
Posty: 59
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: KYK »

Z lakieru nie otrzymasz NC. Był już o tym temat poruszany chyba na VMC.
Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Posty: 1499
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: KSard »

Nie, nie...

To jest komponent w postaci białego proszku dodawany do lakierów nitro.

Kiedyś można było ten produkt kupić w sieci u handlujących odczynnikami piro.

Czy teraz można to zdobyć - nie orientuję się.
ixion
**
Posty: 58
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ixion »

Czesc Ksard można gdzieś dostać ,,nitroceluloza w postaci waty" lub zrobić? bezdymność tego produktu interesuje mnie najbardziej to idealny materiał do wyzwalania spadochronu, czy produkuje tyle samo gazów co proch? przy tej samej masie ładunku co proch oczywiście i czy gazy są bardziej gorące?
ODPOWIEDZ