Miejsce do wystrzelenia rakiety w pobliżu Katowic.

Monor
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 5 cze 2015, 10:30

Miejsce do wystrzelenia rakiety w pobliżu Katowic.

Post autor: Monor »

Tak jak w tytule. Poszukuje od pewnego czasu miejsca w pobliżu Katowic, gdzie mógłbym wystrzelić swoją pierwszą rakietę. Niestety nie mam żadnego doświadczenia
w wybieraniu miejsca do odpalania rakiet. Proszę o Pomoc.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 828
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Miejsce do wystrzelenia rakiety w pobliżu Katowic.

Post autor: Tofifi »

Cześć!
Przede wszystkim, powinieneś zacząć, od ustalenia, jaką rakietę chcesz wystartować (masa, średnica, rodzaj napędu, maksymalna wysokość jaką osiągnie rakieta, sposób lądowania), następnie znając jej potencjalny zasięg zlokalizować miejsce jest do tego najbezpieczniejsze (zdała od linii wysokiego napięcia, parkingów z drogimi samochodami Obrazek, osiedli mieszkaniowych itp).
a przy tym uniemożliwiające utratę modelu poprzez zawieszenie go na bardzo wysokim drzewie / dachu budynku. Pomocne mogą się okazać warunki meteorologiczne a zwłaszcza prędkość wiatru, gdyż zbyt silny "porwać" rakietę w trakcie lądowania i przy źle dobranym spadochronie przenieść ją na odległość od kilkudziesięciu do kilkuset metrów..
Idealne miejsce powinno umożliwić lądowanie w obrębie pola startowego, a jego rozmiary zależne są właśnie od czynników które napisałem wyżej.
wrx
****
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 22 lut 2014, 20:15
Lokalizacja: Siedlce

Re: Miejsce do wystrzelenia rakiety w pobliżu Katowic.

Post autor: wrx »

Witam. :smile:

Zaprojektuj sobie rakietę w Oppen Rockets ( albo, jeżeli juz masz jakiś projekt przegraj do OR) wstaw silnik którego chciałbyś użyć i zasymuluj prędkość opadania ( domyślne opcje symulacji).

Tutaj masz link do programu obliczającego przybliżoną odległość lądowania, jest w nim mały babol ( już pracuje nad jego poprawieniem), ale jeżeli prędkość wiatru nie będzie większa/mniejsza 0 3-4 m/s od prędkości opadania działa dobrze.

Według mnie optymalną prędkością opadania jest coś pomiędzy 4-6 m/s.

Tu pobierzesz OR: http://rakiety.org.pl/index.php?option= ... Itemid=197


Mam nadzieje, że pomogłem, pozdrawiam "wrx". :smile:
„Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić. I wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to coś robi” A. Einstein.
Monor
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 5 cze 2015, 10:30

Re: Miejsce do wystrzelenia rakiety w pobliżu Katowic.

Post autor: Monor »

Dzięki za pomoc bardzo pomogliście.
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Miejsce do wystrzelenia rakiety w pobliżu Katowic.

Post autor: jaskiniowiec »

Lotnisko Muchowiec...nie da sie? Jak model jest niewielki...A poza tym..google earth. Akurat w okolicy Katowic jest dużo miejsc do puszczania rakiet. Popatrz na Pogorie i tereny wokół (na północ od Sosnowca), masz dobre rejony w okolicy Sławkowa i Bukowna.
ODPOWIEDZ