Forma do dysz silników z PCV

Czyli to, czego potrzebujesz aby bezpiecznie i dobrze wykonywać podstawowe prace modelarskie
FdevF
*
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 18 maja 2021, 19:31

Re: Forma do dysz silników z PCV

Post autor: FdevF »

Bardzo przydał by się ten post ze zdjęciami ktoś wie jak to zrobić?
Awatar użytkownika
U.S. air force
****
Posty: 196
Rejestracja: czwartek, 23 sty 2020, 09:29
Lokalizacja: Lauterhagen

Re: Forma do dysz silników z PCV

Post autor: U.S. air force »

Sprawdziłem archiwalną wersję tego posta z 2012 roku ale tam niestety nie było zdjęć, a to najstarsza wersja forum, którą mogę sprawdzić.
Nie wiem jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na kije i kamienie.-Albert
Einstein
Awatar użytkownika
RDX
***
Posty: 88
Rejestracja: środa, 17 lut 2021, 23:15
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Forma do dysz silników z PCV

Post autor: RDX »

Jeśli komuś to pomoże to tu są moje formy z silikonu. Wykonanie niezwykle proste, bo za matrycę służy mi wydruk 3D. Sprawa się komplikuje oczywiście gdy nie macie dostępu do drukarki :P

Po lewej stronie pierwsza forma starszej "generacji" do dysz w rurkach 1/2 cala. Po prawej nowa wersja do rurek 3/4. Tworzy bardziej osiową i estetyczną dyszę niezależnie od tego jak dobrze była przycięta rurka.
1621575797466.jpg
1621575797466.jpg (114.05 KiB) Przejrzano 4253 razy
Tak wygląda gotowa dysza od boku. Ścianka rury jest nawiercona co 90° żeby w czasie odlewania powstały "zaczepy" i dysza lepiej się trzymała.
1621575797458.jpg
1621575797458.jpg (61.33 KiB) Przejrzano 4253 razy
A tak to wygląda od góry, silnik jest już załadowany (Ten pewnie poleci w Pikaczu 1). To czarne w średnicy otworu to uszczelniacz do pieców na 1200°C który rozsmarowuję dzień wcześniej po rdzeniu formy. Dodatkowo przed odlaniem jest tam umieszczona podkładka m5. Reszta po wyschnięciu uszczelniacza jest zalana mieszanką gipsu i piasku kwarcowego w stosunku 1:1. Mega istotne jest wytrząsanie przy odlewaniu i dobre wysuszenie przed ładowaniem paliwa. Wewnątrz silnika widać papierek który chroni dodatkowo ziarna przed wilgocią, przebija się go przed startem czymś ostrym i wkłada lont.
1621575797463.jpg
1621575797463.jpg (57.04 KiB) Przejrzano 4253 razy
A tak wygląda dysza po teście, nie zauważam erozji w średnicy ani za podkładką. Sam gips nie zdaje egzaminu, z dodatkiem piasku też. Erozja nawet z podkładką jest jak dla mnie zbyt duża więc nie szedł bym ta drogą jeśli nie planujecie użycia uszczelniacza do pieców.
Dysza po teście.jpg
Dysza po teście.jpg (114.17 KiB) Przejrzano 4253 razy
Zaznaczę jeszcze że póki co były to silniki małe, wg. programu D25
Rocket Dynamics - Komponenty do Twoich rakiet! Jeśli potrzebujesz spadochronu, części drukowanych w 3D lub ciętych laserowo napisz na: rakiety.rdx@gmail.com
stansz
****
Posty: 317
Rejestracja: poniedziałek, 18 lut 2019, 11:13
Lokalizacja: Białystok

Re: Forma do dysz silników z PCV

Post autor: stansz »

cytat;
formy z silikonu. Wykonanie niezwykle proste, bo za matrycę służy mi wydruk 3D.
=

Czy to oznacza, że masz ( są takie pracujące) drukarkę 3-D drukującą silikonem ? Silikon to brzmi profesjonalnie- ale jaka jest technologia?
inżynier STEM Białystok
Zbych Staniszewski
placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Re: Forma do dysz silników z PCV

Post autor: placydo »

stansz pisze: niedziela, 23 maja 2021, 07:06 cytat;
formy z silikonu. Wykonanie niezwykle proste, bo za matrycę służy mi wydruk 3D.
=

Czy to oznacza, że masz ( są takie pracujące) drukarkę 3-D drukującą silikonem ? Silikon to brzmi profesjonalnie- ale jaka jest technologia?
:shock: :shock: :shock:
Serio tego nie przekminiles?
Awatar użytkownika
RDX
***
Posty: 88
Rejestracja: środa, 17 lut 2021, 23:15
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Forma do dysz silników z PCV

Post autor: RDX »

stansz pisze: niedziela, 23 maja 2021, 07:06 cytat;
formy z silikonu. Wykonanie niezwykle proste, bo za matrycę służy mi wydruk 3D.
=
Czy to oznacza, że masz ( są takie pracujące) drukarkę 3-D drukującą silikonem ? Silikon to brzmi profesjonalnie- ale jaka jest technologia?
Wydruki są z PLA, wlewasz do środka silikon dwuskładnikowy i powstaje forma. Wydruk jest zatem formą formy :D
Rocket Dynamics - Komponenty do Twoich rakiet! Jeśli potrzebujesz spadochronu, części drukowanych w 3D lub ciętych laserowo napisz na: rakiety.rdx@gmail.com
stansz
****
Posty: 317
Rejestracja: poniedziałek, 18 lut 2019, 11:13
Lokalizacja: Białystok

Re: Forma do dysz silników z PCV

Post autor: stansz »

Witam.
Rozumiem, a skąd silikon dwu składnikowy?
inżynier STEM Białystok
Zbych Staniszewski
Awatar użytkownika
RDX
***
Posty: 88
Rejestracja: środa, 17 lut 2021, 23:15
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Forma do dysz silników z PCV

Post autor: RDX »

Korzystam z takiego:
https://allegro.pl/oferta/silikon-do-fo ... 8937642800

Różowy to ten sam silikon tylko z szybkim katalizatorem, niebieski jest wolniejszy. Na 50g silikonu daje się 3g katalizatora, miesza bardzo dokładnie i zalewa formę. Na drugi dzień można bez problemu rozformować i korzystać do robienia dysz. Czerwony katalizator skraca ten czas do 3-4 godzin.
Rocket Dynamics - Komponenty do Twoich rakiet! Jeśli potrzebujesz spadochronu, części drukowanych w 3D lub ciętych laserowo napisz na: rakiety.rdx@gmail.com
ODPOWIEDZ