Strona 2 z 2

Re: Bączek - mały model na silniki ROS.

: wtorek, 5 lip 2011, 13:51
autor: Tofifi
Z papieru albo taśmy power tape :D
Widziałeś jak w "pogromcy mitów" zrobili z niej armatę? Moim zdaniem się nada :mrgreen:

Re: Bączek - mały model na silniki ROS.

: środa, 6 lip 2011, 00:12
autor: jaskiniowiec
Myślę, ze łatwo będzie sprawdzić, czy doszło do nadania dodatkowej energii w czasie startu. Otóż jeśli wyrzutnia będzie miała odrzut, to oznacza, że rakieta została dodatkowo przyspieszona na zasadzie wystrzału. Dla "czystego" startu odrzut "lufy" powinien wynosić zero.

Re: Bączek - mały model na silniki ROS.

: czwartek, 7 lip 2011, 08:53
autor: żydu
W pogromcach mitów armatę z taśmy zatykali korkiem, żeby lufa się nie odkształciła, a i tak po kilku strzałach nadaje się do kosza. Wydaje mi się, że armata z taśmy z tekturą w środku nie odkształca się tak łatwo. (W pogromcach używali samej taśmy dla odtworzenia mitu).

Re: Bączek - mały model na silniki ROS.

: czwartek, 7 lip 2011, 09:49
autor: ArturroKRK
A ja uważam iż kolega Jaskiniowiec nie będzie się bawił w lufę z jakiejś taśmy, i powinniście już zaprzestać o tym spekulować. Przypominam iż tematem doświadczenia jest stabilizacja rakiety poprzez ruch obrotowy a nie przetestowanie czy lufa z taśmy lub tektury wytrzyma wystrzał.

Swoją drogą, pogoda się poprawiła :) Kiedy możliwe odpalanie?

Re: Bączek - mały model na silniki ROS.

: czwartek, 7 lip 2011, 12:23
autor: Tofifi
hehe z tą taśmą to oczywiście żarty był :razz:

Re: Bączek - mały model na silniki ROS.

: poniedziałek, 18 lip 2011, 22:38
autor: jaskiniowiec
W czasie mojego urlopu na pomorzu, odpaliliśmy wspólnie z Robercikiem rakietkę "Bączek". Startowała z rury kanalizacyjnej 5cm z zatyczką w dnie. Jako ładunek miotający posłużyły wióry paliwa typu balistytu. Zapłon przy pomocy lontu.
Filmik ze startu 1
Filmik ze startu 2
Filmik ze startu 3
Jak widać, strzał gazów na starcie był tak duży, ze nastąpiło oderwanie zatyczki i podrzucenie do góry rury wyrzutni, co przyhamowało rakietę. Rakieta była lekko niestabilna. W/g wyliczeń rakieta miała na starcie pół kalibra niestateczności, po wypaleniu paliwa powinno być około stabilności neutralnej. Możliwe, ze zaważył tu fakt wyhamowania rakiety przez rurę wyrzutni. Okazało się też, że paliwko nitroglicerynowe nie nadaje się na ładunek miotający. Spala się za wolno. Następny model nie będzie mógł być malowany akrylami ani lakierem nitro. Obydwa lakiery są kasowane gazami z ROSa.
Generalnie uważam, że próba do powtórzenia, jeśli odbuduje model uszkodzony po lądowaniu.

Re: Bączek - mały model na silniki ROS.

: wtorek, 19 lip 2011, 04:36
autor: ArturroKRK
^^ Mnie się te filmiki bardzo podobają... A najbardziej sam moment jak kolega Jaskiniowiec robi " wejście Smoka" wskakując w kadr :D... Sama próba fajna, chciałbym zobaczyć powtórkę strzału po skorygowaniu kilku rzeczy :)

PS. Mam wrażenie że mój Fireball bardziej się kręci w locie na zaśrubionym ROS'ie niż Bączek na fabrycznym :D ( w sumie to nie mam się z czego cieszyć ^^ )

Fajnie, fajnie :) Pozdrawiam ekipę znad morza :)

Re: Bączek - mały model na silniki ROS.

: wtorek, 19 lip 2011, 07:16
autor: rafciodz
Cześć,
Gratki testu, wyszedł wam prawdziwy moździerz. Ciekawe filmiki.
Żeby nie bawić się tyle z rurami i zatyczkami może po prostu wykopać dołek, wstawić w niego rurkę (rynnę ), kable itd. potem zasypać boki. Denko ( ziemia ) nie odskoczy. :smile: Widziałem takie wyrzutnie na żywo, oraz czułem efekty ich celności w pewnym "zaprzyjaźnionym" kraju.
Zastanawiam się, czy dalsze testy mają sens, próba dowiodła, że można w ten sposób odpalać rakiety.
Test jak w "Pogromcach mitów" - potwierdzony.

Re: Bączek - mały model na silniki ROS.

: wtorek, 19 lip 2011, 15:58
autor: Erich
Hehe, wyglądało prawie jak gorący start z silosu ;) Nieźle :)
No ale jakby nie było - poleciała, trochę niezgrabnie, ale jednak :D super!

Re: Bączek - mały model na silniki ROS.

: wtorek, 19 lip 2011, 23:51
autor: jaskiniowiec
Start z silosu, to na fotce wyciętej z filmu:
Baczekstart1.jpeg
Baczekstart1.jpeg (54.6 KiB) Przejrzano 10513 razy