Bączek - mały model na silniki ROS.

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 835
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Bączek - mały model na silniki ROS.

Post autor: Tofifi »

Z papieru albo taśmy power tape :D
Widziałeś jak w "pogromcy mitów" zrobili z niej armatę? Moim zdaniem się nada :mrgreen:
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Bączek - mały model na silniki ROS.

Post autor: jaskiniowiec »

Myślę, ze łatwo będzie sprawdzić, czy doszło do nadania dodatkowej energii w czasie startu. Otóż jeśli wyrzutnia będzie miała odrzut, to oznacza, że rakieta została dodatkowo przyspieszona na zasadzie wystrzału. Dla "czystego" startu odrzut "lufy" powinien wynosić zero.
Awatar użytkownika
żydu
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 30
Rejestracja: wtorek, 14 cze 2011, 21:00
Lokalizacja: Dębica

Re: Bączek - mały model na silniki ROS.

Post autor: żydu »

W pogromcach mitów armatę z taśmy zatykali korkiem, żeby lufa się nie odkształciła, a i tak po kilku strzałach nadaje się do kosza. Wydaje mi się, że armata z taśmy z tekturą w środku nie odkształca się tak łatwo. (W pogromcach używali samej taśmy dla odtworzenia mitu).
Awatar użytkownika
ArturroKRK
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki

Re: Bączek - mały model na silniki ROS.

Post autor: ArturroKRK »

A ja uważam iż kolega Jaskiniowiec nie będzie się bawił w lufę z jakiejś taśmy, i powinniście już zaprzestać o tym spekulować. Przypominam iż tematem doświadczenia jest stabilizacja rakiety poprzez ruch obrotowy a nie przetestowanie czy lufa z taśmy lub tektury wytrzyma wystrzał.

Swoją drogą, pogoda się poprawiła :) Kiedy możliwe odpalanie?
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 835
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Bączek - mały model na silniki ROS.

Post autor: Tofifi »

hehe z tą taśmą to oczywiście żarty był :razz:
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Bączek - mały model na silniki ROS.

Post autor: jaskiniowiec »

W czasie mojego urlopu na pomorzu, odpaliliśmy wspólnie z Robercikiem rakietkę "Bączek". Startowała z rury kanalizacyjnej 5cm z zatyczką w dnie. Jako ładunek miotający posłużyły wióry paliwa typu balistytu. Zapłon przy pomocy lontu.
Filmik ze startu 1
Filmik ze startu 2
Filmik ze startu 3
Jak widać, strzał gazów na starcie był tak duży, ze nastąpiło oderwanie zatyczki i podrzucenie do góry rury wyrzutni, co przyhamowało rakietę. Rakieta była lekko niestabilna. W/g wyliczeń rakieta miała na starcie pół kalibra niestateczności, po wypaleniu paliwa powinno być około stabilności neutralnej. Możliwe, ze zaważył tu fakt wyhamowania rakiety przez rurę wyrzutni. Okazało się też, że paliwko nitroglicerynowe nie nadaje się na ładunek miotający. Spala się za wolno. Następny model nie będzie mógł być malowany akrylami ani lakierem nitro. Obydwa lakiery są kasowane gazami z ROSa.
Generalnie uważam, że próba do powtórzenia, jeśli odbuduje model uszkodzony po lądowaniu.
Awatar użytkownika
ArturroKRK
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki

Re: Bączek - mały model na silniki ROS.

Post autor: ArturroKRK »

^^ Mnie się te filmiki bardzo podobają... A najbardziej sam moment jak kolega Jaskiniowiec robi " wejście Smoka" wskakując w kadr :D... Sama próba fajna, chciałbym zobaczyć powtórkę strzału po skorygowaniu kilku rzeczy :)

PS. Mam wrażenie że mój Fireball bardziej się kręci w locie na zaśrubionym ROS'ie niż Bączek na fabrycznym :D ( w sumie to nie mam się z czego cieszyć ^^ )

Fajnie, fajnie :) Pozdrawiam ekipę znad morza :)
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Bączek - mały model na silniki ROS.

Post autor: rafciodz »

Cześć,
Gratki testu, wyszedł wam prawdziwy moździerz. Ciekawe filmiki.
Żeby nie bawić się tyle z rurami i zatyczkami może po prostu wykopać dołek, wstawić w niego rurkę (rynnę ), kable itd. potem zasypać boki. Denko ( ziemia ) nie odskoczy. :smile: Widziałem takie wyrzutnie na żywo, oraz czułem efekty ich celności w pewnym "zaprzyjaźnionym" kraju.
Zastanawiam się, czy dalsze testy mają sens, próba dowiodła, że można w ten sposób odpalać rakiety.
Test jak w "Pogromcach mitów" - potwierdzony.
Free Your Mind
Erich
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 163
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31

Re: Bączek - mały model na silniki ROS.

Post autor: Erich »

Hehe, wyglądało prawie jak gorący start z silosu ;) Nieźle :)
No ale jakby nie było - poleciała, trochę niezgrabnie, ale jednak :D super!
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Bączek - mały model na silniki ROS.

Post autor: jaskiniowiec »

Start z silosu, to na fotce wyciętej z filmu:
Baczekstart1.jpeg
Baczekstart1.jpeg (54.6 KiB) Przejrzano 10509 razy
ODPOWIEDZ