Bezwładnik wodny z pływakiem?

Aparatura pokładowa, układy pomiarowe i wykonawcze.
Gość

Bezwładnik wodny z pływakiem?

Post autor: Gość »

Witam.

Jakiś czas temu na innym forum ktoś wspomniał o bezwładniku w którym zastosowano rurkę z wodą, w środku pływak. Wie ktoś coś więcej na ten temat? bo nigdzie się nie spotkałem z dokładniejszym opisem działania.

pozdrawiam.
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

Woda? Z pływakiem? Niby jak to ma działać? Jeden pomysł co prawda przychodzi mi do głowy, ale naprawdę są prostsze sposoby. No, chyba że masz duszę eksperymentatora, to próbuj.
Gość

Post autor: Gość »

Cześć.

No własnie nie do końca wiem jak by miał zadziałać, mniejwięcej wyobrażam sobie to tak ze pływak wiadomo na górze się unosi, elektrody na dole, zrobiłem sobie taki czujnik testowy na szybko ale hmm nawet szybki ruch ręką w górę i pływak wciska do połowy, więc przy starcie rakiety na bank złączy elektrody, jednak mam pomysł jak to wykorzystać, wieczorem przedstawię schemat, jeszcze nie mogę dodać linka bo 24h od rejestracji musi upłynąć, więc zainteresowani muszą cierpliwie zaczekać : )
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

Jedyne co mi przychodzi na myśl, to pływak w cieczy dociskany sprężyną do dołu, czyli zanurzany. W warunkach ciążenia, będzie pływał. Po zakończeniu pracy silnika, następuje stan ujemnego przyspieszenia lub przynajmniej nieważkości, co umożliwi dociśnięcie pływaka do dołu przez sprężynę, jako że znika siła wyporu. Tylko to jakieś straszne i niewygodne kombinacje. Trzeba przecież jeszcze przenieść ruch pływaka na możliwość włączania obwodu elektrycznego.

Słowem: dało by się, tylko po co. To strzelanie z armaty do muchy.
Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Posty: 1499
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: KSard »

Cześć - ciekaw jestem, co skłoniło Cię do zainteresowania się tym własnie rozwiązaniem? : :D

Nie polecam - strata czasu i energii.
Gość

Post autor: Gość »

Cześć.

Co mnie skłoniło? chyba dwa są powody, po pierwsze luie kombinować, i kożystać z niekonwencjonalnych rozwiązań, po drugie lubię wodę i wszystko co z nią związane. :) Chodzi mi o stworzenie w miare prostego układu który nie wymaga elektronicznego timera. Wiem wiem pewnie nie jeden taki był i jak z wykle nic z tego nie wyszło, ale chcę spróbować : )
Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Posty: 1499
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: KSard »

No i wszystko jasne - nie mam więcej pytań :D
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

W takim razie czekamy...Jeśli to eksperyment, to super. Ciekawe co Ci z tego wyjdzie.
Gość

Bezwładnik wodny + mechaniczny

Post autor: Gość »

Wydaje mi się że to ma szansę zadziałać, o ile podczas spadania rakiety styropian w wodzie zachowuje się tak samo jak podczas spoczynku. Dziś ro rurki zamiast wody wlałem olej roślinny co prawda jest zbyt gęsty bo styropian z jednego końca na drugi wędrował jakieś 12s ale jeśli by tam zamiast oleju wlać inną ciecz gęstszą od wody, można by zastosować to jako opóźniacz. Zerknijcie na schemat i powiedzcie co ewentualnie nie tak jest. Obrazek
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Post autor: Paul »

Witam,

Tyle teoria, a pryktyka wyglada niestety troche inaczej.

Rysunek nr.2

A jak zachowa sie ta ciecz (woda) w momencie ruchu jednoznacznie opoznoionego, pojdzie rowniez w gore. I jak to bedzie w tedy wygladac z ta wypornoscia ???? :D Pomysl jeszcze troche nad tym rozwiazaniem.

Bardzo ladne zadanie dla mlodych fizykow.



Pozdrawiam

Paul
ODPOWIEDZ