Pytania o silnik

czyli zaczynamy zabawę!
Gość

Pytania o silnik

Post autor: Gość »

Witam, po długim przeglądaniu różnych for postanowiłem tu napisać.

Robię swój własny silnik rakietowy do lekkiej rakiety z papieru :) i mam takie pytania:

1. Czy do tego nadaje się saletra z cukrem ? Jeżeli tak to czy do tego bym musiał dodać odrobinę jakiegoś lepika ? Bo gdy próbuję ubić mieszankę to po długim ubijaniu nadal jest sypka :(

2. Czy na dyszę do takiej rakiety z papieru nadaje się gips ? Nie chodzi mi tutaj o super osiągi lecz żeby tak rozpocząć moją przygodę.

P.S Robienie karmelka nie wchodzi w grę gdyż boje się o własne zdrowie(wiem że to głupio brzmi)



Proszę o pomoc i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
KrzysztofJapan
*****
Posty: 43
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Katowice

Post autor: KrzysztofJapan »

Poczytaj o karmelku i zrób karmelek z tej saletry i cukru. Z autopsji wiem, że dysza z gipsu bez metalowej wkładki to chłam, a nawet z nią silnik dużo traci na osiągach. Jeśli byś jednak się decydował na ten gips to przy papierowym korpusie silnika musisz dysze i zatyczke bardzo mocno uzbroić. Myślę że łatwiej byłoby zrobić silnik z rury PCV zaginając ją przy zatyczce i przy dyszy w gorącym oleju na przykład, albo innym sposobem. Taki silnik z tym, że z dyszą z CX5 pokazywał gdzieś tutaj na forum Pan Robercik jak dobrze pamiętam.
Darius
*
Posty: 24
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: Darius »

Jezeli robisz mala rakietke papierowa to kup sobie gotowy silnik w sklepie modelarskim. W internecie tez znajdziesz co najmniej dwa polskie sklepy, ktore sprzedaja gotowe silniki. Mozesz tam tez kupic gotowe zestawy rakiet.
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

Jeśli jednak nie chcesz robić karmelka, to mielisz składniki paliwa (czyli saletrę z cukrem) i ubijasz w komorze spalania korzystając z jakiegoś lepiszcza. Najstarszym podawanym jest klasyczny, biały klej biurowy. Możesz tez wykorzystać rozcieńczony rozcieńczalnikiem nitro bezbarwny lakier Nitro. Potem to ubijasz w korpusie, suszysz i masz. Te rozwiązania nadają się niestety tylko do małych silniczków, bo wytrzymałość ziaren jest zazwyczaj za słaba.

Co do dyszy, to zapomnij o gipsie. Nie masz pod ręką żadnego cementu?
Gość

Post autor: Gość »

Pod ręką mam tylko ten nieszczęsny gips budowlany :/ Nawet jak miałem dyszę z gliny to silnik nie wiem czemu nie startował(może to wina tego że nie użyłem lepiszcza)

No nic dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam serdecznie :)
kermit
PROFI
Posty: 387
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: znad stawu w Baninie
Kontakt:

Post autor: kermit »

Ksp :)

<span style="font-size: 18px; line-height: normal">Czy już wszyscy zapomnieli o dyszy Siemienowicza?</span>



[url]http://ksiega_rakiet.republika.pl/glowna.html[/url]
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

Ale glina na dysze też może być. Można też ubijać z bentonitu, czyli....kociego żwirku. Ktoś to kiedyś pokazywał.
kermit
PROFI
Posty: 387
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: znad stawu w Baninie
Kontakt:

Post autor: kermit »

z tym , że do wykonania takiej dyszy ( gliniana czy bentonitowa) powinno być wykonane oprzyrządowanie , a do zrobienia dyszy Siemienowicza wystarczy zastrugany kołek 8)
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Post autor: Paul »

Mysle, ze na dysze mozna rowniez uzyc szamotu z cementem ogniotrwalym. O ile sie nie myle, to ten cement nazywa sie "gorkal" (przynajmniej tak sie nazywal przed 20 laty :lol: )



Paul
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

Dalej nazywa się "Górkal". Jest to glinowy cement ognioodporny. Niestety trochę się kurczy podczas wiązania, ale w mieszance z szamotem powinno być OK. Myślę jednak, że zadane pytanie dotyczy zrobienia dyszy z tego, co da się znaleźć u taty w piwnicy.
ODPOWIEDZ