Delta IV F8

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Awatar użytkownika
AdrianOZW
**
Posty: 53
Rejestracja: piątek, 14 sty 2022, 12:09

Delta IV F8

Post autor: AdrianOZW »

Witajcie.
W sumie, miałem o tym locie nie pisać, gdyż jest to mała rakieta, ale z racji tego, że może będzie to dla kogoś źródłem inspiracji, lub ciekawostki to jednak napiszę.
Model rakiety Delta IV. Był to 8 lot tejże rakiety, 7 udany. Wykonanie w skali 1/96 AXM paper models. Cechą charakterystyczną dla tych modeli jest u mnie zastosowanie unikatowych owiewek pod konkretną "misję". Z racji prostoty konstrukcji Delta IV jest dobrym modelem do ćwiczeń nad budową modelu, pierwszych ładunków eksperymentalnych i prób z odzyskiem. Modele ważyły w zależności od ładunku od 160 do 180 gramów. Wysokość lotów od 137 tak jak w tym przypadku do 170 paru.
W przypadku wybuchu silnika łatwo naprawić uszkodzenia, gdyż w zasadzie silnik *klasa D od Klimy znajduje się poza głównym korpusem. Jak wiadomo serca niebolotów bywają kapryśne, nawet te komercyjne, więc jest to zaleta modelu. Kolejnym plusem jest możliwość rozbudowy rakiety - wersja Delta IV Medium ma boostery, Delta IV Heavy jest w praktyce trzema połączonymi ze sobą rakietami.

Ale do rzeczy. Zapłon elektryczny, na pokładzie altimeter ESTES, na owiewce kamerka w długopisie, na kadłubie przerobiona mini kamera od kolegi chińczyka. Lot udany, obie kamery nagrały lot, udał się film slow motion ze startu oraz nagranie całego lotu. Rakieta wykonała swoje zadanie, wróciła na spadochronie (średnica 35 cm), wg kalkulatora spadochronów kol. RDX wystarczy 21 cm, z czym z obserwacji w pełni się zgadzam.
Załączniki
2206OSZ2.jpg
2206OSZ2.jpg (92.2 KiB) Przejrzano 617 razy
2206OSZ8.jpg
2206OSZ8.jpg (23.47 KiB) Przejrzano 617 razy
2206OSZ7.jpg
2206OSZ7.jpg (15.43 KiB) Przejrzano 617 razy
2206OSZ6.jpg
2206OSZ6.jpg (10.45 KiB) Przejrzano 617 razy
DELTA IV F8.jpg
DELTA IV F8.jpg (44.46 KiB) Przejrzano 617 razy
stansz
****
Posty: 317
Rejestracja: poniedziałek, 18 lut 2019, 11:13
Lokalizacja: Białystok

Re: Delta IV F8

Post autor: stansz »

Gratuluję udanej rakiety i startu . Nie traktuj tego jako grymaszenie, ale na kiepskim silniku Klima d.
Może koledzy z Zarzadu i Polskiego Towarzystwa Rakietowego przestaniemy się bawić w papierowe rakiety i zbudujemy coś poważnego?
Takie mam refleksje .
inżynier STEM Białystok
Zbych Staniszewski
Awatar użytkownika
AdrianOZW
**
Posty: 53
Rejestracja: piątek, 14 sty 2022, 12:09

Re: Delta IV F8

Post autor: AdrianOZW »

Serwus!
Dzięki. Model faktycznie udany, nie chwaląc się.
Co do poważnych rakiet (a działałem już w sferze silników klasy I) to jednak mniejsze konstrukcje przynoszą mi więcej frajdy i są zdecydowanie mniej ryzykowne.
Już na G można narobić bałaganu. Dlatego silniki choć są, know-how jest, to leżą sobie w bezpiecznym miejscu.
Jednak nie trudno się z Tobą nie zgodzić.
Mam nadzieję, że znajdzie się kilka osób, które przez prezentację mniejszych rakiet zarażą się tym cudownym hobby. I pojawi się więcej tematów w dziale rakietowe przedszkole itp.
Pozdrawiam serdecznie
A
ODPOWIEDZ