Silnik kliszowy

Czyli serca naszych niebolotów !
PanAdam
*
Posty: 22
Rejestracja: środa, 24 lis 2021, 20:21

Silnik kliszowy

Post autor: PanAdam »

Witam, podczas przeszukiwania księgi rakiet natrafiłem na "silnik kliszowy", temat wydaje się być interesujący ale w księdze nie ma informacji o budowie tego silnika. Ktoś wie może cokolwiek więcej niż to, co jest zapisane w księdze? Z góry dziękuję za odpowiedzi.
tadeusz
PROFI
Posty: 396
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Silnik kliszowy

Post autor: tadeusz »

Silnik kliszowy ma podobną budowę jak każdy silnik rakietowy tylko jego paliwem jest celuloidowa klisza
fotograficzna lub filmowa.Teraz klisz łatwopalnych się nie używa chyba że ktoś ma dostęp do starych
archiwów filmowych.Paliwo może mieć postać ciasno zwiniętego rulonu lub lużnej gwiazdy poskładanej z pasków
kliszy zgiętych wzdłużnie w literę 'V'.Osobiście robiłem takie silniki z rurki papierowej nawiniętej na ołówku
a dysza i zatyczka z kawałków ołówka bez i z grafitem.Zapłon rozgrzaną igłą nigdy mi się nie udał.
Silnik trochę podymił i gasł.Teraz zrobiłbym to w większej skali i z odrobiną podpałki.
Kiedy zrobiłem pierwszy silnik z saletry przestałem się zajmować kliszą.
Były dwie szkoły klisza z emulsją lub bez.
Suchareq
**
Posty: 31
Rejestracja: sobota, 17 kwie 2021, 15:12

Re: Silnik kliszowy

Post autor: Suchareq »

Klisza sama w sobie była paliwem i utleniaczem?
tadeusz
PROFI
Posty: 396
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Silnik kliszowy

Post autor: tadeusz »

Oczywiście,klisza celuloidowa/inaczej nitrocelulozowa/ była jednorodnym paliwem rakietowym.
Nitrceluloza/proch nitrocelulozowy/używana w nabojach myśliwskich ma ujemny bilans tlenowy a w połączeniu
z nitrogliceryną /z dodatnim bilansem tlenowym/jest używana jako paliwo rakietowe w zastosowaniach
wojskowych.W odróżnieniu od paliw jednorodnych/inaczej homogenicznych/sa jeszcze paliwa
niejednorodne/mieszaniny/na bazie KN,AN,PP i AP...
Suchareq
**
Posty: 31
Rejestracja: sobota, 17 kwie 2021, 15:12

Re: Silnik kliszowy

Post autor: Suchareq »

Taka klisza nitrocelulozowa to ta sama klisza którą można jeszcze dostać do aparatów?
tadeusz
PROFI
Posty: 396
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Silnik kliszowy

Post autor: tadeusz »

Teraz nie ma klisz łatwopalnych.Piłeczki pingpongowe były robione z celuloidu czy tak jest nadal nie wiem
ale łatwo to sprawdzić przy pomocy zapalniczki.Celuloid pali się żółtym płomieniem nie pozostawiając popiołu.
ODPOWIEDZ