Spadochron

Aparatura pokładowa, układy pomiarowe i wykonawcze.
Miki__PL
*
Posty: 20
Rejestracja: sobota, 25 wrz 2021, 18:26
Lokalizacja: Żory

Spadochron

Post autor: Miki__PL »

Hej, buduje spadochron z parasola, ale mam problem z linkami, a mianowicie nie wiem jak je przyczepić do spadochronu, widziałem, że RDM robił 3 dziurki i przekładał przez to linkę, a potem wiązał węzłem ratowniczym, lecz czy to zadziała do parasola, czy się spruje.

Spadochron będzie miał średnice 124cm, a otwór 37cm, rocket simon będzie zasilany 4 Klima D9-7, więc mocowanie powinno być mocne, aby się nie oderwało bo to 4 Klimy.

Rocket simon ma 5cm średnicy wewnętrze, nie pytał bym się, gdy by nie to, że stary spadochron, który robiłem rok temu nie chce wejść do tuby.

Chcę użyć tej linki: https://allegro.pl/oferta/tendon-lanex- ... 7638035896

Jak RDM napisał mi 6 dni temu (masa rakiety x 10)/liczba linek < wytrzymałość pojedynczej linki, rocket simon waży 777g, a spadochron chcę zrobić 8 linkowy, choć jestem otwarty na inne propozycję, i jak tę linki, już przywiązane do spadochrony związać, żeby spadochron się nie splątał [youtube]https://youtu.be/4Nwhha73YH4[/youtube], w pierwszym przykładzie jest ok, lecz on to ma na 6 linkach i czy zadziała to coś też na 9, jak już, a w drugim, miał jedną długa linkę na 2 punkty wiązania, i tam się może splątać, więc użył z ang.: Swivel, czy działałby też taki z smyczy którą zakłada się na szyję i przypina do niej np.: kluczę, bo też się obraca, czy musi być takie profesjonalny, czy może kupić łożysko i zbudować własny

I czy w ogóle to będzie działać, czy 4 Klimy za mocno wyrzucą spadochron i się rozerwie.

A może Klimy zakleić od góry klejem np.: na gorąco, żeby działało to jak by 2 Klimy odpalą ładunek, do wyrzucenia spadochronu, a 2 inne nie tylko będą pchnąć rakietę do nieba, a botem może wybuchną :|

I jeszcze, czy lepiej jest zrobić te spadochrony z czegoś innego niż z parasola, nie mam wycinarki laserowej do cięcia spadochronów, i nie zbytnio, zachęcam się do szycia

Ten spadochron będzie duży, więc jak go ochronić przed ciepłymi gazami z silników, czy użyć rękaw do pieczenia z papierem trudno palnym i jak to załadować do rakiety
(Mam dostęp do drukarki 3d, więc mogę coś wydrukować do tej rakiety)
tadeusz
PROFI
Posty: 397
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Spadochron

Post autor: tadeusz »

Stanowczo za duży spadochron.Wystarczy góra 50cm średnicy.Zabezpieczyć przed płomieniem podsypki można go
na parę sposobów:
- owinąć go niepalną tkaniną;
- 2 krążki tekturowe fi50 plus rurka papierowa długości 50mm sklejone w szpulkę;
- warstwa wełny mineralnej między spadochronem a podsypką zatrzyma płomień a przepuści gazy.
Parasol przeszywam 4 linkami z plecionki poliestrowej 0,8 - 1mm/lub innej/ o długości średnica czaszy +
długość 2 linek.
Moja rakieta fi62mm i masie startowej 680g/110g paliwa 130Ns/ lądowała bez spadochronu/zapomniałem go
włożyć/ z wysokści 900m bez uszkodzeń.Wystarczyło rozdzielenie głowicy i kadłuba.
Awatar użytkownika
RDX
***
Posty: 88
Rejestracja: środa, 17 lut 2021, 23:15
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Spadochron

Post autor: RDX »

No jak wyżej, 50-60 cm da radę bo da Ci około 7 m/s, a do rakiet latających wyżej nie ma co ładować dużych spadochronów bo w czasie opadania mocno zniesie Ci je wiatr. No i niepotrzebnie ciągniesz do góry niepotrzebną wagę - taki wielki spadochron Ci doda ze 150 gramów. Pisałem też jak zamocować poprzednio, moim zdaniem doszycie uszek z taśmy i dowiązanie do nich albo bezpośrednie przyszycie linki sprawdzi się najlepiej. Linek dajesz tyle ile jest łączeń materiału - w parasolach zazwyczaj 8. Jak bardzo chcesz dawać krętlik to daj wędkarski, za kilka złotych kupisz łożyskowany co wytrzymuje 100 i więcej kg. No a jak się martwisz o obciążenia przy wystrzeleniu spadochronu to zawsze można dać kawał gumy.

Czy zachodzi potrzeba aż dwóch tematów na forum na jeden spadochron? :)
Rocket Dynamics - Komponenty do Twoich rakiet! Jeśli potrzebujesz spadochronu, części drukowanych w 3D lub ciętych laserowo napisz na: rakiety.rdx@gmail.com
ODPOWIEDZ