Seria rakiet "Cumulus"

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Awatar użytkownika
Pigła
****
Posty: 246
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kruszewnia

Post autor: Pigła »

Awatar użytkownika
Pigła
****
Posty: 246
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kruszewnia

Post autor: Pigła »

Wczoraj odpaliłem zrobioną na szybko rakietę Cumulus 3. Jak na moje istny kolos 902g. Niestety pierwszy raz od dawna przytrafiło mi się nieczęste CATO polegające na pęknięciu korpusu silnika wzdłuż. Zwykle odstrzeliwują mi zatyczki. Tu nastąpił jednak zasadniczy błąd pośpiechu - za cienkie ścianki korpusu silnika(coś w stylu rolki srajtaśmy :lol: ).



http://www.youtube.com/watch?v=k3Oof7orsuA
Awatar użytkownika
Pigła
****
Posty: 246
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kruszewnia

Re: Seria rakiet "Cumulus"

Post autor: Pigła »

Cześć,

po wielu latach wracam do projektu Cumulus. Myślałem nad nim cały ten czas, kiedy miałem wieloletnią przerwę od rakiet. Dużo liczyłem, symulowałem. Pora aby Cumulus 500 i Cumulus 1000 wreszcie poleciały.

Przypomnę założenia projektu:
- rakieta wykonania samodzielnie od podstaw
- paliwo karmelkowe
- unikam plastiku
- masa startowa odpowiednio ponad 500g i ponad 1000g
- pułap odpowiednio ponad 500m i ponad 1000m

Ostatnio przeprowadziłem 7 testów statycznych BEZDYSZOWYCH silników karmelkowych do Cumulusa 500.
Film z pięciu pierwszych. Pierwszy był całkowicie nieudany, można przewinąć ;)
https://www.youtube.com/watch?v=_Fo05iJv0FQ

Potem dwa testy z użyciem wagi łazienkowej RAVEN EW005.
Za pierwszym razem położyłem ją na piasku i analiza filmu wykazała Ic = 27Ns
Za drugim razem położyłem wagę na deskach, ponieważ załapałem, że czujniki tensometryczne waga ta musi mieć w nóżkach. Wynik 88Ns.

Impuls właściwy zaledwie 78s, ale jestem zadowolony. Bezdyszowiec jest niebywale tani i prosty w konstrukcji. Stosuję karmelkę cukrową 60/40 bo łatwiej odlewać długie ziarna.

Jako korpus silnika stosuję rurki stalowe 3/4'' nagwintowane na końcach i zakręcone zaślepką 3/4''.
https://www.leroymerlin.pl/hydraulika/i ... ,l550.html
https://www.leroymerlin.pl/hydraulika/i ... ,l550.html

W tym poście nie ma jeszcze zbyt wielu informacji, ale stopniowo będę rozwijał temat. Chciałbym Was zachęcić do rakietowej wytrwałości. Możecie sprawdzić sobie kiedy napisałem pierwszego posta w tym temacie ;)

PS. W piątek urodził mi się syn.
Pozdrawiam
Paweł Pigłowski
placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Re: Seria rakiet "Cumulus"

Post autor: placydo »

Pigła pisze: niedziela, 25 lip 2021, 22:18 PS. W piątek urodził mi się syn.
Kurcze dopiero teraz przeczytałem. Szczere gratulacje!
Awatar użytkownika
Pigła
****
Posty: 246
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kruszewnia

Re: Seria rakiet "Cumulus"

Post autor: Pigła »

placydo pisze: piątek, 30 lip 2021, 20:45
Pigła pisze: niedziela, 25 lip 2021, 22:18 PS. W piątek urodził mi się syn.
Kurcze dopiero teraz przeczytałem. Szczere gratulacje!
Dzięki! Synek już trochę daje spać i mam trochę czasu na rakiety. Działam nad silnikami do Cumulusów! Ale nie dam rady wpaść na Meteora w tym roku :(
Nie chcę tu za dużo pisać o silnikach, bo to sekcja o modelach rakiet, ale było już 10 testów statycznych do silnika do Cumulusa 500. I zabieram się za testowanie silnika do Cumulusa 1000. Odkrywam tak wielkie bogactwo sposobów na robienie karmelki, że głowa mała. Te rozmaite składy, dodatki, różne stężenia, metody. Że też człowiek wcześniej nie podchodził do rakiet tak metodycznie jak teraz...
Pozdrawiam
Paweł Pigłowski
Awatar użytkownika
RDX
***
Posty: 88
Rejestracja: środa, 17 lut 2021, 23:15
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Seria rakiet "Cumulus"

Post autor: RDX »

Pigła pisze: piątek, 3 wrz 2021, 22:21 Odkrywam tak wielkie bogactwo sposobów na robienie karmelki, że głowa mała. Te rozmaite składy, dodatki, różne stężenia, metody. Że też człowiek wcześniej nie podchodził do rakiet tak metodycznie jak teraz...
Ja właśnie po 9 miesiącach zabawy odkryłem izomalt... kosmos :)
Rocket Dynamics - Komponenty do Twoich rakiet! Jeśli potrzebujesz spadochronu, części drukowanych w 3D lub ciętych laserowo napisz na: rakiety.rdx@gmail.com
ODPOWIEDZ