[!] PROJEKTY PTR i organizacja pracy

Polskie Towarzystwo Rakietowe - wstąp i legalnie odpalaj Rakiety Dużej Mocy
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

[!] PROJEKTY PTR i organizacja pracy

Post autor: verex »

Cześć,

Po Walnym Zgromadzeniu Członków PTR 2021 pojawiło się dużo tematów, które wymagają dobrej organizacji pracy. Od jakiegoś czasu Zarząd testował internetowy system zarządzania pracą ASANA i można powiedzieć że dobrze się sprawdził. W związku z tym chcielibyśmy usprawnić koordynację działań wewnątrz PTR obejmując tym systemem wszystkie przedsięwzięcia Stowarzyszenia – zarówno te duże jak i te małe. Wprowadziliśmy jako projekty tematy poruszone podczas Walnego Zgromadzenia i chcielibyśmy aby dalsza koordynacja tych działań wynikała z Waszej inicjatywy. Zarząd ma ograniczone możliwości przerobowe, a Stowarzyszenie to głównie praca jego Członków. Zaprzęgnęliśmy zatem narzędzie do koordynacji tych zadań i liczymy na Waszą samoorganizację. Zarząd będzie nadzorował postęp oraz pomagał w bieżącej realizacji zadań.

Chcielibyśmy również usprawnić komunikację z Członkami – dlatego do każdego projektu został przygotowany odpowiedni kanał na Discordzie w kategorii "Aktywność PTR - Projekty" (link do PTR-owego Discorda: https://discord.gg/35aqA3wA)


:!: Jak uczestniczyć w bieżących przedsięwzięciach PTR?

:arrow: 1. Załóż darmowe konto na stronie www.asana.com

:arrow: 2. Wypełnij formularz zgłoszeniowy wybierając z listy aktywnych przedsięwzięć PTR i podając adres email, na który wyślemy Ci link z zaproszeniem do udziału w projekcie w systemie ASANA. Formularz znajduje się pod linkiem: https://forms.gle/1zJzUzBxDwCC8CEP7

:arrow: 3. Używaj odpowiednich kanałów na Discordzie do komunikacji i networkingu z innymi członkami Stowarzyszenia w ramach projektu

:!: Jak zgłosić propozycję projektu/przedsięwzięcia do PTR lub poprosić o dodanie projektu (np. warsztatów):

Jest kilka opcji:
:arrow: 1. Wyślij wiadomość do Zarządu (email: biuro[at]rakiety.org.pl lub wyślij wiadomość do jednego z członków Zarządu na platformie Discord)

:arrow: 2. Podejmij dyskusję z innymi Członkami PTR na platformie Discord używając przeznaczonych do tego kanałów. Zarząd czyta co jakiś czas dyskusje i będziemy reagować.

:arrow: 3. Możesz też wypełnić formularz tutaj: https://forms.gle/V7sS7UnZhbEgN9CbA


:!: :idea: Lista obecnie koordynowanych projektów:

:arrow: 1. Przygotowanie materiałów edukacyjnych PTR – wstęp do Rocket Science dla początkujących
Celem jest stworzenie publikacji będącej swoistym "małym kompendium wiedzy" i zrozumiałej dla osób na różnych poziomach wiedzy przy progu wejścia w świat technik rakietowych. Taki materiał zostałby opublikowany na stronie PTR i/lub forum tak aby cała wiedza dostępna była w jednym miejscu i mogła być dalej cytowana w opracowaniach.

:arrow: 2. Pomoc techniczna i merytoryczna przy stronie internetowej Stowarzyszenia PTR
Wsparcie techniczne strony internetowej (WordPress zaciąga wirusa z reklamami, potrzeba osoby która mogłaby rozwiązać ten problem)

:arrow: 3. Prace remontowo-przygotowawcze w modelarni PTR w Gdyni
Członkowie z Trójmiasta i okolic mogą dołączyć się do pomocy w pracach remontowych modelarni PTR w Gdyni – do zrobienia jest wylewka na podłogę i parę innych rzeczy

:arrow: 4. Warsztaty rakietowe – organizacja, udział jako instruktor, itp
Prowadzenie warsztatów rakietowych – pandemia się powoli kończy i chcielibyśmy wrócić do przeprowadzania warsztatów w terenie jak i stacjonarnych – w modelarni PTR w Gdyni

:arrow: 5. Zakup certyfikowanego komercyjnego silnika rakietowego na paliwo stałe na potrzeby Stowarzyszenia - zbadanie tematu od strony prawnej, BHP, dobór odpowiedniego silnika, przygotowanie kosztorysu i planu działań.
Podjęto kwestię zakupu certyfikowanego silnika rakietowego dużej mocy na paliwo stałe (np. Aerotech) na potrzeby projektów wymagających niezawodności napędu oraz projektów wymagających "podkładki" prawnej. Silnik taki mógłby być dostępny dla członków Stowarzyszenia na zasadzie udostępnienia/wypożyczenia do przeprowadzenia lotów. Podniesiono głos w kwestii bezpieczeństwa i przechowywania paliwa rakietowego do takiego silnika. Chcielibyśmy zbadać ten temat dokładniej od strony prawnej.

:arrow: 6. Networking i budowa relacji wewnątrz PTR i na zewnątrz – międzyuczelnianych, międzynarodowych, itp
Zarząd Stowarzyszenia przedstawił propozycję budowania społeczności wśród członków Stowarzyszenia oraz Kół Naukowych uczelni wyższych wychodząc z inicjatywą Grilla PTR oraz tzw. "Rakietowych Czwartków" – dyskusji głosowej na kanale "Rakietowe Czwartki" na platformie Discord (link do kanału PTR: https://discord.gg/3aBk9ygt ). Gorąco zachęcamy wszystkich do networkingu, wymiany wiedzy i doświadczeń, prowadzenia merytorycznej dyskusji na tematy związane (i nie) z rakietami.
Intencją Zarządu jest nawiązanie współpracy między Stowarzyszeniem PTR a Kołami Naukowymi. Wiele z kół ma zbieżne z PTRem cele, w związku z czym chcielibyśmy podjąć działania mające na celu ułatwienie pracy studentom poprzez zapewnienie infrastruktury (np. hamownia), know-how, dostępu do jednostek napędowych, itp. Liczymy na entuzjazm i zaangażowanie społeczności kół naukowych w życie PTR i wzajemne budowanie przyjacielskich relacji.

:arrow: 7. Lobbing prawny – Próba zmiany ustawy o materiałach pirotechnicznych celem umożliwienia modelarzom z Polski dostępu do certyfikowanych komercyjnych silników rakietowych na paliwo stałe
Podjęto dyskusję na temat lobbingu PTR w kwestii dokonania zmiany w ustawie o materiałach pirotechnicznych celem legalizacji silników rakietowych na paliwo stałe. PTR od początku działalności (2010) lobbował w ówczesnym Ministerstwie Gospodarki o zmianę przepisów i posiada analizy, dokumentacje i proponowane rozwiązania, które muszą zostać poddane analizie pod kątem aktualności i odpowiednio przystosowane do kolejnej próby podjęcia działań w tym zakresie. Propozycja dotyczy ukazania w Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) nierównego traktowania krajów członkowskich Unii Europejskiej w dostępie do komercyjnych napędów rakietowych na paliwo stałe (patrz TRIPOLI, UKRA, itd) – Polska w odróżnieniu od krajów Zachodu ma problem legislacyjny i nie uwzględnia modelarzy RDM.
Osobą koordynującą temat został Adam Matusiewicz – chętnych do pomocy w tym temacie prosimy o kontakt bezpośrednio do Adama (nick na forum: Adam). Liczymy również na wsparcie zagranicznych organizacji rakietowych z krajów członkowskich Unii Europejskiej (planowane wysłanie prośby o raport z analizą sytuacji prawnej modelarzy w innych krajach UE) jak również ze strony polskich kół naukowych uczelni wyższych – celem jest wspólne dobro nas wszystkich.


>> Prosimy sprawdzać ten wątek regularnie - LISTA OTWARTYCH TEMATÓW BĘDZIE NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANA.

Pozdrawiam,
Damian Mayer
Sekretarz PTR
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
ODPOWIEDZ