Hej, trochę informacji dotyczących projektu. We środę 7 sierpnia odbył się test statyczny silnika hybrydowego TH1200. Silnik zatankowany 1,75kg podtlenku. Zapłon przebiegł bardzo poprawnie, silnik zapalił po czym nastąpił pik ciągu do 1700N a następnie stabilizacja na poziomie około 900N. Silnik pracował przez 5s po czym zaczął przechodzić na fazę gazową. Wtedy niestety nastąpiło cofnięcie płomienia do zbiornika z podtlenkiem co wszyscy wiemy jak się kończy... W ciągu poniżej 10 milisekund cały silnik uległ zniszczeniu przy okazji uszkadzając hamownię.
Aktualnie wiodącą teorią jest to, że przy nagłym spadku ciśnienia górny ruszt oderwał się blokując dyszę co spowodowało późniejszy skok ciśnienia i cofnięcie płomienia. Niestety dane z hamowni urywają się na 0,2s, ponieważ plik uległ uszkodzeniu gdy hamownia została oderwana od zasilania.
Na szczęście nikomu nic się nie stało i skończyło się tylko na zdezintegrowanym silniku i kilku elementach hamowni do wymiany.
Chciałbym więc prosić bardziej zaawansowanych "hybrydziarzy" o pomoc w analizie nagrania z testu w celu ustalenia przyczyn zdarzenia.
W następnym teście planujemy następujące poprawki:
- skrócone ziarno i pręt
- wydłużona przestrzeń za wtryskiem
- pogrubione ruszty -> 12mm zamiast obecnych 6mm
- tekstolitowa osłona termiczna wtrysku
Jest to dość nieprzyjemna sytuacja ale mam nadzieję, że jesteśmy już na ostatniej prostej i uda nam się wystrzelić może na LRE, bo wrześniowy lot z oczywistych względów musi zostać odwołany.
Film z testu:
https://youtu.be/3l16JwCgT9M
I took ballistics in school. Fascinating subject. Things go up, things go down.