Czy warto robić karmelek?

Czyli serca naszych niebolotów !
devwing
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 25 maja 2023, 20:20

Czy warto robić karmelek?

Post autor: devwing »

Hej, dowiedziałem się o rakietach 'DIY' już dawno temu i od tego dnia chciałem zrobić swoją.
Jestem nowicjuszem, I mam kilka pytań.

Z tego co wiem 'karmelek' to mieszanka cukru (sorbitolu, dekstrozy bądź zwykłego cukru pudru) i azotanu potasu (KNO3) w proporcji 13:7

1. Czy warto tworzyć samemu 'karmelek'? Czy nie lepiej jest kupić zwykły silnik rakietowy?
2. Czy tworzenie go jest w Polsce legalne i bezpieczne (wiem że z tym się wiąże ryzyko ale czy mi się chałupa / warsztat spali od tego)?
3. Czy istnieją inne, własnoręcznie robione, legalne alternatywy do 'karmelka'?
4. Czy lepiej jest mieć karmelek w proszku, czy powinien on być skarmelizowany?
DGTF
*
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 5 gru 2022, 20:16

Re: Czy warto robić karmelek?

Post autor: DGTF »

Nie jestem ekspertem od paliw stałych, ale postaram się trochę pomóc.

1. Zawsze wcześniej czy później jest warto wejść w temat budowy własnych silników, jednak na samym początku przygody z modelarstwem lepszym wyborem według mnie jest korzystanie z dostępnych komercyjnie, sprawdzonych silników. Po pierwsze na pewno będą bezpieczniejsze, a w dodatku będzie większa szansa, że zadziałają poprawnie i cała "misja" się powiedzie.

2. Sam w sobie taki karmelek jest chyba w Polsce nielegalny, choć nie słyszałem jeszcze o sytuacji żeby jakiegoś modelarza policja w kajdankach wyprowadziła za zrobienie sobie małego silniczka. Mimo to należy mieć cały czas na uwadze ten status prawny. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to nawet u doświadczonej osoby może się taki proces skończyć niepowodzeniem/pożarem, dlatego też w pierwszym punkcie stwierdziłem, że lepiej na początku swojej przygody korzystać z dostępnych komercyjnie silników. A jakiekolwiek próby bawienia się z własnoręcznie zrobionymi paliwami powinny być przeprowadzane z absolutnie wszystkimi możliwymi środkami bezpieczeństwa i co najważniejsze, wcześniej poprzedzone dokładniejszym zapoznaniem się z tematem i działaniem danej substancji.

3. Każde paliwo stałe będzie miało taki sam status prawny jak karmelek w Polsce. Jeśli chodzi ogólnie o budowę własnego silnika to w pełni legalne są silniki hybrydowe. Wymagają one dużo więcej pracy i wiedzy niż silniczki na paliwo stałe, ale na forum jest ogrom informacji, z których można czerpać powoli się ucząc ich budowy.

4. Zdecydowanie skarmelizowany, w przypadku proszku bardzo ciężko o powtarzalność, spalanie może być niestabilne, gwałtowne, a nawet skończyć się eksplozją.

Mam nadzieję, że coś pomogłem :D
Awatar użytkownika
Bdabrowski
***
Posty: 130
Rejestracja: wtorek, 30 paź 2018, 19:29
Lokalizacja: Białystok, Warszawa

Re: Czy warto robić karmelek?

Post autor: Bdabrowski »

devwing pisze: czwartek, 25 maja 2023, 20:33 Hej, dowiedziałem się o rakietach 'DIY' już dawno temu i od tego dnia chciałem zrobić swoją.
Jestem nowicjuszem, I mam kilka pytań.

Z tego co wiem 'karmelek' to mieszanka cukru (sorbitolu, dekstrozy bądź zwykłego cukru pudru) i azotanu potasu (KNO3) w proporcji 13:7

1. Czy warto tworzyć samemu 'karmelek'? Czy nie lepiej jest kupić zwykły silnik rakietowy?
2. Czy tworzenie go jest w Polsce legalne i bezpieczne (wiem że z tym się wiąże ryzyko ale czy mi się chałupa / warsztat spali od tego)?
3. Czy istnieją inne, własnoręcznie robione, legalne alternatywy do 'karmelka'?
4. Czy lepiej jest mieć karmelek w proszku, czy powinien on być skarmelizowany?
AD1 Jeżeli dopiero zaczynasz z rakietami to na pewno nie, lepiej zbudować własne rakiety a silniki kupować gotowe chociażby z: https://modelemax.pl/pl/535-silniki-do-rakiet. Tworzenie silników ma tą wadę, że można sobie nie zdawać sprawy z czegoś co stwarza niebezpieczeństwo. Jeżeli jednak chcesz zająć się ich budową to zacznij od strony Nakki: https://www.nakka-rocketry.net/ i jakiejś literatury żeby się nie zabić. Dodatkowo bez zaprojektowania silnika w jakimś programie typu SRM czy OpenMotor raczej bym go nie budował bo działa się wtedy "po omacku"

AD2 Nie, tworząc karmelka wykorzystujesz prekursory materiałów wybuchowych których zakup jest regulowany i monitorowany a każda "podejrzana" transakcja musi być zgłaszana przez sklep. Co do bezpieczeństwo to robisz materiał którego nie zgasisz jeżeli coś pójdzie nie tak więc jest sporo rzeczy na które trzeba zwrócić uwagę.

AD3 Jedyną alternatywą w Polsce są silniki hybrydowe, ponieważ omijają status materiałów wybuchowych. Każda domowa próba zrobienia paliwa stałego w sumie albo ma żenująco niską wydajność albo wykorzystuje odczynniki kontrolowane.

AD4 Musi być skarmelizowany, proszek ma nieopisane parametry i na 99% albo nie zadziała w ogóle albo wybuchnie ze względu na słabą powtarzalność ubijanych paliw.
I took ballistics in school. Fascinating subject. Things go up, things go down.
ODPOWIEDZ