Kilka pomysłów i wykonanie silników z rurek pcv

czyli zaczynamy zabawę!
FdevF
*
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 18 maja 2021, 19:31

Kilka pomysłów i wykonanie silników z rurek pcv

Post autor: FdevF »

Cześć
Chciał bym wykonać swoje pierwsze silniki pcv na karmel i mam kilka pomysłów na wykonanie ich.
Potrzebne:
Rurka pcv średnica 20mm (castorama 8zł 3mb)
Gips, benonit, zaprawa CX-5 (zależy co chcesz osiągnąć)
Blok techniczy lub zwykła kartka papieru
Taśma do pakowania
Nożyczki
Wikol
Karmel lub inne paliwo stałe
To zacznijmy od tego chciał bym zrobić dusze w silniku wykonanym na rurce pcv. Wpadłem na pomysł wykonania stożka z papieru i oklejenia go taśma. Taki stożek wsadzamy w rurke i stawiamy stożek z rurka do pionu stożek ma być oparty dołem o np biurko a na stożek nałożona rurka. Potem rozrabiomy gips lub cx-5 i zalewamy stożek do wysokości gdzie średnica stożka jest 5-6mm potem wstawiamy całość do piekarnika 150°C i do czasu wyschnięcia (w tym czasie można powoli robić karmel) nastepnie wyjmujemy całoś wyjmujemy papierowy stożek i tadam dysza gotowa w dziure w dyszy wkładamy np słomke 5mm i zalewamy całość karmelem po wyschnieciu karmelu wyjmujemy słomke lub innny patyk rozrabiamy troche gestego gipsu/cx-5 i zatykamy dziurę od góry i tu rodzi sie moje pytanie najwieksze czy jak wsadził bym taki cały silnik do piekarnika to czy to nie je**** mi w piekarniku jaka może być max temperatura i ile to suszyć?
Jeżeli ktoś ma jakieś rady lub ma inny plan na zrobienie takiego chetnie przyjme porady itp
Czy ma to wgl jakiś sens?
Awatar użytkownika
Konrad
***
Posty: 96
Rejestracja: poniedziałek, 2 lis 2020, 19:53
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kilka pomysłów i wykonanie silników z rurek pcv

Post autor: Konrad »

Nie wiem jaka jest temperatura zapłonu karmelka, ale na pewno nie jest to dobry pomysł. Kiedyś próbowałem robić karmelek na grilu, bo na kuchence mama by mnie chyba zabiła. Nie wiem co się stało bo puszka od dołu nie była przepalona, a mimo wszystko karmelek się zapalił. Podejrzewam, że przedobrzyłem z temperaturą. Tak samo będzie u ciebie. Jak będziesz ciągle podgrzewał i nie będziesz mieszać podejrzewam, że piekarnik pujdzie na złom.
Awatar użytkownika
Konrad
***
Posty: 96
Rejestracja: poniedziałek, 2 lis 2020, 19:53
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kilka pomysłów i wykonanie silników z rurek pcv

Post autor: Konrad »

A tak w ogóle co ty chcesz suszyć. Karmelek czy cement. Cx5 słynie z tego, że dość szybko wiąże. A karmelka to ty raczej w piekarniku nie wysuszysz
stansz
****
Posty: 317
Rejestracja: poniedziałek, 18 lut 2019, 11:13
Lokalizacja: Białystok

Re: Kilka pomysłów i wykonanie silników z rurek pcv

Post autor: stansz »

-
1. po co miałbyś cx-5 przyśpieszać suszenie w piekarniku?
2. koniecznie przeliczaj parametry silnika w SRM !
inżynier STEM Białystok
Zbych Staniszewski
FdevF
*
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 18 maja 2021, 19:31

Re: Kilka pomysłów i wykonanie silników z rurek pcv

Post autor: FdevF »

Chodzi mi o suszenie karmelka w piekarniku gdzieś przeczytałem że do 40°c moża go piec
Co myslicie o projekcie dyszy gipsowej w silniku pcv?
FdevF
*
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 18 maja 2021, 19:31

Re: Kilka pomysłów i wykonanie silników z rurek pcv

Post autor: FdevF »

Nwm jak korzystać z tego srm a poradników też nmg znaleźć. Ma ktoś jakis link z poradnikiem?
stansz
****
Posty: 317
Rejestracja: poniedziałek, 18 lut 2019, 11:13
Lokalizacja: Białystok

Re: Kilka pomysłów i wykonanie silników z rurek pcv

Post autor: stansz »

=
Do karmelka właściwa jest kuchenka elektryczna z regulowanym stopniem grzania. Zainwestuj w najtańszą jednopalnikową w hipermarkecie.
inżynier STEM Białystok
Zbych Staniszewski
Awatar użytkownika
RDX
***
Posty: 88
Rejestracja: środa, 17 lut 2021, 23:15
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Kilka pomysłów i wykonanie silników z rurek pcv

Post autor: RDX »

Paliwo najbezpieczniej suszyć w eksykatorze. Ja mam samoróbkę i serdecznie polecam. Idziesz do marketu i kupujesz sobie plastikowy pojemnik na żywność z silikonową uszczelką i krzemionkowy żwirek dla kota. Suszysz porcję żwirku w piekarniku w 150°C przez około godzinę, wsypujesz do pojemnika i szczelnie zamykasz. Jak chcesz coś wysuszyć to wkładasz do pojemnika. Po jakimś czasie żwirek naciągnie wilgocią więc wystarczy wysuszyć go ponownie w piekarniku. Koszt pojemnika i zapasu żwirku na kilka lat to 25 zł.

A ogólnie pomysł spoko, sam tak robię korpusy tylko mam formę z silikonu :) Karmelek przy tej średnicy kiepsko się odlewa. Lepiej zrobić go na sorbitolu, podzielić na małe "groszki" i upchnąć je w korpusie wokół jakiegoś rdzenia. No i na koniec ja wklejam zatyczki na epoksyd bo zalewanie mokrą zaprawą to gwarancja zepsutego paliwa.

Kuchenkę do rakiet kupiłem indukcyjną, płyta się w nich nie nagrzewa powyżej temperatury zapłonu paliwa więc jest (teoretycznie) bezpieczniej niż na kuchence ze standardową płytą.
Rocket Dynamics - Komponenty do Twoich rakiet! Jeśli potrzebujesz spadochronu, części drukowanych w 3D lub ciętych laserowo napisz na: rakiety.rdx@gmail.com
FdevF
*
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 18 maja 2021, 19:31

Re: Kilka pomysłów i wykonanie silników z rurek pcv

Post autor: FdevF »

A co to sa za zatyczki i skad je masz?
FdevF
*
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 18 maja 2021, 19:31

Re: Kilka pomysłów i wykonanie silników z rurek pcv

Post autor: FdevF »

Ogl to dzieki za podpowiedzi bo to beda moje pierwsze silniki jak i próby zrobienia karmelka kuchenke elektryczna jedno palnikowa mam na działce wiec juz bedzie o 50%bezpieczniej niż na gazie
ODPOWIEDZ