Dual Deployment Parachute

Aparatura pokładowa, układy pomiarowe i wykonawcze.
Ganji
*
Posty: 13
Rejestracja: środa, 16 wrz 2020, 13:12

Dual Deployment Parachute

Post autor: Ganji »

Witam,
projektuję system odzysku wykorzystujący spadochron pilot i spadochron główny dla rakiety, tutaj zobrazowanie :
zoobrazowanie.jpg
zoobrazowanie.jpg (25.58 KiB) Przejrzano 5471 razy
zoobrazowanie 2.jpg
zoobrazowanie 2.jpg (11.04 KiB) Przejrzano 5471 razy
Spadochron pilot będzie wyzwalany pirotechnicznie za pomocą tłoczka który wypchnie spadochron rozłączając rakietę w połowie i samo to jest proste w wykonaniu, problem występuje jednak z mocowaniem głowicy którędy ma się wydostawać spadochron główny w późniejszym czasie lotu a podczas odpalania spadochronu pilota występuje ryzyko wysunięcia się jej i wypadnięcia spadochronu głównego.
I tu pytanie w jaki sposób zamocować głowicę aby nie wypadła podczas wyzwalania spadochronu pilota ale jednak wypadła kiedy będzie taka potrzeba przy wyzwalaniu spadochronu głównego (jest on również wyzwalany pirotechnicznie za pomocą tłoczka) ? Myślałem o mocowaniu przy użyciu trój-pierścieniowego systemu ale wtedy nie wiem w jaki sposób wyciągnąć linkę aktywującą ?
3 ring.jpg
3 ring.jpg (153.9 KiB) Przejrzano 5471 razy
jakieś pomysły ? :D
tadeusz
PROFI
Posty: 397
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Dual Deployment Parachute

Post autor: tadeusz »

Rzeczywiście tu jest problem .Lużna głowica wypadnie przy wyzwalaniu pilota/duża bezwładność/ a ciasna nie wyjdzie
razem z głównym.Ja rozwiązuję to tak.Główny jest ciasno wsadzony do tulejki ,która jest skręcona z dołem przedziału
elektroniki/mniej więcej tam gdzie twój pilot/.Do tulejki od dołu wkładam czaszę głównego a jego linki przywiązuję do
liny głównej w takim miejscu żeby po jej naprężeniu główny pozostał w tulejce /żeby go mógł dopiero wyrzucić ładunek
miotający/.Pilot przywiązany do liny głównej od dołu na takiej wysokości żeby po jej naprężeniu wychodził całkowicie z kadłuba.Ładunek miotający pilota /watka NC/ znajduje się poniżej tulejki z głównym. Ładunek głównego znajduje się wewnątrz tulejki/preszpan,włókno szklane/ nad tłoczkiem i głównym .Lina główna 5m podzielona na dwa odcinki/1+4m/ .
Ułatwia to przygotowanie modelu do startu.Przed startem wiążemy linę główną w całość , łączymy człony i gotowe.
Oczywiście wszystko trzeba sprawdzić praktycznie.Dolny człon silnikowy musi mieć wystarczająco dużo miejsca na wpust
członu górnego,tulejkę głównego ,pilota i linę główną.Wielkość tulejki zależy od wielkości spadochronu głównego oraz
wielkości modelu.
Awatar użytkownika
malyro
PROFI
Posty: 154
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków

Re: Dual Deployment Parachute

Post autor: malyro »

Witam
Pewnie widziałeś ale gdyby nie to https://youtu.be/WwRJvtqTXFA?t=65- zamiast serwa np.przepalenie.
Ganji
*
Posty: 13
Rejestracja: środa, 16 wrz 2020, 13:12

Re: Dual Deployment Parachute

Post autor: Ganji »

Na forum "the rocketry forum" najpopularniejszym sposobem jest użycie 2,56 mm śruby z nylonu i do tego użycie odpowiednio dużego ładunku aby potem to wypchnąć. Jednak nie jestem przekonany do tego sposobu bo wymaga to wywiercenia dziury w korpusie oraz jednak wystającym kawałkiem śruby poza korpus.
Co o tym sądzicie ?
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 829
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Dual Deployment Parachute

Post autor: Tofifi »

Ganji pisze: piątek, 30 paź 2020, 11:53 Na forum "the rocketry forum" najpopularniejszym sposobem jest użycie 2,56 mm śruby z nylonu i do tego użycie odpowiednio dużego ładunku aby potem to wypchnąć. Jednak nie jestem przekonany do tego sposobu bo wymaga to wywiercenia dziury w korpusie oraz jednak wystającym kawałkiem śruby poza korpus.
Co o tym sądzicie ?
Kompletnie nie rozumiem Twojego opisu. Calowa śruba z nylonu? Może jakbyś podał link, albo jakieś zdjęcia to byłoby prościej cokolwiek powiedzieć?
Awatar użytkownika
malyro
PROFI
Posty: 154
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków

Re: Dual Deployment Parachute

Post autor: malyro »

Opis rzeczywiście mało zrozumiały -ta śrubka ma nie cal tylko 2,56 mm myślę że silny ładunek miałby ją jakoby ściąć zerwać.Możemy się tylko domyślać.
Ganji
*
Posty: 13
Rejestracja: środa, 16 wrz 2020, 13:12

Re: Dual Deployment Parachute

Post autor: Ganji »

malyro pisze: piątek, 30 paź 2020, 16:46 Opis rzeczywiście mało zrozumiały -ta śrubka ma nie cal tylko 2,56 mm myślę że silny ładunek miałby ją jakoby ściąć zerwać.Możemy się tylko domyślać.
Tofifi pisze: piątek, 30 paź 2020, 13:47
Ganji pisze: piątek, 30 paź 2020, 11:53 Na forum "the rocketry forum" najpopularniejszym sposobem jest użycie 2,56 mm śruby z nylonu i do tego użycie odpowiednio dużego ładunku aby potem to wypchnąć. Jednak nie jestem przekonany do tego sposobu bo wymaga to wywiercenia dziury w korpusie oraz jednak wystającym kawałkiem śruby poza korpus.
Co o tym sądzicie ?
Kompletnie nie rozumiem Twojego opisu. Calowa śruba z nylonu? Może jakbyś podał link, albo jakieś zdjęcia to byłoby prościej cokolwiek powiedzieć?
Załączniki
Bez tytułu.jpg
Bez tytułu.jpg (543.56 KiB) Przejrzano 5328 razy
ODPOWIEDZ