Blacha alu - wykorzystanie w modelarstwie rakietowym

Sprawdzone przepisy na wykonywanie poszczególnych elementów modelu rakiety
Bullet
PROFI
Posty: 284
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Olsztyn

Blacha alu - wykorzystanie w modelarstwie rakietowym

Post autor: Bullet »

Jak widzicie wykorzystanie blachy aluminiowej do budowy korpusów ?

Temat ten mnie interesuje z dwóch powodów:

1. Dostęp do właściwie nieograniczonej ilości blachy alu o gr, 0.25 mm nie jest żadnym problemem - info umieszczę w temacie o ile będzie jakieś zainteresowanie.

2. Rakiety z alu nie trzeba malować, wystarczy wypolerować :) a z malowania jestem naprawdę kiepściutki



Jeśli ktoś miał jakieś doświadczenie z tym materiałem, lub zna projekty z wykorzystaniem alu - blachy, poproszę o jakieś info w tym temacie.
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

0,25 mm alu? Może być świetne do wzmocnienia korpusów np z balsy.
zetez
**
Posty: 30
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31

Post autor: zetez »

Jak wybuchnie, rakieta zamieni się w piękny granat odłamkowy.
Bart
***
Posty: 63
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielcownia.

Post autor: Bart »

Ta, a sklejka, laminat i małe śrubki/zaczepy to już nie.

Sensowne.
Grafit_alpha3
Teoretyk
Posty: 102
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Serock

Post autor: Grafit_alpha3 »

Cóż trzeba spróbować. W grę wchodzi klejenie lub lutowanie. Mój kolega jest fanem lutowania i podobno ma to niezłą wytrzymałość.

Jeśli chodzi o klejenie to słyszałem, że trzeba nanieść na powierzchnię żywicę epoksydową i dopiero wtedy zedrzeć tlenek papierem ściernym. Inna metoda to utlenianie anodowanie powierzchni bez końcowego etapu (wkładania do gorącej wody) tworzy się wtedy porowata warstwa tlenku o dobrej adhezji do kleju.

Są jeszcze specjalne kleje, nie wiem czy są dostępne na polskim rynku.



Co do samej konstrukcji nie będę się wypowiadał. Wydaje mi się, że da się zrobić.

Sztywność konstrukcji powinna być w porządku, o ile powłoka się nie zapadnie.



Ja jestem bardzo zainteresowany tą blachą.
verb0ss
*
Posty: 17
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: London

Post autor: verb0ss »

0.25mm to bardzo cienutka blacha ale wydaje mi sie ze to jest dobry pomysl. Wszystko jednak sprowadza sie do wielkosci rakiety. Pewnie w wiekszych rakietcha trzeba by bylo wzmocnic konstrukcje np. wloknem szklanym. Cos takiego jest od niedawna powszechnie wykorzystywane w lotnictwie. Cieniutka blacha alu wzmocniona od srodka wloknem szklanym jest nowoczesnym poszyciem AIRBUS 'a 380.
Darius
*
Posty: 24
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Papier/laminat

Post autor: Darius »

Hmmmm.... Zastanawiam sie po co komplikujecie sobie zycie? Na konstrukcje amatorskie w zupelnosci wystarczaja materialy takie jak papier i laminat - no moze jeszcze balsa/sklejka na stateczniki. Po co ta blacha? Ze masz do niej dostep?? Wejdz do najblizszego sklepu dla plastykow i kup tasmy paierowej z klejem - nawin dowolnej wielkosci korpus rakiety i sprawa zalatwiona. Nie potrzeba zadnych specjalistycznych narzedzi, klei cudow , zdolnosci etcetere, etcetara, etcetera....... Wystarczy rurka z PP/PCV okreslonej srednicy, nozyczki, kubek z woda, mala szmatka....... latasz!!!!
Mauy
PROFI
Posty: 102
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: Mauy »

Witam!

Najlepszym powodem jest osiąganie prędkości dźwięku. Podczas przekraczania bariery dźwięku tarcie jakie występuje pomiędzy rakietą a powietrzem jest duże. W przypadku laminatu wymienność cieplna jest dość słaba a blacha aluminiowa jest w tej sytuacji jednym z lepszych rozwiązań (dobrze i szybko oddaje ciepło, jest lekka itd.).

Kolega może nie będzie od razu próbował osiągać 1M ale przydałoby się trochę popróbować z korpusami aluminiowymi przed atakiem na 10 km (przydatne jest doświadczenie każdego).

Pozdrawiam.
Aramis
***
Posty: 73
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Polska południowa

Post autor: Aramis »

Witam

Co racja to racja zawsze trzeba coś zmieniać a nie ciągle stać w miejscu.
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

W sumie głupia dyskusja. Mając taką blaszkę, można ją zastosować jako pokrycie korpusu. Bo niby czemu nie? wiadomo, ze są laminaty i inne materiały. Tym niemniej taka blaszka powinna sie świetnie sprawdzić jako pokrycie właśnie laminatu. Względnie prostymi środkami uzyskujemy dużą gładkość powierzchni.

Słowem: Jest blaszka-można z niej skorzystać, nie ma blaszki-są inne rozwiązanie.

Ot, i tyle...
ODPOWIEDZ