Konkurs powrót do korzeni.

Zapraszamy do sprawdzenia swoich sił
Paweł
******
Posty: 192
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: Paweł »

A czy ja napisałem żeby się nie dzielić? Napisałem że lepiej jest się podzielić w ustalonym terminie, po zakończeniu prac, niż na bieżąco publikować.
Awatar użytkownika
KrzysztofJapan
*****
Posty: 43
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Katowice

Post autor: KrzysztofJapan »

Witam

To może niech pomysłodawca czyli pan Pigła skonsultuje z panami PROFI warunki i zasady konkursu z uwzględnieniem uwag innych. I warto byłoby zebrać wszystko w kupę i napisać taki oficjalny post z założeniami konkursu z datami zgłoszeń uczestników, z datami dostarczenia udokumentowanych lotów itp.

Pozdrawiam

Krzysiek
Paweł
******
Posty: 192
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: Paweł »

Ja dziś robiłem pewne teoretyczne symulacje i wyszło że przy wykorzystaniu 40g karmelka i stosunkowo dużego spadochronu, zupełnie realne jest to że rakieta może spaść nawet kilometr od miejsca startu, co na pewno dla wszystkich ewentualnych uczestników byłoby co najmniej kłopotliwe. Tak więc jeszcze raz proponuję zastosować taśmę hamującą o określonym wymiarze. Albo zmniejszyć ilość paliwa. - To tak odnośnie uwzględniania uwag.
tygrys
**
Posty: 31
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Trondheim , Szczecin

Post autor: tygrys »

Obecnie mam sporo pracy ale być może wezmę udział w tym konkursie tym bardziej że w wolnym czasie buduję małą rakietkę z silnikiem o zbliżonej masie paliwa . Osobiście nie podoba mi się pomysł aby przy ocenie uwzględniać tylko długość opadania dla niektórych może to być dość problematyczne choćby nagranie , wielkość poligonu i odnalezienie rakiety. Właściwie to długi czas opadania jest najmniej istotny a nawet nie wskazany ważne by model bezpiecznie w całości powrócił na ziemie , ja bym przy ocenie stawiał na jakość wykonania , równy lot , działający system odzysku i bezpieczne lądowania oczywiście wszystko w miarę możliwości udokumentowane film i zdjęcia
Awatar użytkownika
Pigła
****
Posty: 246
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kruszewnia

Post autor: Pigła »

No cóż, trudno będzie wszystkich zadowolić. Myślę jednak, że najlepiej wyjdziemy jeśli posłuchamy jednocześnie panów ksarda, jaskiniowca i Paula. Pozwólcie mi dorzucić odrobinę "kleju", który pozwoli połączyć wszystkie ich wskazówki.



1. Zgłoszenie uczestnictwa

To jeszcze do niczego nie zobowiązuje. W zawodach nie mogą brać udziału osoby z rangą PROFI. Nie będzie wymagane podawanie jakichkolwiek danych personalnych - wystarczy nick z Forum. Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału, ponieważ już sam start będzie nobilitował. Zgłaszać do konkursu można się do godziny 23:59 dnia 31 października 2009r.



2. Przedstawienie na forum modelu konkursowego.

Tutaj proponuję w pierwszej kolejności zaprezentowanie samego projektu. Może być on wykonany w specjalistycznym programie (np. SpaceCad) lub wystarczy zwykły rysunek.



3. Zgłoszenie gotowości modelu do lotu

Będzie trzeba na podstawie dokumentacji fotograficznej udowodnić, że model i silnik spełniają nasze wymagania konkursowe(40g karmelki sacharozowej, sorbitolowej lub glukozowej, bez dodatków). Wystarczy w tym celu sfotografować silnik i paliwo na tle papieru milimetrowego lub linijki, tak aby na podstawie zdjęcia można było jednoznacznie określić gabaryty silnika i rodzaj paliwa. Silnik musi być dokładnie taki, jak wcześniej zgłoszono w projekcie. Wymiary rakiety i odzysk - dowolne. W konkursie mogą startować tylko rakiety skonstruowane po 1 lipca 2009.



4. Udokumentowanie lotu

Tutaj musi być zaprezentowany film z przebiegu lotu - od startu do momentu lądowania. Liczony jest czas przebywania modelu w powietrzu.

Każdy uczestnik ma szanse realizacji nawet kilku lotów. Biedzie liczyć się ten najlepszy. Rakietę należy sfotografować po <span style="font-size: 24px; line-height: normal">odzyskaniu</span>.



Wszystkie niezbędne materiały(zdjęcia, projekty, filmy) należy dostarczyć do godziny 23:59 dnia 31 października 2009r.



Z góry przepraszam panów PROFI za taką samowolkę, ale sądzę że teraz wszyscy powinni być zadowoleni i w końcu będzie można przystąpić do konstruowania modeli. W sprawy rozstrzygania konkursu nie będę oczywiście się mieszał, bo zamierzam wziąć w nim udział :)



Pozdrawiam

Paweł P.
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

Ale nie jest określony odzysk. Możliwości jest kilka

-taśma hamująca o określonych rozmiarach

-określona średnica spadochronu

-zupełna dowolność. Jak czyjś model będzie wisiał w powietrzu 15 min i odleci z wiatrem w siną dal, to już na ryzyko konstruktora. Wiadomo, ze jeśli nie określi się czasu lądowania, jesli nie odnajdzie się modelu, to start w sensie konkursowym nieważny.
Awatar użytkownika
robercik
Supersonic PROFI
Posty: 1362
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: robercik »

Cześć

Jeśliby konkurs doszedł do skutku (nie bardzo wiemy czy wszystko jest dogadane) wystąpimy w roli sponsora :lol: i zaoferujemy dwie nagrody:



Nagroda 1 :arrow: silnik modelarski wielorazowego użytku własnej roboty:



Obrazek



Nagroda pozwoli zwycięzcy na napędzanie większych modeli, silnik zabiera bowiem na pokład w trzech blokach do 120g paliwa amonowego lub jak sądzę 140-150g karmelka. Parametry obliczeniowe, instrukcja obsługi, przyrząd do zdejmowania korka i zapasowy grafit do dyszy w komplecie :D



Nagroda 2 :arrow: komplet modeli redukcujnych rakiet



Obrazek



Nagroda pozwoli zwycięzcy na pokaz rakietowy we własnym ogródku. Modele są pełnosprawne, z odzyskiem a do ich wystrzelenia wystarcza szprycha rowerowa. Ponadto po pokazie modeliki fajnie prezentują się na półce przyszłego mistrza Polski :D . W komplecie zestaw mikrosilniczków i żarowy zapłonnik.



Zachęcam innych Kolegów do ufundowania nagrody trzeciej :wink:

Jeśli zabawki będą fajniejsze - nie spieramy się o numer nagrody, równie dobrze silnik może być za miejsce trzecie a zestaw modeli jako nagroda pocieszenia :D



pzdr
Awatar użytkownika
Pigła
****
Posty: 246
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kruszewnia

Post autor: Pigła »

Witam,

Przeprowadziłem dwie próby silnika, który ma napędzać moją rakietę konkursową. Nie wiem gdzie należy zamieszczać dane dotyczące silnika i rakiety. Pisanie o tym w tym temacie, na pewno nie jest dobrym pomysłem :wink: . W trosce o porządek tematyczny naszego forum, chciałbym się dowiedzieć gdzie każdy uczestnik konkursu, może zamieszczać regulaminowe dane dotyczące swojej rakiety. Co myślicie o tym, żeby utworzyć tematy w dziale konkursy, a po 1 listopada wykasować je, lub przenieść do działu "Własnoręcznie wykonane modele rakiet" :?:
Awatar użytkownika
Pigła
****
Posty: 246
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kruszewnia

Post autor: Pigła »

Nie ma żadnych ograniczeń, masz tylko znaleźć rakietę i sfilmować touchdown :!:
Paweł
******
Posty: 192
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: Paweł »

Mi to odpowiada.
ODPOWIEDZ