Karmelek

Skład wykonanie itp...
necroorcen
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: necroorcen »

Czy stopień skarmelizowania cukru, tzn. to czy dłużej ogrzewałem paliwo i uzyskało ciemniejszy kolor, może wpływać znacząco na prędkość spalania? Jeden karmelek, który zrobiłem i wyszedł "sraczkowaty" palił się o wiele wolniej od innego, kremowego (w zasadzie nie skarmelizowany).
Paweł
******
Posty: 192
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: Paweł »

Jest dokładnie tak jak napisałeś. Im bardziej skarmelizowany cukier tym gorzej.
Gość

Post autor: Gość »

Witam !



Poszukuję informacji o maksymalnym zacisku dla silników opartych na karmelku z sorbitolem.

Przejrzałem specyfikacje silników Nakki i widzę, że zacisk w okolicach 400 był tam z powodzeniem stosowany.

Czy ktoś testował do jakiej górnej granicy zacisku (lub ciśnienia w komorze silnika) ziarno z karmelka nie pęka / kruszy się / deformuje ?

Proszę o pomoc.



Pozdrawiam.
mateuszw106
****
Posty: 194
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Post autor: mateuszw106 »

Witam ponownie

Po krótkiej przerwie przetestowałem karmelka ale teraz już z dyszą.

Nie wiem czemu, ale paliwo spala się szybko lecz silnik sie nie unosi :(

Zdziwiło mnie też to dlatego iż podczas pracy widziałem krótki około 2 cm czerwony płomyczek i nie wiem czemu to dlaczego to nie chce startować.



Bardzo prosze o pomoc

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

Akurat w przypadku karmeli, jak widziałeś płomyczek to oznacza, że miałeś flarę a nie silnik. Za mały zacisk i za małe ciśnienie.
skalpel123412
*
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: radom

Post autor: skalpel123412 »

Witam:D

Czytając cały ten post wywnioskowałem, że:



- Saletrę i cukier mielimy (oddzielnie)

- Przy robieniu karmelka najlepsza proporcja to jednak 65:35

- Po nasypaniu na patelnię saletry i cukru wlewamy do patelki także znaczą ilość wody tak, aby "przyszły" karmelek miał konsystencję błotnistą:D

- Potem mieszamy mieszaninę aż wyparuje cała wcześniej wlana woda i masa będzie gumiasta :p



Za odpowiedzi z góry dziękuję :d



Dobrze wszystko zrozumiałem zapamiętałem? Jeśli coś ominołem chciałbym abyście mi przypomnieli bo jutro będę się całkowicie na tym wzorze kierował.



A i takie pytanie:

- Nie mam wody destylowanej mogę użyć zwykłej wody?

- Czy po wlaniu w formę karmelek będzie się długo suszył (wysychał) ?

- Ostatnio jak robiłem pierwszy raz w życiu karmelek wyszła mi masa pomarańczowa która nie chciała wyschnąć i byłą cały czas gumiasta.



Po zapłonie mieszanka się zapaliła ale wyskakiwały z niej jakieś palące się grudki :D takie białe od czego mogło się tak stać ???



za
Grafit_alpha3
Teoretyk
Posty: 102
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Serock

Post autor: Grafit_alpha3 »

-Możesz użyć zwykłej wody, albo wcale nie dodawać.

-Karmel nie będzie się suszył, nie powinno być w nim wody. Cukier krzepnie i dlatego robi się twardy. Czas zależy więc od warunków chłodzenia.

-Nie odparowałeś całej wody, lub dałeś jej za dużo.



Białe grudki to K2O (tlenek potasu) produkt spalania karmelka. Jeśli miałbyś czarne grudki (węgiel) to znaczy, że powinieneś sprawdzić proporcje paliwa, lub lepiej zmielić składniki.



I jeszcze jedno Pamiętaj o bezpieczeństwie.
skalpel123412
*
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: radom

Post autor: skalpel123412 »

:D :D tak wiem google i rękawice mam gaśnice też na wszelki wypadek wszystko będę robił na powietrzu



Zawsze dbam o bezpieczeństwo ostatnio oglądałem na innym forum zdjątka ludzi którzy nie uważali (ja na pewno nie chce tak wyglądać ):D
0rlan18
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Radomsko
Kontakt:

Post autor: 0rlan18 »

Witam wszystkich poniewarz jestem nowy na forum.



Mam pytanie,bo na większości filmikach karmelek jest brązowy a tu piszą o brunatnych plamach.Więc jaki kolor ma ten karmelek?



PS.:.Nigdy nie robiłem doświadczeń z saletrą.
skalpel123412
*
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: radom

Post autor: skalpel123412 »

sory że się wtrącam:D



ale mam jeszcze jedno pytanie jak robiłem teraz karmelek no trochę za długo potrzymałem na ogniu i mi się cukier za bardzo skarmelizował zrobił się brązowawy w pewnych miejscach będzie miało to duży wpływ na spalenie karmelka podczas lotu?
ODPOWIEDZ