Jaki zakres materjału na licencję RDM I , II i 3 stopnia ?

Polskie Towarzystwo Rakietowe - wstąp i legalnie odpalaj Rakiety Dużej Mocy
TomekKoszela1982
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 4 gru 2022, 23:07

Jaki zakres materjału na licencję RDM I , II i 3 stopnia ?

Post autor: TomekKoszela1982 »

Witam
Lubię majsterkować a od niedawna zaczęło mnie interesować modelarstwo rakietowe. Pomyślałem, że fajnie byłoby zrobić licencję startową RDM I stopnia żeby zmotywować się do zbudowania własnego modelu rakiety.

W związku z tym mam pytania

1. Jaki zakres materiału obejmują poszczególne egzaminy teoretyczny na licencję RDM I , II i III stopnia ?

2. jakie książki polecacie w celu przygotowania się do egzaminu ?. Przyznam że jestem starej daty i dlatego wolę wersję papierowe niż cyfrowe.

3 Gdzie można uzyskać bieżące informację na temat nadchodzących imprez PTR 2024 na których mógłbym ubiegać się o taką licencję?
Awatar użytkownika
Bdabrowski
***
Posty: 130
Rejestracja: wtorek, 30 paź 2018, 19:29
Lokalizacja: Białystok, Warszawa

Re: Jaki zakres materjału na licencję RDM I , II i 3 stopnia ?

Post autor: Bdabrowski »

Hej,
może zacznę od końca. Imprezy PTRu są zazwyczaj ogłaszane zarówno na Facebooku jak i na stronie internetowej ale taki Festiwal Meteor zawsze odbywa się na początku września i to jest chyba najlepsza okazja na zdanie RDMki, gdyż zawsze jest tam dużo osób z licencją chętnych do bycia egzaminatorami. Ewentualnie możesz znaleźć członków chętnych do przeprowadzenia egzaminu w swojej okolicy. Jest jeszcze LRE ale tą imprezę na RDM1 raczej bym odradzał ze względu na jej bardziej eksperymentalny charakter.

NA RDM1 nie potrzebujesz zdawać egzaminu teoretycznego (https://rakiety.org.pl/licencje/), jedyne co trzeba to wykonać udany lot pod okiem komisji, która wcześniej sprawdzi twój model czy nadaje się do bezpiecznego lotu.

Co do książek to sam nie kojarzę żadnych polskich książek o dużych rakietach. Są różne zagraniczne książki np.https://www.amazon.com/Make-High-Power- ... 1457182971 ale nie czytałem i nie jestem się w stanie wypowiedzieć. Sam polecam przewałkowanie forum od deski do deski i to powinno dużo dać a jeżeli będą wątpliwości to zachęcam do dołączenia do kanału DC PTRu https://discord.gg/rwx4u9xs.
I took ballistics in school. Fascinating subject. Things go up, things go down.
TomekKoszela1982
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 4 gru 2022, 23:07

Re: Jaki zakres materjału na licencję RDM I , II i 3 stopnia ?

Post autor: TomekKoszela1982 »

Dzięki,

rozumie że nie ma jasno określonego materiału. Po prostu trzeba stopniowo wgryzać się w temat.
tak też zrobię.
Awatar użytkownika
Bdabrowski
***
Posty: 130
Rejestracja: wtorek, 30 paź 2018, 19:29
Lokalizacja: Białystok, Warszawa

Re: Jaki zakres materjału na licencję RDM I , II i 3 stopnia ?

Post autor: Bdabrowski »

rozumie że nie ma jasno określonego materiału. Po prostu trzeba stopniowo wgryzać się w temat.
Tak mi się wydaje, sam staram się podchodzić do tego w ten sposób, że twórca ma mieć wiedzę pozwalającą na skonstruowanie, bezpieczne wystrzelenie i odzyskanie swojego modelu czyli pytania dotyczące odzysku, konstrukcji (czy nie jest to tak zwany ulep) itp.
I took ballistics in school. Fascinating subject. Things go up, things go down.
Misiun
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 3 lis 2023, 19:22

Re: Jaki zakres materjału na licencję RDM I , II i 3 stopnia ?

Post autor: Misiun »

A jak wygląda sprawa z silnikami? Zajmuję się modelarstwem rakietowym od roku i mam za sobą kilka własnych konstrukcji z silnikami klasy B i E. Czy jest możliwość zakupu któregoś z waszych silników na festiwalu a wczesniej wypożyczanie korpusu na przymiarki? Plan zdawania licencji byłby fajną motywacją do rozwoju.
Awatar użytkownika
Bdabrowski
***
Posty: 130
Rejestracja: wtorek, 30 paź 2018, 19:29
Lokalizacja: Białystok, Warszawa

Re: Jaki zakres materjału na licencję RDM I , II i 3 stopnia ?

Post autor: Bdabrowski »

A jak wygląda sprawa z silnikami?
Nie owijając w bawełnę - źle. Jedyna (na ten moment) możliwość robienia RDM to klastry silników F Tendery. Ewentualnie możesz wejść na Discorda (link wyżej) i tam podpytać czy ktoś może ma jakiś inny silnik na RDM, który wypożyczy Ci na festiwalu.
I took ballistics in school. Fascinating subject. Things go up, things go down.
TomekKoszela1982
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 4 gru 2022, 23:07

Re: Jaki zakres materjału na licencję RDM I , II i 3 stopnia ?

Post autor: TomekKoszela1982 »

Czyli rozumie, że taki silnik wykonany sumiennie, własnoręcznie z "licencjonowanych" materiałów sklepowych, o mocy w klasie np. H wyliczonej na podstawie programu OpenMotor, udokumentowany i testowany na hamowni nie wchodzi absolutnie w grę podczas zdawania licencji RDM I stopnia :-)?
Suchareq
**
Posty: 31
Rejestracja: sobota, 17 kwie 2021, 15:12

Re: Jaki zakres materjału na licencję RDM I , II i 3 stopnia ?

Post autor: Suchareq »

TomekKoszela1982 pisze: poniedziałek, 6 lis 2023, 20:39 Czyli rozumie, że taki silnik wykonany sumiennie, własnoręcznie z "licencjonowanych" materiałów sklepowych, o mocy w klasie np. H wyliczonej na podstawie programu OpenMotor, udokumentowany i testowany na hamowni nie wchodzi absolutnie w grę podczas zdawania licencji RDM I stopnia :-)?
Wchodzi w grę, natomiast musisz przedstawić film/wykres z testów (>1 próba odpalenia) na hamowni.
ODPOWIEDZ