Spalanie elektrochemiczne

Skład wykonanie itp...
Awatar użytkownika
adamhog
**
Posty: 46
Rejestracja: piątek, 2 sie 2019, 21:51
Lokalizacja: Kraków

Spalanie elektrochemiczne

Post autor: adamhog »

Bardzo polecam artykul z najnowszego wydania JACS opisujacy paliwo spalajace sie pod wplywem przeplywu pradu elektrycznego. Bez przeplywu pradu paliwo, ktore jest ciecza jonowa jest nielotne = niepalne.
Sklad jest bardzo prosty - jest to nadchloran 1-butylo-3-metyloimidazoliowy, a jego otrzymanie polega na reakcji wymiany odpowiedniego chlorowodorku z nadchloranem sodu.
ja3c04820_0004.jpg
ja3c04820_0004.jpg (45.84 KiB) Przejrzano 842 razy
Publikacje mozna znalezc tu: https://pubs.acs.org/doi/10.1021/jacs.3c04820
tadeusz
PROFI
Posty: 397
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Spalanie elektrochemiczne

Post autor: tadeusz »

Jaki prąd i napięcie jest potrzebne do uruchomienia spalania /jaka moc i wydajność procesu/?
Czy paliwo nie jest szkodliwe?
Awatar użytkownika
nowyrakieciarz
*
Posty: 25
Rejestracja: poniedziałek, 13 lut 2023, 23:41

Re: Spalanie elektrochemiczne

Post autor: nowyrakieciarz »

adamhog pisze: środa, 23 sie 2023, 21:35 Bardzo polecam artykul z najnowszego wydania JACS opisujacy paliwo spalajace sie pod wplywem przeplywu pradu elektrycznego. Bez przeplywu pradu paliwo, ktore jest ciecza jonowa jest nielotne = niepalne.
Sklad jest bardzo prosty - jest to nadchloran 1-butylo-3-metyloimidazoliowy, a jego otrzymanie polega na reakcji wymiany odpowiedniego chlorowodorku z nadchloranem sodu.

ja3c04820_0004.jpg

Publikacje mozna znalezc tu: https://pubs.acs.org/doi/10.1021/jacs.3c04820
Tak teoretycznie elektrolizując roztwór chlorku sodu w wodzie można zrobić tak samo, gdyż tworzy się gazowy wodór oraz tlen. Czyli generator hho, ale z komorą spalania.
"Wszechświat nie tylko jest dziwniejszy, niż myślimy, jest dziwniejszy niż my potrafimy myśleć'
- Werner Heisenberg
Awatar użytkownika
adamhog
**
Posty: 46
Rejestracja: piątek, 2 sie 2019, 21:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Spalanie elektrochemiczne

Post autor: adamhog »

Tak teoretycznie elektrolizując roztwór chlorku sodu w wodzie można zrobić tak samo, gdyż tworzy się gazowy wodór oraz tlen. Czyli generator hho, ale z komorą spalania.
Nie to samo, bo tu energia plynie z paliwa a nie z baterii. Prad tylko uruchamia spalanie.
Jaki prąd i napięcie jest potrzebne do uruchomienia spalania /jaka moc i wydajność procesu/?
Czy paliwo nie jest szkodliwe?
Wg autorow 4% wyzwolonej energii pochodzi ze zrodla pradu elektrycznego. Uzywali napiecia 40 V, nie wiem czy mierzyli prad, chyba tylko obliczyli bazujac na wynikach cyklicznej woltoamperometrii opublikowanych tu: http://www.ysxbcn.com/down/upfile/soft/ ... -p2032.pdf
Czy szkodliwe - pewnie tak, ale raczej jakiejs bardzo wysokiej toksycznosci bym sie nie spodziewal.
Awatar użytkownika
nowyrakieciarz
*
Posty: 25
Rejestracja: poniedziałek, 13 lut 2023, 23:41

Re: Spalanie elektrochemiczne

Post autor: nowyrakieciarz »

adamhog pisze: czwartek, 31 sie 2023, 06:39
Tak teoretycznie elektrolizując roztwór chlorku sodu w wodzie można zrobić tak samo, gdyż tworzy się gazowy wodór oraz tlen. Czyli generator hho, ale z komorą spalania.
Nie to samo, bo tu energia plynie z paliwa a nie z baterii. Prad tylko uruchamia spalanie.
przepraszam, mój błąd.
"Wszechświat nie tylko jest dziwniejszy, niż myślimy, jest dziwniejszy niż my potrafimy myśleć'
- Werner Heisenberg
ODPOWIEDZ