Materiał na dyszę

czyli zaczynamy zabawę!
Konrad B
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 2 sty 2022, 10:20

Materiał na dyszę

Post autor: Konrad B »

Cześć!
Nie jestem długo w temacie rakiet, ale zrobiłem już kilka kijanek, niestety żadna nie poleciała. Silniki robię sam i nie chcę kupnych. Powód tego, że moje rakiety nie poleciały jest jeden, a mianowicie do tej pory dyszę robiłem z kociego żwirku, ale on prawie od razu zawodzi, wysuwa się z kadłuba. Pytanie brzmi: jakich wy materiałów używacie na dysze w waszych silnikach?

Z góry dzięki za odpowiedź
Konrad.B
Suchareq
**
Posty: 31
Rejestracja: sobota, 17 kwie 2021, 15:12

Re: Materiał na dyszę

Post autor: Suchareq »

Cześć!
Ja również jestem bardzo początkujący w silnikach domowej roboty. Natomiast przeprowadziłem dwa testy silnika na karmelek z dyszą wydrukowaną z PLA o wypełnieniu 100%. Za każdym razem prawie nie było erozji więc myślę że PLA do silników z niedużym ciągiem jest idealne.
Powodzenia w następnych testach :wink:
Konrad B
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 2 sty 2022, 10:20

Re: Materiał na dyszę

Post autor: Konrad B »

Dzięki
Konrad B
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 2 sty 2022, 10:20

Re: Materiał na dyszę

Post autor: Konrad B »

Dzięki
Konrad B
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 2 sty 2022, 10:20

Re: Materiał na dyszę

Post autor: Konrad B »

A jak to mocujesz w silniku tak, żeby nie wypadało?
Awatar użytkownika
Bdabrowski
***
Posty: 130
Rejestracja: wtorek, 30 paź 2018, 19:29
Lokalizacja: Białystok, Warszawa

Re: Materiał na dyszę

Post autor: Bdabrowski »

Dobrym materiałem na dyszę jest grafit. Łatwo się go obrabia, ma świetne parametry termiczne oraz nie kosztuje wcale potężnych pieniędzy. Co do dyszy z PLA to moim zdaniem nie ma to prawa działać chociażby dlatego, że temperatura spalania karmelka to około 1200 oC. PLA zacznie erodować przy jakimkolwiek ciśnieniu większym niż 0. Mocować dyszę, przynajmniej do jednorazowego silnika można używając epoksydu tak, jak to zrobił gość z Tech ingriedients https://youtu.be/nPM3KcHzN6I.
I took ballistics in school. Fascinating subject. Things go up, things go down.
Awatar użytkownika
Konrad
***
Posty: 96
Rejestracja: poniedziałek, 2 lis 2020, 19:53
Lokalizacja: Wrocław

Re: Materiał na dyszę

Post autor: Konrad »

Ja zamiast żwirku używałem gipsu tylko, że koniec zasklepialem blaszanym krążkiem z otworem równym średnicy dyszy (wklejalem go na klej na gorąco). Gips był tu tylko po to aby płomień nie dotykał miejsca klejenia. Przez parę sekund pracy silnika nic się nie działo.
Suchareq
**
Posty: 31
Rejestracja: sobota, 17 kwie 2021, 15:12

Re: Materiał na dyszę

Post autor: Suchareq »

Konrad B pisze: sobota, 26 mar 2022, 14:47 A jak to mocujesz w silniku tak, żeby nie wypadało?
Wklejam żywicą epoksydową
ODPOWIEDZ