Moja 1 rakieta

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Mateusz CZERNIA
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 25 lip 2020, 09:20

Moja 1 rakieta

Post autor: Mateusz CZERNIA »

Witam
Chciałbym zacząć zabawę z modelarstwem rakietowym i mam do was kilka pytań.
1. Czy robienie własnego silnika ( nie chodzi o paliwo ani o konstrukcję ) chodzi mi o dzwoń dyszy czy w jakiś sposób poprawi to osiągi. Myślę nad taką konstrukcją która zwiększała by ciśnienie panujące w dyszy.

2. Jakie silniki polecacie ?

3. Jakie metody polecacie na wystrzelenie/ uruchomienie spadochronu polecacie ?

4 Z jakiego materiału najlepiej ją zbudować ( rakietę )
+ Gdzie znajdę spadochron czy samemu go zrobić?

5 jakiś wysokościomierz kamerka czy na razie testy stabilności , bezpieczeństwa i lądowania
Ps mam 15 lat


Pozdrawiam i życzę miłego dnia
qwertyalfa
****
Posty: 165
Rejestracja: niedziela, 16 cze 2019, 11:27
Kontakt:

Re: Moja 1 rakieta

Post autor: qwertyalfa »

1.Zysk na osiągach będzie niewielki, najlepiej jest chyba zrobić dyszę w kształcie klepsydry (wywiercić ją w zatyczce własnego silnika. Jeśli chcesz mieć wymierne zyski z dyszy de Lavala to i tak trzeba to dobrze policzyć i zaprojektować.

2.Najlepsze na start są moim zdaniem silniki Klima GmBH. Można kupić w sklepie www.modelemax.pl
Są dobrej jakości, wszystkie tego samego rozmiaru, więc łatwo można puszczać rakietę na różnych mocach silnika.

3.Jeśli będziesz latał na fabrycznych silnikach, to mają one ładunek miotający, który powinien wypchnąć spadochron. Powinien być on przyczepiony do głowicy, ta zaś połączona sznurem elastycznym z resztą rakiety. Można też zbudować system elektroniczny, który odpadki ładunek pirotechniczny lub servo. Jeśli zależy ci na prostocie i na niskim koszcie możesz też zrobić system mechaniczny

4. Możesz budować rakiety z tektury. Zrobienie głowicy z papieru może być trochę problematyczne, ale jest możliwe. Jeśli masz drukarkę 3d to będziesz mógł zrobić głowicę z plastiku. Rura oprócz tektury może też być z pcv. Stateczniki możesz zrobić z drewna, na przykład balsy. Spadochron, jak i wszystkie części potrzebne do zbudowania rakiety można kupić w sklepach internetowych. Dostępny można też zrobić z parasolki lub folii.

5. Zrób projekt i symulacje w Open Rocket, tam będziesz miał stabilność, powinna być między 1 a 2 cal. Spadochron możesz sprawdzić podpinając do niego ciężarek o masie rakiety i zrzucając go z wysokiego miejsca. Kamerka na start będzie najlepsza jakaś najtańsza szpiegowska (brelok)

Życzę powodzenia w budowaniu rakiet :D Mam nadzieję, że poмogłem
Mateusz CZERNIA
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 25 lip 2020, 09:20

Re: Moja 1 rakieta

Post autor: Mateusz CZERNIA »

Jeszcze jedno pytanie o którym zapomniałem jest może takie coś co pozwalało by mieć podgląd na wysokość rakiety w czasie rzeczywistym albo coś podobnego i czy dało by radę uwolnić spadochron dzięki temu. ( Np. wysokościomierz )
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Moja 1 rakieta

Post autor: jaskiniowiec »

Bardziej zaawansowaną techniką pomiaru parametrów lotu na razie się nie zajmuj.
Wspomniane silniczki Klima wystarczające na początek. Najlepiej klasy C.
Rakietę robić z materiałów lekkich, bezpiecznych. Karton, balsa.
Spadochron możesz wyciąć z cienkiej folii mylarowej, np z tzw foli NRC zwanej też kocem ratunkowym.
Opanuj na początek program Open Rocket, zapoznaj się z zasadami stabilności (kwestie środka parcia i środka masy)
Kamery początkowo proponuję malutkie kubiczne z allegro za kilka dych. Jakość taka se, ale lekkie (17gram) i...tanie. Dlaczego to tanie takie ważne zapewne się przekonasz :? :D
Awatar użytkownika
Vigoniusz
****
Posty: 220
Rejestracja: środa, 20 cze 2018, 15:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Moja 1 rakieta

Post autor: Vigoniusz »

Podpisuje się pod kolegami! Miłej zabawy! Wszystkie informacje zdobędziesz na forum :) najważniejsze to cierpliwość i nie inwestowanie zbyt dużo w pocZatkowe konstrukcje :)
Space is hard.
ODPOWIEDZ