Rejestrator

Aparatura pokładowa, układy pomiarowe i wykonawcze.
tadeusz
PROFI
Posty: 396
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Rejestrator

Post autor: tadeusz »

Na płytce dodatkowej widziałbym dodatkowe gniazdo 5-stykowe 2-rzędowe/3+2 w rastrze 2mm/ do altimetru ALTBMP
/Adrel zasilanie 3,7V/ mocowanego poziomo do alternatywnego pomiaru wysokości.
Awatar użytkownika
przemo
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 218
Rejestracja: piątek, 25 sty 2013, 19:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Rejestrator

Post autor: przemo »

tadeusz pisze: czwartek, 2 mar 2017, 12:11 ... mocowanego poziomo do alternatywnego pomiaru wysokości....
Tak to może nie bo takie mocowanie przy przeciążeniach nic nie warte. Każda płytka musi być osobno mocowane na sztywno a same elastyczne połączenia tylko wpinane/przykręcane. Ale generalnie to dobry pomysł Tadeusza aby z takiej "Areprzystawki" zrobić od razu rozgałęźnik zasilania dla innych układów.
Powiedzmy po dwa dodatkowe przyłącza śrubowe dla + i - jako wyjścia zasilania.
Jeśli nie za dużo życzeń to kolejna para zacisków mogłaby być przewidziana na wyjście na główny włącznik zasilania wszystkiego.
Awatar użytkownika
arekp
Supersonic PROFI
Posty: 139
Rejestracja: niedziela, 17 kwie 2011, 00:31
Kontakt:

Re: Rejestrator

Post autor: arekp »

Ok, postaram się dorzucić na płytkę dodatkowe wyjścia zasilające i do głównego włącznika. W wolnej chwili spróbuję coś zaprojektować i zobaczę jakie ta płytka może mieć wymiary, ale spodziewam się, że będzie niewiele mniejsze od obecnego Arecordera. Sam Arecorder zostanie odchudzony ze złącz, ale będzie miał więcej czujników, myślę, że mniej więcej zachowa swoje wymiary.
Buba
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 11 wrz 2015, 20:12

Re: Rejestrator

Post autor: Buba »

Mam takie pytanie:

Na jakim procesorze aktualnie działa rejestrator ?
Awatar użytkownika
arekp
Supersonic PROFI
Posty: 139
Rejestracja: niedziela, 17 kwie 2011, 00:31
Kontakt:

Re: Rejestrator

Post autor: arekp »

Obecnie jest to PIC24FJ128GB206.
Awatar użytkownika
Vigoniusz
****
Posty: 220
Rejestracja: środa, 20 cze 2018, 15:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Rejestrator

Post autor: Vigoniusz »

Ja ostatnio zmontowałem sobie taki rejestrator
Obrazek

musiałem mocno go odciążyć i pomniejszyć by mi wszedł do najtańszej rakiety modelarskiej (Mira). Pewnie w ciągu dwóch tygodni przetestuje to zobacze jak sie sprawuje.
Na karcie microSD rejestruje się pomiar ciśnienia (czujnik BMP180), temperature (w zestawie z cisnieniem bylo), dodatkowo zaprogramowalem otwarcie czepca w połowie maksymalnego pułapu, tak bym nie musiał daleko jej szukać. Zamontowałem też buzzer by wrzeszczał gdzie jest. Te wypuszczone kable przepalają żyłkę która trzyma połówki czepca. Jak skończę malować rakietę to Wam to pokaże.
Space is hard.
Awatar użytkownika
arekp
Supersonic PROFI
Posty: 139
Rejestracja: niedziela, 17 kwie 2011, 00:31
Kontakt:

Re: Rejestrator

Post autor: arekp »

Hej,

Po dłuższej przerwie zacząłem projektowanie nowej wersji Arecordera. Zmiany w Arecorderze to:
  • Zamiast na kartę SD, dane będą zapisywane na pamięć flash na Arecorderze. Największa pamięć nie kosztująca miliona monet i mająca obudowę w zasięgu moich możliwości lutowniczych ma pojemność 32 MB, co pozwoli na zapis około 30 minut danych przy maksymalnej częstotliwości próbkowania danych lub około 90 minut przy standardowej częstotliwości próbkowania danych (100 Hz). Zapis danych na pamięć flash jest bardzo szybki, więc nie będzie problemów z utraconymi (poszarpanymi) danymi jak to się zdarzało przy niektórych kartach SD. Nie będzie problemów z odpadającą klapką karty. Będzie jedynie mniej miejsca na zapis danych (tak z 100-1000 razy mniej), więc raczej trzeba będzie odczytywać dane po każdym locie (choć będzie możliwy zapis kilku lotów na jednej pamięci).
  • Nowe czujniki:
    • akcelerometr +-80 g nie jest już produkowany, więc musiałem go zastąpić innym. Jest zaskakująco mało czujników mających zakres mierzonego przyspieszenia od 40 g do 80 g, które nie kosztowałyby conajmniej 150 zł, więc musiałem użyć akcelerometra +-100 g, mimo że nigdy nie będzie potrzeby mierzyć przyspieszenia większego niż 50 g (a pewnie nawet i 40 g) a większa dokładność zawsze by się przydała. Aha, ten akcelerometr mierzy przyspieszenie w trzech osiach, ale nie ma sensu zapisywać przyspieszenia w osiach bocznych.
    • chciałem, żeby nowa wersja Arecordera mierzyła zarówno przyspieszenie, jak i szybkość obrotu i pole magnetyczne i są czujniki, które to wszystko mierzą w trzech osiach i są w jednej obudowie, ale mierzą przyspieszenie tylko do 8 g. Znalazłem czujnik, który mierzy jednoczeście przyspieszenie w zakresie +-16 g i szybkość obrotu wokół osi (przełączany zakres od 125 stopni na sekundę do 2000 stopni na sekundę), wszystko w trzech osiach, do tego dołożyłem dodatkowy czujnik pola magnetycznego (przełączany zakres od 4 gaussów do 16 gaussów, też w trzech osiach).
    • czujnik GPS i dodatkowy niebieski LED wskazujący, czy czujnik GPS złapał już fix. W dokumentacji jest napisane, że w trybie lotu balonowego maksymalna dozwolona wysokość to 80 km a powyżej 18 km maksymalna dozwolona prędkość to 515 m/s, co sugerowałoby, że poniżej tej wysokości maksymalna dozwolona prędkość jest wyższa - "For Mode 3 the altitude limitation is 80,000 meters; however when the altitude exceeds 18,000 meters, the velocity must be lower than 515 m/s.". Teoretycznie więc czujnik GPS powinien podawać współrzędne geograficzne podczas całego lotu rakiety, ale oczywiście nie testowałem tego :D
  • Arecorder teraz będzie składał się z dwóch części połączonych 12-żyłowym kablem ze złączem IDC - częścią właściwą Arecordera oraz płytką dodatkową, do której będzie się dołączało zasilanie, zapalniki, serwa modelarskie, piny do wybierania konfiguracji ustawień Arecordera oraz dodatkowe wyjście, do którego będą przesyłane dane z Arecordera, jeśli kotś chciałby je przesłać dalej, na przykład do modułu bezprzewodowego i przesłać na ziemię. Założenie jest takie, że płytka dodatkowa jest z każdej rakiecie, z dołączonymi wszystkimi kablami a Arecorder można łatwo wyjąć po prostu wykręcając go z z rakiety i odłączając ten jeden kabel łączący go z płytką dodatkową.

Czujnik GPS jest dość drogi (85 zł), więc będzie opcją w Arecorderze, będzie można zamówić Arecorder bez GPS-a w niższej cenie. Wymiary nowej płytki głównej Arecordera są identyczne jak starego Arecordera.

Do tej pory zaprojektowałem pierwszą wersję płytki i zaprogramowałem odczyt danych ze wszystkich czujników, pozostał zapis danych do pamięci, napisanie programu na komputer, który będzie co najmniej odczytywał dane i konfigurował Arecorder (a być może i rysował wykresy z odczytanych danych) oraz komunikacja między nimi.

Pytania:
  1. jaki zakres mierzonej szybkości obrotu wokół osi byłby odpowiedni? Zdarzało się, że rakieta kręciła się wokół własnej osi jak wiertło podczas borowania, ale wtedy raczej i tak dane z obrotu nie byłyby do niczego wykorzystane,
  2. jaki zakres mierzonego pola magnetycznego byłby odpowiedni? Najniższy zakres to 4 gaussy, ziemskie pole magnetyczne jest mniejsze niż jeden, więc tez zakres chyba powinien wystarczyć,
  3. akcelerometr mierzący tylko 16 g wydaje niewystarczający, nie śledziłem ostatnio lotów rakiet, ale przynejmniej pik przy odpaleniu silnika generuje przyspieszenie wyższe niż 16, więc wtedy do obliczeń trzeba by używać akcelerometru 100 g, który ma mniejszą rozdzielczość. Poprzedni akcelerometr 24 g zapewniał już wystarczający pomiar dla ogromnej większości rakiet. Niechętnie patrzę na zbyt wiele czujników (w osobnych obudowach), bo to bardziej skomplikowany projekt płytki a przez to mniej niezawodny. Wydaje mi się, że przydatność czujnika pola magnetycznego będzie niewielka, na pewno nie będę korzystał z jego danych podczas lotu. Opcje są więc trzy:
    1. akcelerometr 16 g i czujnik szybkości obrotu (w jednej obudowie) plus czujnik pola magnetycznego,
    2. akcelerometr 24 g, czujnik szybkości obrotu (w osobnej obudowie), bez czujnika pola magnetycznego,
    3. akcelerometr 24 g, czujnik szybkości obrotu (w osobnej obudowie) i czujnik pola magnetycznego (spróbuję wtedy wszystko zmieścić w Arecorderze, jak się nie uda, to będę musiał powiększyć trochę płytkę,
    4. coś jeszcze chcielibyście dodać do Arecordera?
    Orientacyjna cena nowego Arecordera (zakładając kupno elementów na 50 sztuk i nowe czujniki, bez baterii i kabla micro USB do komunikacji z komputerem) to:
    Wersja ze wszystkim: 330 zł
    Wersja bez GPS: 240 zł
    Płytka dodatkowa wraz z kablem: 35 zł

    photo_2019-03-09_18-10-41 (3).jpg
    photo_2019-03-09_18-10-41 (3).jpg (160.74 KiB) Przejrzano 11209 razy
    photo_2019-03-09_18-10-41.jpg
    photo_2019-03-09_18-10-41.jpg (142.75 KiB) Przejrzano 11209 razy
    photo_2019-03-09_18-10-41 (2).jpg
    photo_2019-03-09_18-10-41 (2).jpg (147.96 KiB) Przejrzano 11209 razy
tadeusz
PROFI
Posty: 396
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Rejestrator

Post autor: tadeusz »

Zamawiam 2szt.pełny wypas plus dodatkowo 2 moduły GPS.
Awatar użytkownika
arekp
Supersonic PROFI
Posty: 139
Rejestracja: niedziela, 17 kwie 2011, 00:31
Kontakt:

Re: Rejestrator

Post autor: arekp »

Jeszcze nie czas na zamawianie, jeszcze daleko do gotowej nowej wersji. Szacuję, że razem z testowaniem, Arecorder powinien być gotowy przed jesiennym LRE.
stansz
****
Posty: 317
Rejestracja: poniedziałek, 18 lut 2019, 11:13
Lokalizacja: Białystok

Re: Rejestrator

Post autor: stansz »

Hej.
Może ktoś kupując nowy arekorder będzie chciał stary odsprzedać?
Ewentualnie odkupie.
inżynier STEM Białystok
Zbych Staniszewski
ODPOWIEDZ