Rakieta naddźwiękowa pracowni "Rakietowy Tczew"

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Rakieta naddźwiękowa pracowni "Rakietowy Tczew"

Post autor: verex »

Cześć!

Chciałbym w końcu zacząć wątek i pokazać pracę starszej grupy w mojej pracowni. Z racji tego, że jest to ostatni rok jej istnienia, postanowiłem że głównym projektem dla starszej grupy (wiek 13-15 lat), będzie skonstruowanie rakiety ponaddźwiękowej. Nie ma jeszcze nazwy, ale liczę na pomysłowość młodych konstruktorów :).

A konstruktorami rakiety są Oliwer Maras, Jakub Kullas oraz Filip Kubiak. Przy rakiecie częściowo także pomagają osoby z młodszej grupy. Ja poprawiam projekty i tłumaczę dlaczego tak, a nie inaczej ;).

Sama konstrukcja jest bardzo prosta – założenie było takie, żeby zrobić ją z tego, co mamy dostępne w pracowni, jak najmniejszym kosztem. Dlatego też jako korpus rakiety posłużą głównie kompozyty, których mamy całkiem sporo. Zarówno korpus silnika, jak i części w której zostaną umieszczone spadochrony zostanie wykonany z rury zwiniętej maszynowo z włókien węglowych. Z włókien szklanych zostanie zaś zrobiona głowica oraz cześć korpusu, w której będzie znajdowała się elektronika. Stateczniki oraz elementy wewnętrzne również zostaną zrobione z włókien szklanych.

Trochę o rakiecie:
Rakieta ma średnicę 62 mm i w gotowa do startu powinna ważyć około 4,3 kg. Pułap ma być około 3 km, dokładnie dzieciaki to policzą na następnych zajęciach. Na pokładzie znajdzie się Arecorder, Tracker GPS, oraz komputer pokładowy z przesyłem telemetrii drogą radiową. Nie zabraknie również kamerki – MD80 lub chiński odpowiednik gopro w HD720p. Odzysk przez jeden spadochron wyrzucany poprzez rozłączenie rakiety w połowie.

Do tej pory grupa:
- wykonała projekt w Open Rocket
- wykonała symulację w RASAero (to trzeba będzie powtórzyć ze względu na zmianę w projekcie OR)
- wykonała symulację w ShizoRocket (też do powtórki)
- wykonała płytę z laminatu szklanego o grubości 2,15 mm i wymiarach 40x65 cm
- wykonała formę do zrobienia głowicy z laminatu szklanego. Forma musi jeszcze zostać dopieszczona przy brzegach, ale nie wyszło to najgorzej.

Ja zająłem się silnikiem. W zasadzie jest to ten sam silnik który napędzał mojego Meteora Solid Supersonic (1,2 kg KNO3/Sorbitol; 1200Ns) w październiku zeszłego roku, ale tym razem zostanie zastosowany korpus z włókna węglowego ze stalową dyszą i aluminiową zatyczką, która pozwala na zapłon silnika od góry.

W ramach projektu dzieciaki nauczą się:
- wykonywać elementy z kompozytów
- trochę teorii i praktyki dot. silników rakietowych wielokrotnego użytku
- posługiwać się żywicą epoksydową
- projektować w programach typu CAD, Open Rocket, RASAero, ShizoRocket oraz SRM.xls
- prac warsztatowych – wiercenie z użyciem wiertarki stołowej, frezowanie, szlifowanie, cięcie z użyciem piły stołowej, itd.
- od zera mocować olinowanie i spadochrony w rakiecie
- obsługi elektroniki pokładowej

Mam przy okazji nadzieję na to, że dzieciaki jak zobaczą start tak szybkiej rakiety, zaangażują się i zostaną z modelarstwem rakietowym na dłużej.

Tak wygląda ekipa przy pracy:

1. Projektowanie
Obrazek

2. Wykonanie stelaża pod głowicę:
Obrazek

3. Wykonana forma dla głowic – jak widać jako oryginał posłużyła nieco zaokrąglona głowica poliuretanowa od Piotra. Obecnie forma jest już obrobiona, ale nie mam nowszego zdjęcia.
Obrazek

4. Wykonana płyta z laminatu na stateczniki i elementy wewnętrzne:
Obrazek

No i sam projekt rakiety w OR:
Obrazek

Rakietę chcemy odpalić w czerwcu. Jak się uda to w Toruniu, jak nie to w okolicach Tczewa. Do zrobienia zostało jeszcze dużo, ale obecnie dzieciaki pracują już co tydzień, żeby prace nabrały tempa.

Będę aktualizował wątek w miarę postępu prac. Pierwsze części powinny być gotowe w tym tygodniu (Stateczniki, elementy kosza elektroniki). Im dalej, tym lepiej :).

Pozdrawiam,
Damian
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
stary Leszek
****
Posty: 183
Rejestracja: sobota, 6 kwie 2013, 12:34

Re: Rakieta naddźwiękowa pracowni "Rakietowy Tczew"

Post autor: stary Leszek »

Piszesz o rurze z włókien węglowych zwijanej maszynowo.
Czy masz jakiś patent na zwijanie rur, a jeżeli tak to się pochwal.
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Rakieta naddźwiękowa pracowni "Rakietowy Tczew"

Post autor: verex »

Nie, to nie jest żaden patent ;). Jest u nas w mieście firma, która wykonuje rury z włókien węglowych zdaje się na potrzeby jachtów. Czasem od nich dostajemy jakieś w prezencie, czasem nawijają specjalnie pod nasze potrzeby. Mają do tego odpowiedni osprzęt. Jak się uda, to kiedyś tam podjadę i może uda mi się zrobić parę fotek albo filmik, jak wygląda taki proces produkcji.

Tutaj fotka rury fi 42x1:

Obrazek
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
stary Leszek
****
Posty: 183
Rejestracja: sobota, 6 kwie 2013, 12:34

Re: Rakieta naddźwiękowa pracowni "Rakietowy Tczew"

Post autor: stary Leszek »

Mam zamiar zrobić silnik podobny do Twojego.
Dobrze by było wiedzieć jak rury zwijają fachowcy, żeby nie wypuścić bubla.
Ciekawi mnie jaką wartość wytrzymałości przyjąłeś dla wł. węglowego i szklanego.
Przeglądałem trochę w internecie i spotkałem bardzo różne wartości.
ODPOWIEDZ