dodatkowe obciążenie rakiety

czyli zaczynamy zabawę!
marysiaoo
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 3 sty 2015, 20:51

dodatkowe obciążenie rakiety

Post autor: marysiaoo »

Witam! Moje pytanie jest trochę niedorzeczne i nietypowe- właśnie poskładałam model rakiety jowisz (http://www.ww-model.pl/index.php?p8977, ... y-szkolnej). Mam do tego silnik D9-5. Potrzebuję umieścić dodatkowo na rakiecie głośniczek o wadze 105 gram wymiary: 8 cm/4 cm w kształcie kółka . Nie jest to areodynamiczny design. CZy to ma w ogóle sens, jeśli tak to gdzie powinnam umieścić głośnik, i czy po drugiej strone tuby umieszczać obciążenie o tej samej wadze.

Bądźcie wyrozumiali.
Dzięki Obrazek
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 828
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: dodatkowe obciążenie rakiety

Post autor: Tofifi »

Żeby móc odpowiedzieć na pytanie "czy to ma sens?" najpierw należ określić cel jaki chce się osiągnąć oraz sposób rozwiązania/osiągnięcia go.
Dopiero wtedy po analizie za/przeciw, można jednoznacznie coś powiedzieć.

Dla przykładu:
1)Chcemy otrzymać zaostrzony ołówek, który aktualnie jest tępy - CEL
2)Chcemy go ostrzyć nożem - ROZWIĄZANIE / (metoda osiągnięcia celu)

Czy ma to sens?
Odp. Owszem o ile nie ma się w szufladzie tradycyjnej temperówki.

Sformuj analogicznie swoją następną wypowiedź a wtedy szybciej uzyskasz, konkretną i pewnie najlepszą odpowiedź.
stary Leszek
****
Posty: 183
Rejestracja: sobota, 6 kwie 2013, 12:34

Re: dodatkowe obciążenie rakiety

Post autor: stary Leszek »

Pod podanym adresem jest błąd bo model nie może ważyć 35g.
Doczepianie do niego takiego potwora jak podajesz nie ma sensu.
Głośnik105g+przeciwwaga105g, czyli do masy startowej (przyjmijmy 400g)
dodajesz 210g. Konstrukcyjnie nic się nie zgadza. model o ile poleci,
to będzie bardzo niebezpieczny dla otoczenia.
Serdecznie odradzam takich eksperymentów.
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: dodatkowe obciążenie rakiety

Post autor: jaskiniowiec »

Proponował bym wybór innego głośniczka tak, by zmieścił się w korpusie. O ile umieścisz to w okolicach głowicy, nie będzie to miało specjalnego wpływu na stabilność. W wypadku umieszczenia naprawdę blisko głowicy taakiej masy, może się okazać, ze niepotrzebne są "lotki". Al takie wnioski po dokładnym określeniu środka masy.
wrx
****
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 22 lut 2014, 20:15
Lokalizacja: Siedlce

Re: dodatkowe obciążenie rakiety

Post autor: wrx »

Witam. :grin:

Po co chcesz wciskać głośnik do rakiety?

Przede wszystkim jest zbyt ciężki.

Jeżeli chcesz zlokalizować rakietę "po dźwięku", polecam brzęczyk piezo, przykładowo: brzęczyk+włącznik+2 pastylki litowe ( baterie), całość będzie ważyła jakieś 15g. Takie brzęczyki są naprawdę głośne, nie będziesz słyszał większej różnicy.

Jeżeli schodzi o stabilność... modele fabryczne, są stabilne, niema sensu, żeby rakieta miała 10 kalibrów stabilności, bo zamiast rakiety, będziesz miał wiatrowskaz :evil: ( z własnego doświadczenia wiem, że często to się zbyt dobrze nie kończy). Polecam ściągnąć Open Rocket, pobawić się, policzyć itd.


Pozdrawiam "wrx" :smile:
„Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić. I wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to coś robi” A. Einstein.
marysiaoo
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 3 sty 2015, 20:51

Re: dodatkowe obciążenie rakiety

Post autor: marysiaoo »

// To jest mój projekt, który jest częścią wydarzenia artystycznego i koncertu. Rozmontowałam głośniczek tak że waży teraz 42 gramy i powinien zmieścić się w rakiecie- tylko pojawia się następny problem. Głowica jest połączona sznurkiem ze spadochronem - jeżeli zamontuje głośniczek pod głowicą prwdopodobnie się zniszczy. A jeżeli zamontujęgo nieco wyżej silnika ? ponad warstwą izolacyjną?
stary Leszek
****
Posty: 183
Rejestracja: sobota, 6 kwie 2013, 12:34

Re: dodatkowe obciążenie rakiety

Post autor: stary Leszek »

Nadal nie wiem ile waży rakieta.Jest to ważne, bo nie wiemy czy Twój
głośnik to 50 ,20 lub1% wagi modelu. W zależności od wagi modelu
wplyw na położenie środka ciężkości będzie większy lub mniejszy.
Sprawdż gdzie jest środek ciężkości i postaraj się w tym miejscu
wmontować głośnik, ewentualnie nieco w kierunku głowicy.
marysiaoo
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 3 sty 2015, 20:51

Re: dodatkowe obciążenie rakiety

Post autor: marysiaoo »

Hej , tak zrobilam - wmontowalam glosnik w srodek rakiety - oto efekt -https://www.youtube.com/watch?v=4ubgkY9-V0g- , Niestety nie zważyłam modelu. Może źle zamontowałam silnik, bo rakieta jest wypalona po jednej stronie. (To był mój pierwszy lot rakietą :smile::) )
Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI
Posty: 911
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: dodatkowe obciążenie rakiety

Post autor: Kacper »

Intrygujący pomysł, grającej rakiety jeszcze chyba nie było :) Gratuluję pierwszego udanego startu! Zamieść zdjęcie uszkodzeń, będzie można powiedzieć co było nie tak.
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 828
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: dodatkowe obciążenie rakiety

Post autor: Tofifi »

A mnie zastanawia dla czego zaraz po starcie nastąpiło rozłączenie głowicy - 2-3m lotu.
Zazwyczaj silnik pracuje tą ok 1s, potem opóźnienie też trochę trwa, tutaj wszystko odbyło się dziwnie szybko.
ODPOWIEDZ