Sw 21 - Mój projekt.

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Awatar użytkownika
PIOTR
PROFI
Posty: 933
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Sw 21 - Mój projekt.

Post autor: PIOTR »

Sw21 pisze: utwardzacz Z1 był do D***.

Z1 jest bardzo dobrym utwardzaczem obniżającym lepkość systemu. Ma jedną cechę o której należy pamiętać: jest higroskopijny. Prace trzeba wykonywać w suchym powietrzu i temperaturze ponad 15stC (najlepiej 20). W związku z powyższym powinien być wygrzewany np. w piecu. W przeciwnym razie żywica może się mazać (jak miód) przez wiele dni. Poniżej 5stC i dużej wilgotności powietrza wiązanie może nie nastąpić. kompozyty na Z1 można ratować w ciągu 12 godzin wygrzewając suchym powietrzem.
Howgh
to the open space
Sw21
***
Posty: 126
Rejestracja: piątek, 6 gru 2013, 20:33
Lokalizacja: Kraków

Re: Sw 21 - Mój projekt.

Post autor: Sw21 »

Cześć!

Chciałbym tylko zawiadomić,że silnik na paliwo glukozowe gotowy,odlalem blok paliwa sorbitolowego.Naprawdę odlewa się bardzo wygodnie.
Niestety z powodu tego iż koniec maja/początek czerwca mam aż 8 sprawdzianów,pracę trochę przystaną,ale tak naprawdę po klasyfikacji(16 czerwca)już praktycznie nic nie będę robił.

Nie mogę wrzucić zdjęć bo nie mam aparatu.

Pozdrawiam!Aleksander

P.S Zdecydowałem,że o silniku będę pisać tutaj:

http://forum.rakiety.org.pl/topic149.html
Pozdrawiam!Aleksander
Sw21
***
Posty: 126
Rejestracja: piątek, 6 gru 2013, 20:33
Lokalizacja: Kraków

Re: Sw 21 - Mój projekt.

Post autor: Sw21 »

Witam!Ostatnio trochę podzialałem w kierunku realizacji projektu.


Obrazek
Rura na korpus rakiety filia.Masa 132g, długość 450mm,grubość ścianek 2mm,średnica wew.50mm.Nasączona lakierem poliuretanowym.
Obrazek
Stateczniki z balsy 3mm,laminowane włóknem szklanym 150g/m2 i żywicą epidian 53 z utwardzaczem TFF.Dla wyrównania powierzchni nałożona warstwa szpachli.
Obrazek
Kosz silnikowy ze sklejki 3mm,wzmocnionej trzema stalowymi prętami gwintowanymi oraz podkładkami i nakrętkami M3.nakrętki zabezpieczone przed odkręcaniem Klejem polimerowym.

Poza tym zacząłem robić kolejne silniki z rurek pvc,oraz wyciąłem część wręg do rakiety Farmina.

Pozdrawiam!Aleksander
Pozdrawiam!Aleksander
Sw21
***
Posty: 126
Rejestracja: piątek, 6 gru 2013, 20:33
Lokalizacja: Kraków

Re: Sw 21 - Mój projekt.

Post autor: Sw21 »

Witam!

Wrzucam kilka zdęć z ostatnich prac.

Obrazek
Kosz silnikowy rakiety Filia z linką i wklejonymi statecznikami.


Obrazek
Korpus rakiety Filia z wklejonym łożem silnika i z statecznikami,pachwiny zaszpachlowane.

Obrazek
Wręgi do rakiety Farmina ze sklejki 3mm,płytka elektroniki sklejka 2,5mm,stateczniki sklejka 2,5mm laminowana włóknem szklanym 80g/m2 oraz epidianem 53 z utwardzaczem TFF.Dla nadania odpowiedniej gładkośći stateczniki szpachlowane.

Obrazek

Spadochron do rakiety Filia uszyty przez Kacpra.

Obrazek

Spadochron do rakiety Farmina z parasola,lepca chirurgicznego oraz linek z ogrodnika.

Jeżeli chodzi o szpachlowanie pachwin w rakiecie Filia to nie wyszło to najlepiej(wyciąłem za duże wcięcia na stateczniki).Oprócz tego chyba lepiej wykonuje mi się stateczniki ze sklejki niż z balsy dlatego w największej rakiecie są one właśnie ze sklejki.

Pozdrawiam!Aleksander


CDN
Pozdrawiam!Aleksander
Sw21
***
Posty: 126
Rejestracja: piątek, 6 gru 2013, 20:33
Lokalizacja: Kraków

Re: Sw 21 - Mój projekt.

Post autor: Sw21 »

Witam Serdecznie!

Zgodnie z obietnicą wrzucam kolejne zdjęcia.

Obrazek
Zaczepy do rakiety Farmina(zrezygnowałem z wyrzutni rurowej).
Obrazek
Rakieta Filia pomalowana farbą nitro(na zdjęciu trochę uwalona pyłem ze szlifowania styrudoru.
Obrazek
Nieukończona głowica do rakiety Filia.Ociosany ,wyszlifowany styrodur pokryty warstwą szpachli i wyszlifowany.Wiem,że za ładna nie jest,ale bez toczenia nie da się otrzymać idealnej głowicy.Czubek głowicy zostanie wykonany z blachy alu.

Myślę,że rakieta Filia zasługuje na miano Filia 2,ponieważ,jest zbudowana od zera.Jest lżejsza i mimo wszystko ładniej wykonana od poprzedniczki.Rakieta będzie mierzyła 60 cm wysokości.Pracę nad największą rakietą trwają równolegle.
Niestety w wakacje będę miał problem z dostępem do komputera więc jeżeli nic przez dłuższy czas się nie będzie działo to nie martwcie się.Podszas wakacji Będę miał~4 tygodnie(nie pod rząd) czasu żeby wszystko skończyć.

Pozdrawiam!Aleksander
Pozdrawiam!Aleksander
Sw21
***
Posty: 126
Rejestracja: piątek, 6 gru 2013, 20:33
Lokalizacja: Kraków

Re: Sw 21 - Mój projekt.

Post autor: Sw21 »

Cześć!Po prawie 3 miesiącach przyszedł czas na zakończenie projektu,który uważam za udany.

Najpierw zacznę od Filii-rakiety na rosie.

Podczas wakacji leciała 4 razy,za każdym razem wyzwoliła spadochron,ale 4 start był lotem na zasięg i rakieta została zgubiona.Masa startowa wynosiła 483g,a wysokość 60cm,kaliber 54mm.

Obrazek
Filia w pełnej okazałości,jednak zdecydowałem się na zaczepy.
Obrazek
Filia na niebie,pułap ok200m.

Stat rakiety filia-film:
https://www.youtube.com/watch?v=3QuUfu5dK9o

Teraz Farmina.

Farmina poleciała raz w wakacje,niestety rozbilła się,ale po wakacjach tj.13 września na zakolu wisły poleciała,otworzył się spadochron,tylko się poplątał,ale to i tak dobrze bo rakieta wylądowała blisko.Muszę zrobić nowy,mniejszy spadochron,ponieważ ten się blokowa(przy jednym g nitrocelulozy!!!),więc do lotu został złożony inaczej dlatego się poplątał.poza tym rakieta poleciała trochę na zasięg i silnik miał przedmuch przy zatyczce,więc pułap wyniósł ok.200m a tak byłby wyższy,najważniejsze jest to,że udało mi się nagrać 1 film osz.Masa rakiety(startowa) 1330g bez sr 1070g kaliber 64mm,silnik rakietowy G130.

Obrazek
Farmina,głowicę wykonał kacper za co bardzo mu dziękuję.
Obrazek
Screenshot z pierwszego,nieudanego lotu.Dziwi mnie to,że przy karmelku pojawił się płomień.Może to przez to,że lot odbywał się wieczorem?
Obrazek
Klatka z filmu osz,drugi start.Niestety nie mam widoku z ziemi.

Filmy:
osz z Farminy(chyba dołączyłem do grona podniebnych filmowców) :wink: .
https://www.youtube.com/watch?v=lbN84nTokuw
Farmina start pierwszy(nieudany)
https://www.youtube.com/watch?v=pkrP-qz ... toqf8LvQTg

reszta zdjęć z budowy w galerii projektu(na końcu)
https://plus.google.com/u/0/photos/1011 ... 2696756097

Na listopad planuje lot na ponad 400m na paliwie zpp.

Niestety teraz mam mało czasu na rakiety(wiadomo 3 klasa gimnazjalna)do kolejnego lotu pozostało jeszcze:opracować silnik H na paliwie zpp,wykonać hamownię sprężynową lub z wagi,dorobić kolejną partię nc,zrobić nowy spadochron.Myślę,że powinienem się wyrobić do końca roku,jeżeli nie wyrobiłbym się z tym wcześniej,ale myślę,że w listopadzie poleci.

Dziękuję bardzo Kacprowi,Jaskiniowcowi,osobom z forum oraz innym,którzy umożliwili mi realizację projektu.

Pozdrawiam!Alekander
Pozdrawiam!Aleksander
Sw21
***
Posty: 126
Rejestracja: piątek, 6 gru 2013, 20:33
Lokalizacja: Kraków

Re: Sw 21 - Mój projekt.

Post autor: Sw21 »

Cześć! W sobotę 29 listopada miał miejsce obiecany start na zpp.Lot co do zasady był udany,ponieważ rakieta poleciała,a spadochron się otworzył.Niestety rozszczelnienie silnika spowodowało o wiele niższy lot.nie udało się nakręcić filmu osz dlatego bo kamera w takiej temperaturze padła(-3,a odczuwalna ze względu na wiatr o wiele niższa).
Film ze zdjęciami

https://www.youtube.com/watch?v=aD8wp9Vh_5E

Muszę przerzucić się na silniki metalowe,bo z pcv i dyszami z cx5 nie za bardzo nadają się do paliw żywicznych.

Następny start tej rakiety ze względu na brak czasu gdzieś w maju/czerwcu.Na razie będę testował paliwa żywiczne(różne)

Masa startowa 1260 g,a bez silnika 1000g.
Pozdrawiam!Aleksander
Awatar użytkownika
robercik
Supersonic PROFI
Posty: 1362
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Sw 21 - Mój projekt.

Post autor: robercik »

Cześć
Już zapomniałem jakie paliwo żywiczne jest efektowne !
Sam nigdy nie użyłem rurki pcv jako korpus silnika dla ZPP. Na karmelce mamy około sekundy pracy. Ten silnik pracował kilka sekund, więc nie ma się co dziwić że powstał przedmuch. Bez tokarki przesiadanie się na silniki aluminiowe to duży kłopot. Proponuję zastosować dodatkową izolację papierową rurki pcv.

Eksperyment uważam za udany mimo przedmuchu, który zdestabilizował lot. Silnik można dopracować pod ZPP. Wróciłeś na spadochronie - to jest najważniejsze.

pzdr
Sw21
***
Posty: 126
Rejestracja: piątek, 6 gru 2013, 20:33
Lokalizacja: Kraków

Re: Sw 21 - Mój projekt.

Post autor: Sw21 »

Gdy robiłem test statyczny to niebyło żadnych przedmuchów.Mam zamiar zakupić małą tokarkę i nauczyć się toczyć.Lot bardzo widowiskowy dobrze żę spadochron się otworzył to zawsze najważniejsze.Mogłem użyć KNOSALA pali się szybciej,ale bardziej niestabilny.
Pozdrawiam!Aleksander
Sw21
***
Posty: 126
Rejestracja: piątek, 6 gru 2013, 20:33
Lokalizacja: Kraków

Re: Sw 21 - Mój projekt.

Post autor: Sw21 »

Chciałbym tylko napisać iż dnia 16.05,annodomini 2015,rakieta Farmina rozbiła się.Po ładnum locie na ok 250m,nie otworzył się spadochron,albo raczej otworzył się przy uderzeniu w ziemię.Powinienem zresetować uws-a przed lotem.
Nie mam niestety żadnego filmu.
To zdarzenie jeszcze bardziej mnie zmobilizowało do budowy nowych rakiet.
Pozdrawiam!Aleksander
ODPOWIEDZ