Konferencja "Polska w Kosmosie wczoraj, dziś jutro"

mauzer
****
Posty: 160
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Konferencja "Polska w Kosmosie wczoraj, dziś jutro"

Post autor: mauzer »

Można jeszcze dołączyć do grona słuchaczy otwartej konferencji: Polska w Kosmosie wczoraj, dziś, jutro" organizowanej przez Fundację "Pociąg do Gwiazd", Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Muzeum Techniki.

W programie premierowy pokaz filmu "Polska Rzeczpospolita Kosmiczna".

Konferencja „Polska w kosmosie wczoraj, dziś, jutro” zostanie zorganizowana (22.11 br.) w dzień po starcie pierwszego polskiego satelity naukowego "Lem", dla uhonorowania tego historycznego wydarzenia.

O kondycji i przyszłości polskiego sektora kosmicznego będą rozmawiać naukowcy, inżynierowie, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji związanych z sektorem kosmicznym, biznesu i administracji. W dyskusji wezmą udział twórcy pierwszych polskich satelitów, naukowych, konstruktorzy polskich rakiet i łazików marsjańskich.

Pierwsza część spotkania będzie wprowadzeniem do historii polskich badań atmosfery i przestrzeni kosmicznej. Wystąpienia zebrane będą pod hasłem "Od rakiet Meteor do satelity Lem".

Druga sesja - "Polska aktywność kosmiczna dziś" - będzie poświęcona polskiemu sektorowi kosmicznemu w kontekście członkostwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Wykładowcy spróbują podsumować pierwszy rok członkostwa w gronie państw ESA, a także odpowiedzieć na pytanie, co robić, by skutecznie pobudzić innowacyjność polskiej gospodarki.

Uczestniczy trzeciej sesji - "Polska w kosmosie jutro" - zastanowią się nad strategią narodową, celami i szansami polskiego sektora kosmicznego w najbliższych latach na tle innych państw rozwiniętych.

Podczas konferencji odbędzie się premiera filmu "Polska Rzeczpospolita Kosmiczna", który podsumowuje dotychczasowe wysiłki Polaków na rzecz poznania tajemnic wszechświata.

Kamera zarejestrowała wypowiedzi osób zawodowo związanych z technologiami i przemysłem kosmicznym, jak również amatorów, którzy przez swą działalność wspierają polskie dążenia do komercjalizacji technologii kosmicznych. Są to m.in. gen. Mirosław Hermaszewski - pierwszy i jedyny polski kosmonauta, prof. Marek Banaszkiewicz - dyrektor CBK PAN, prof. Jacek Walczewski - twórca i koordynator projektu polskich rakiet Meteor i Tomasz Zawistowski - koordynator projektu BRITE-PL.
Link do zwiastuna w serwisie Youtube: http://www.youtube.com/watch?v=Yl2sHVX6R3o

Chęć uczestnictwa w konferencji, jak i w premierze filmu można zgłosić do 14 listopada na adres: konferencja@pociagdogwiazd.org lub w razie problemów z dostarczeniem wiadomości, zgłoszenie należy wysłać na adres: pociagdogwiazd@yahoo.com

Wiadomość powinna zawierać imię, nazwisko uczestnika. Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby zakwalifikowane otrzymają informację potwierdzającą przyjęcie zgłoszenia.

Konferencja odbędzie się 22.11.2013 w godz. 10.00-19.00 w Muzeum Techniki w Warszawie, w Pałacu Kultury i Nauki.

Wstęp bezpłatny.
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Konferencja "Polska w Kosmosie wczoraj, dziś jutro"

Post autor: jaskiniowiec »

Byliśmy. I to dużą grupą. W sumie 10 osób: Adam, Kacper, jaskiniowiec + Agnieszka, Tofifi, PIOTR, rafciodz, verex, Piotr Sornowski, Gregores. Mieliśmy 2 prezentacje (UWAGA! Prezentacje są do pobrania):

- "Rakiety napędzane pasją" - autor - jaskiniowiec, prelekcja - Adam (Uwaga! Klikać na wszystko, prezentacja oparta głównie na filmach)
-
dosiegnac-gwiazd2.pptx
(26.26 MiB) Pobrany 629 razy
- autor - rafciodz + verex+ Piotr, prelekcja - rafciodz + verex

Było miło, ale bardzo intensywnie. Od 10.15 do około 20. Sporo prelegentów. A potem twórcze rozmowy pod znakiem drogowym, w lekkiej mżawce. Tak trudno powiedzieć cześć i jechać do domu...
Załączniki
22112013359.jpg
22112013359.jpg (230.97 KiB) Przejrzano 9370 razy
Adam
Supersonic PROFI
Posty: 395
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Konferencja "Polska w Kosmosie wczoraj, dziś jutro"

Post autor: Adam »

No i zapomniałem jeszcze o Adamie Oknińskim :!:
"Nasi" zdominowali konferencję :mrgreen:
Była również Pani Anna Nałęcz-Kobierzycka z Ministerstwa Gospodarki ale zjawiła się na krótko przed i wyszła bardzo szybko po swojej prezentacji. A szkoda.
W sumie chyba nienajgorzej wypadliśmy - widac było, że realnie coś robimy i jeszcze to lata a w dodatku rośnie liczba zainteresowanych, ilośc modelarni, ilośc startów itp.
Konferencja chyba trochę przeładowana - było mało czasu na pogadanie z ludźmi, nie było czasu na pytania po prezentacjach.
Generalnie fajnie :grin:
Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 25 lis 2013, 09:05 przez Adam, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gregores
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 164
Rejestracja: czwartek, 28 mar 2013, 18:03
Lokalizacja: Dębica/Rzeszów

Re: Konferencja "Polska w Kosmosie wczoraj, dziś jutro"

Post autor: gregores »

Witam, to i ja może kilka słów od siebie: Przede wszystkim miło było w końcu Was poznać. Czasu nie było zbyt dużo na rozmowy kuluarowe, mam nadzieję, że to nadrobimy. Doniosłym wydarzeniem na konferencji była obecność żony i syna prof. Jacka Walczewskiego. Film Marcina Mazura „Polska Rzeczpospolita Kosmiczna” bardzo fajna sprawa. Polecam wszystkim obejrzeć jak pojawi się w sieci, myślę, że link na stronie PTRu na pewno też się znajdzie. Poniżej fotka zrobiona tel-kom makiety satelity „LEM”. Pewnie teraz znowu zostanę okrzyknięty heretykiem, ale co tam - mam nadzieję, że kiedyś podobne polskie satelity będą wynoszone za pomocą polskich rakiet! :smile: Żałowałem, że nie miałem aparatu, szczególnie przy grupowej fotografii na zakończenie, kto był wie o co chodzi :wink: pozdrawiam.
Lem.jpg
Lem.jpg (34.42 KiB) Przejrzano 9358 razy
"Celuj w Księżyc, bo nawet jeśli nie trafisz - będziesz między gwiazdami"
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Konferencja "Polska w Kosmosie wczoraj, dziś jutro"

Post autor: verex »

Cześć,

Konferencja bardzo udana. Było wiele naprawdę ciekawych prezentacji, choć zdarzały się też flaki z olejem. Bardzo cieszy mnie fakt, że nasze prezentacje spotkały się z dobrym i pozytywnym odbiorem. Pokazaliśmy, że działamy i prężnie idziemy na przód nawet przy braku chęci współpracy ze strony innych środowisk.

Zabrakło niestety czasu na rozmowy kuluarowe. Mimo dość kameralnej atmosfery, grafik dość mocno ograniczał tę swobodę.
Bardzo fajnie wyszedł film. Wart obejrzenia, a nawet wyemitowania gdzieś na antenie telewizji.

Mimo to, dla mnie osobiście wielkim zaszczytem była możliwość uściśnięcia dłoni człowiekowi, który własnymi rękoma budował polskie rakiety Meteor. Bardzo cieszy mnie fakt, że można było poznać ludzi z tak wysokich środowisk.

Marcin prosił o szczerość wypowiedzi, więc przyczepię się nieco do spraw organizacyjnych. Nagłośnienie filmu rozwiązane mikrofonem przy głośniku, brak jednego aparatu do zdjęcia grupowego i właściwie brak fotoreportera, trochę spóźnione rozdawanie identyfikatorów i planu konferencji. Należałoby to poprawić i będzie super.

Z niecierpliwością czekam na kolejną konferencję, niekoniecznie w Warszawie - z chęcią przyjechałbym gdzieś bliżej ;). Niestety stolica to stolica i nic dziwnego że to właśnie tam jest wszystko organizowane.

Ogólnie rzecz biorąc, było bardzo fajnie. Mili ludzie z wielu środowisk, no i model Lema... Niecodziennie się widzi takie rzeczy ;).

Wstawiam link do galerii zdjęć. Wiele fotek wyszło poruszonych z racji słabego oświetlenia, ale te co się nadają wstawiłem do galerii.
https://picasaweb.google.com/1025089917 ... redirect=1

Pozdrawiam
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
gregores
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 164
Rejestracja: czwartek, 28 mar 2013, 18:03
Lokalizacja: Dębica/Rzeszów

Re: Konferencja "Polska w Kosmosie wczoraj, dziś jutro"

Post autor: gregores »

Minęło już dobrych kilka miesięcy od konferencji „Polska w Kosmosie wczoraj, dziś jutro”, na której to odbyła się premiera filmu Marcina Mazura „Polska Rzeczpospolita Kosmiczna”. Jak wygląda sprawa dystrybucji tego filmu i wie ktoś może czy został gdzieś umieszczony w całości w sieci?
"Celuj w Księżyc, bo nawet jeśli nie trafisz - będziesz między gwiazdami"
ODPOWIEDZ