Amelinium

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Re: Amelinium

Post autor: placydo »

Niewiele widać? Super materiał! Podoba mi się ostatnia klatka. Bardzo wyraźna.

p.s. Farba zeszła? ;)
Awatar użytkownika
andżej
Supersonic PROFI
Posty: 444
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Amelinium

Post autor: andżej »

Niestety całe malowanie szlag trafił, silnik zagrzał się trochę za mocno.

Andrzej
Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI
Posty: 911
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Amelinium

Post autor: Kacper »

Niesamowity wykop na starcie. Robi wrażenie, filmik OSZ również, wyjście ponad chmury rewelacja! Gratulacje!
Na jakiej wysokości rakieta przekroczyła prędkość dźwięku? Wydaje mi się, że na tyle nisko, że bez problemu można by nagrać z quadrokoptera grom dźwiękowy. Planujecie następny start na LRE?
Awatar użytkownika
robercik
Supersonic PROFI
Posty: 1362
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Amelinium

Post autor: robercik »

Cześć
Mogę już przedstawić wykresy.
Obrazek
Wysokość liczona z przyspieszenia metodą Arka to 4004 [m], moją metodą 4013 [m], zaś z ciśnienia po kalmanie 4040 [m].
Uznajemy więc, że 4 [km] zostało zrobione :) .

Wykres ciągu wygląda następująco:

Obrazek
Silnik wygenerował 1533 [Ns] impulsu całkowitego z 890 [g] paliwa (zapłonnika 12g nie liczę bo zapłon nastąpił poprzez kilkusekundowe grzanie ładunku).
Zatem szału nie ma, tylko 176 impulsu właściwego.
Naddźwiękowy współczynnik Cx dla rakiety Amelinium wyniósł 0,53 .

Faktycznie prędkość 340 [m/s] rakieta przekroczyła już na wysokości 205 [m] w 1,24 od startu. W Drawsku Amelinium być może poleci, ale na PTR-ce. Określimy wtedy Cx poddźwiękowy.

pzdr
Awatar użytkownika
michał93
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 31
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Toruń

Re: Amelinium

Post autor: michał93 »

Witam,
gratuluję udanego lotu! Ogromne przyśpieszenie i wspaniała kita ognia robią wrażenie. Szkoda, że nie zdążyłem na start.
Cieszy mnie również kolejny sukces Arecordera, którego mam zamiar nabyć w przyszłości :grin: .
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Amelinium

Post autor: verex »

Gratulacje! Cieszy fakt, że Arecorder działa poprawnie!

Film OSZ piękny. Nic, nic, a tu nagle jesteśmy ponad chmurami :D.

Pozdrawiam
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
arekp
Supersonic PROFI
Posty: 139
Rejestracja: niedziela, 17 kwie 2011, 00:31
Kontakt:

Re: Amelinium

Post autor: arekp »

Na filmie OSZ dobrze widać (czy raczej słychać) wykrywanie przez Arecorder pułapu wysokości.
Gdy Arecorder wykryje, że ciśnienie już nie spada (czyli wysokość przestaje rosnąć), to zaczyna piszczeć brzęczyk do chwili, gdy Arecorder pomierzy kolejną próbkę ciśnienia niższego od wcześniej pomierzonego (dlatego jest kilka pisków). Jeśli przez sekundę ciśnienie nie spada, to Arecorder uznaje, że rakieta jest na pułapie i zaczyna już opadać i wyzwala spadochron-pilot.
Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Posty: 1499
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Amelinium

Post autor: KSard »

Fantastycznie Panowie ! :)

Gratulacje dla całej ekipy a szczególnie dla Arka. Jestem pod dużym wrażeniem działania elektroniki.
No i jeszcze te cudowne ujęcia z kamery pokładowej.
pozdrawiam KSard - www.facebook.com/ksardpl : www.ksardrakiety.cba.pl

"Ci, którzy skłonni są zrezygnować choćby z części prawa do wolności aby uzyskać w zamian trochę tymczasowego bezpieczeństwa, nie zasługują ani na wolność, ani bezpieczeństwo "- Ben Franklin
placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Re: Amelinium

Post autor: placydo »

No to poproszę kolegom Supersonic PROFI!
Awatar użytkownika
robercik
Supersonic PROFI
Posty: 1362
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Amelinium

Post autor: robercik »

Cześć
robercik pisze:Silnik wygenerował 1533 [Ns] impulsu całkowitego z 890 [g] paliwa (zapłonnika 12g nie liczę bo zapłon nastąpił poprzez kilkusekundowe grzanie ładunku).
Zatem szału nie ma, tylko 176 impulsu właściwego.
Jestem winny małą korektę. Do wyznaczenia impulsów sinika przyjąłem masę startową 3 [kg]. Po sprawdzeniu na zdjęciach masy części silnikowej i ponownym zważeniu górnego członu rakiety okazało się że całkowita masa startowa wynosiła 3108 [g], czyli odliczając podpałkę 3100 [g].
W takim układzie impuls całkowity silnika to 1590 [Ns] a uzyskany impuls właściwy 182 - zgodnie z oczekiwaniami. Z taką samą efektywnością pracują PTR-ki. Błąd szacowania osiągów silnika względem założeń projektowych wynosi więc około 1% :smile:

Obrazek

Dziękujemy za gratulacje, należą się one wszystkim zangażowanym w projekt. Przypomnę, że głowicę wykonał Kacper jeszcze do pierwszych założeń projektu 10 km, tytanową oprawkę do dyszy wykonał Milimetr (jak również dostarczył włókno węglowe), RobertW dokonał wyboru i dostarczył kamerkę pokładową HD.

Dzięki pracy zespołowej osiągnęliśmy górne warstwy chmur
Obrazek

następnie zbadaliśmy ciśnienie w dolnych warstwach atmosfery
Obrazek

a na koniec wnikliwie zbadaliśmy górne warstwy poszycia leśnego jak na SpaceForest przystało... :smile:

pzdr
ODPOWIEDZ