Rakieta RABIT

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
dustin
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: środa, 16 sty 2013, 22:15

Rakieta RABIT

Post autor: dustin »

Jest to właściwie moja pierwsza rakieta tak na poważnie, jest oczywiście jednostopniowa, poleci na silniku ROS od kacpra :)
Rakieta będzie z rury o fi 65mm i wys. 80cm od pana yarco, za co wielkie dzięki!
Stateczniki wykonam z balsy, głowice planuje wykonać z takiej pianki do wbijania kwiatów (gdzieś na forum był taki pomysł).
Aktualnym problemem jest system odzysku, a dokładnie materiał miotający, myślę o wykorzystaniu balistytu(?). Projekt wkleję później.
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Rakieta RABIT

Post autor: jaskiniowiec »

Balistyt za wolno się spala. Były próby i jako ładunek miotajacy - kiepsko. Zostaje proch czarny lub NC.
dustin
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: środa, 16 sty 2013, 22:15

Re: Rakieta RABIT

Post autor: dustin »

Projekt
Obrazek
dustin
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: środa, 16 sty 2013, 22:15

Re: Rakieta RABIT

Post autor: dustin »

Rozrys stateczników na laminacie
Obrazek
Silnik
Obrazek
Wręgi wycięte z balsy, które później wzmocniłem tekturą z obu stron
Obrazek
Niedokończona komora silnika :razz:
Obrazek
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Rakieta RABIT

Post autor: jaskiniowiec »

Fiu, fiu...nieźle się zapowiada. Pamiętaj w konstrukcji o tym, że ROS "kopie". Ma przez chwilę ponad 10 kilo ciągu. Tak więc wklejenie łoża i wytrzymałość korpusu muszą być odpowiednie.
Awatar użytkownika
Piotrek
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:28
Lokalizacja: Rzeszów, Chotyłów

Re: Rakieta RABIT

Post autor: Piotrek »

Hej,
Jak planujesz to łoże silnika wkleić w korpus rakiety ? Moim zdaniem jest zbyt delikatne i może rozpaść sie przy starcie . Chyba, że pustą przestrzeń zapełnisz jakąś pianką czy coś w tym stylu aby usztywnić cały szkielet łoża . ROS to bardzo mocny silnik, wyciąga nawet 8kg a to wdl mnie za dużo na wykałaczki i cieniutkie wręgi z balsy.
Użytkownik Verex może ci opowiedzieć jak w jego modelu wyrwało łoże i wepchneło w głąb korpusu rakiety .

_-----------------------------------------------------------------------------------------------
Edit
Widze, że Jaskinowiec mnie wyprzedził xd
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Rakieta RABIT

Post autor: verex »

Cześć,

Obawiam się, że to łoże może nie wytrzymać. Tak jak Jaskiniowiec wcześniej wspomniał, ros ma ok. 10 kg ciągu i ta "blokada" silnika wykonana z balsy, może zostać po prostu wyrwana. Podobną sytuację miałem rok temu w rakiecie Sunrise, gdzie kosz silnika był wykonany o zgrozo z miedzianych krążków - projekt kosza był podobny do twojego (z tym, ze bez rolki). Skończyło się na tym, że ros wyrwał krążki i wleciał do środka rakiety niszcząc ją. Proponowałbym zrobić blokadę silnika (a najlepiej całe łoże) ze sklejki - jest mocniejsza i po odpowiednim wklejeniu do korpusu (najlepiej na epidian), czy przymocowaniu na wkręty, będzie mocno trzymać.

Druga sprawa, widzę że ten "cycek" od rosa ledwo co z tej wręgi wystaje - nie wiem jak chcesz tam dołączyć ładunek miotający, ale powiększyłbym ten otworek tak, żeby wszedł tam także pojemniczek z prochem/nc. Balistytu nie używaj - na forum były próby, ja również swoje zrobiłem i mogę powiedzieć że nie nadaje się na ładunek miotający.

Pozdrawiam
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
dustin
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: środa, 16 sty 2013, 22:15

Re: Rakieta RABIT

Post autor: dustin »

Dzięki za komentarze, do korpusu silnika planuje przykleić stateczniki i dodatkowo wzmocnić sklejką. Co do blokady silnika to raczej zrezygnuje z balsy, zastępując ją także sklejką, niestety ładunek miotający to nadal problem ze względu na brak PCZ Obrazek
ODPOWIEDZ