Kilka pytań :)

czyli zaczynamy zabawę!
dustin
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: środa, 16 sty 2013, 22:15

Kilka pytań :)

Post autor: dustin »

Witam, jestem w trakcie budowy 1 rakiety, a raczej planowania jej budowy. Mam kilka pytań, wiem, że na większość pewnie znalazł bym odpowiedzi przeszukując forum, ale myślę, że mi pomożecie i tak Obrazek
1. Czy silnik C15-6/10Ns może być dla rakiety o masie ok.80g?
2. Czy balsa o grubości 2,5mm może być na stateczniki, czy trzeba ją wzmocnić? Jeśli tak, to czym?
3. Jak w programie OpenRocket dodać swój silnik (C15-6/10Ns)
4. Widziałem gdzieś na forum wzór na rozmiar stateczników, jaki on jest? Obrazek
5. Kadłub z tektury musi być wzmocniony od środka/od zewnątrz?
6. Jak obliczyć wielkość spadochronu?
7. Z czego można zrobić linkę amortyzującą?
Z góry dzięki! Obrazek
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 829
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Kilka pytań :)

Post autor: Tofifi »

Cześć!



Zaczynając po kolei:


1)Tak ten silnik się nada.
2)2,5mm w sumie sie dana, tylko należy takie stateczniki potem zalaminować w celu wzmocnienia.
Laminowanie za pomocą żywicy epoksydowej, oraz tkaniny szklanej.
3)Szczerze nie wiem, zawsze maiłem z tym problem, ale możesz zastosować tam inny silnik o podobnej masie i parametrach.
4)Po co wzór skoro OpenRocket sam pomoże Ci dostosować ilość i wielkość stateczników?
5)Kadłub zwyczajowo wzmacniamy poprzez impregnację lakierem poliuretanowym DRAGON, przesączając ją od środka i zewnątrz.
6)Wielkość spadochronu jaką ja bym zastosował to około 15cm średnicy, aczkolwiek prościej będzie użyć taśmy hamującej, no chyba że należysz do tych ambitnych :D

7)Linkę amortyzującą bym sobie darował, ot zwykły sznurek taki jak masz w żaluzjach oczywiście zabezpieczony koszulką termokurczliwą, przed przepaleniem przez ładunek miotający.

PS. Z czystej ciekawośći, jak trafiłeś na forum?
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Kilka pytań :)

Post autor: verex »

Cześć,

Co do stateczników, to tak jak powiedział Tofik, dobrze jest je zalaminować tkaniną szklaną/węglową i żywicą epoxy. Jednak przy rakiecie o tak małej masie równie dobrze może się spisać laminowanie statecznika papierem i wikolem. Moja rakieta Verex 2-B miała podobną masę i również lata na silnikach B i C od Piotra Sornowskiego i w ten sposób zalaminowane stateczniki spisały się bardzo dobrze. Jednak przy większych rakietach zdecydowanie przyda się szkło/epoxy.

Wielkość spadochronu możesz policzyć w programie SpaceCAD, ale także Open Rocket oferuje podobną funkcję. Wstawiasz silnik o podobnych parametrach, klikasz żeby Ci przesymulowało lot i w tabelce masz coś takiego jak prędkość przyziemienia (osobiście dałbym 5-6 m/s).

Skoro pytasz się o wielkość stateczników, to tak jak już powiedział Tofik, w Open Rocket zrób statecznik jaki ci się podoba i zobacz jaka jest stateczność rakiety (najlepiej 0,5 - 1,5 kalibra).

Pozdrawiam
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
ArturroKRK
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki

Re: Kilka pytań :)

Post autor: ArturroKRK »

dustin pisze: 2. Czy balsa o grubości 2,5mm może być na stateczniki, czy trzeba ją wzmocnić? Jeśli tak, to czym?
I tak i nie. Jeśli rakietka ma 80g to możesz balsę wzmacniać ale nie musisz. Pamiętaj tylko żeby tak ciąć balsę by jej włókna przebiegały równolegle do krawędzi natarcia. ( Jeśli nie wiesz co to krawędź natarcia - odsyłam do innych tematów, lub google )

Jeśli już chcesz czymś wzmacniać, a wygląda na to , że będziesz robił to po raz pierwszy, możesz nawet nakleić na balsę kartkę papieru na wikolu.

Dużo też zależy od kształtu stateczników, i sposobu ich mocowania. ( to wszystko wpływa na sztywność )

Na początek polecam stateczniki w kształcie trapezów równoramiennych z dłuższym bokiem przymocowanym do korpusu rakiety.

Pozdrawiam, Artur
dustin
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: środa, 16 sty 2013, 22:15

Re: Kilka pytań :)

Post autor: dustin »

Dzięki za szybką odpowiedź.
Na forum trafiłem poprzez google - zaciekawiony filmikiem jednego z użytkowników na youtube :)
Czy lakier poliuretanowy DRAGON można czymś zamienić? Na allegro nie jest dostępny, ogólnie jakoś mało popularny jest.
Czy w zamian może być w projekcie silnik C6-7?

Wstępny projekt rakiety, o czymś zapomniałem, coś zmienić? :smile:
Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kilka pytań :)

Post autor: jaskiniowiec »

dustin pisze: Czy lakier poliuretanowy DRAGON można czymś zamienić?
Można każdym innym lakierem poliuretanowym utwardzanym wilgocią. Ale co do dostępności "Dragona". Nie wiem jak w innych rejonach kraju, ale ten badziew jest praktycznie wszędzie (Badziew w sensie użycia do podłóg, dla Nas akurat super, bo mocno rozcieńczony rozpuszczalnikiem)
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 829
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Kilka pytań :)

Post autor: Tofifi »

Bywa w sklepach z farbami oraz w Lero Merlin
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Kilka pytań :)

Post autor: rafciodz »

Cześć
Co do projektu w OR to wrzuciłem dziś filmik dla swoich chłopaków.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=4QqhxY2mDmI[/youtube]


Trochę szybko to wyszło, ale można sobie zrobić pauzę, wrócić :smile: - to jeden z pierwszych tego typu filmików zrobiony przeze mnie. Ma kilka niedoskonałości.
Free Your Mind
dustin
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: środa, 16 sty 2013, 22:15

Re: Kilka pytań :)

Post autor: dustin »

Jak wykonać głowice nie używając tokarki (brak dostępu do niej) ? :)
Skiba
***
Posty: 128
Rejestracja: środa, 15 lut 2012, 18:44

Re: Kilka pytań :)

Post autor: Skiba »

Zamiast tokarki możesz użyć wiertarki. Czyli np. coś takiego:
http://www.rocketrytoday.com/nosecone.html
Oczywiście prócz depronu może być styrodur. Będzie wtedy nawet lepiej. Styropian bym odradzał do takich głowic. Za bardzo pracochłonny w obróbce :roll:
Z drewnem według Elszteina powinno tak też powinno dać radę (najlepiej z miękką balsą :wink: )

A jeśli chodzi o głowice innego typu to zawsze możesz kupić na necie w jakimś sklepie modelarskim:
http://www.modelemax.pl/index.php?cPath=531_635
Albo zamówić u pana Sornowskiego:
http://modelekosmiczne.strefa.pl/Oferta.html
Albo u pana Piotra z forum. Najlepiej z rurami kalibru głowicy :roll:

Jeżeli nie chce Ci się zbytnio wysilać możesz zawsze zwinąć stożek z papieru :smile:
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w pisania postu. Nie może on służyć przeciwko niemu w żadym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
ODPOWIEDZ