Zanim wystartowała w Toruniu KX1 odbył się lot nowej konstrukcji o nazwie AMELINIUM

Zawaliłem projekt RTP6 z powodu choroby, ale na osłodę udało się chociaż przyszykować model, który ma aspiracje do miana rakiety naddźwiękowej.
Model bazuje na głowicy Kacpra, którą wykonał dawno temu do lotu na 10 km, co może jeszcze się przydarzyć

Rakieta wykonana jest z rurki aluminiowej PA38 60 x 1,2 mm, która doskonale poddaje się polerowaniu.
Do wykonania przejściówek użyty został twardy dural, zaś do wykonania stateczników posłużyły oczyszczone płytki drukowane ze starych urządzeń telekomunikacyjnych (jedna warstwa pozłacana


Model jest niewielki, Arecorder, GPS Tracker i kamerka pokładowa umieszczone są w głowicy. Resztę rakiety wypełnia linka łącząca i dwa spadochrony piloty - jeden zaczepiony do członu silnikowego, jeden do członu z głowicą. Andrzej zadbał nawet o to, żeby nr telefonu był na obu częściach

Człon silnikowy pomieści motor 38mm o długości do 40 cm. Włączenie rakiety odbywa się w pozycji pionowej, po zabezpieczeniu głowicy dwoma wkrętami można już wstawiać rakietę na wyrzutnię.

Rakietę napędzał silnik w obudowie PTR 500 zawierający 220g paliwa z projektu RTP5. Po długotrwałym zapłonie nastąpił w końcu start z przyspieszeniem 14g. Silnik wygenerował nie więcej niż 330 Ns (impuls jednostkowy 150s). Prędkość maksymalna 160 m/s.
FILM ZE STARTU: http://rakiety.pomorze.pl/filmy/V126.Am ... .start.avi
Według pomiaru ciśnienia rakieta uzyskała pułap 1010 m, zaś przeliczenie pomiarów akcelerometru (24g) przy założeniu startu pod kątem 87 stopni wskazuje na 1056 m. Można więc śmiało powiedzieć że Amelinium przeskoczyła poprzeczkę 1 km w swoim pierwszym locie. Arecorder spisał się dobrze. Do rozłączenia rakiety na pułapie posłużyło zaledwie 0,5 g p.cz.

FILM OSZ: http://rakiety.pomorze.pl/filmy/V126.Amelinium.OSZ.avi
Najbardziej podobają mi się dźwięki zarejestrowane przez kamerkę pokładową

Wylądowaliśmy na dwóch spadochronikach około 500m od miejsca startu.
pzdr