jakie do tego paliwo?

Czyli serca naszych niebolotów !
rakietowiec12345
*
Posty: 12
Rejestracja: czwartek, 15 mar 2012, 12:28
Lokalizacja: pustelnik/warszawa

jakie do tego paliwo?

Post autor: rakietowiec12345 »

Czy pomyśleliście przy budowie wiekszych rakiet jakie zrobicie paliwo do silników? Bo blisko kosmosu nie ma tlenu i ogień może zgasnąć.Ja myślałem że tylko i wyłącznie saletra z cukrem. Bo zapaloną saletrę nie da się zgasić.Czy to dobry pomysł POMÓRZCIE
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: jakie do tego paliwo?

Post autor: verex »

Nasze rakiety nie latają w Kosmos ;). Osiągnięcie pułapu 10 km to nie lada wyzwanie, a co dopiero dziesięć razy tyle...


Karmelka (KNO3 + Sorbitol/sacharoza/glukoza) nadaje się na paliwo stałe. W lotach na orbitę są stosowane inne napędy (hybryda lub paliwo ciekłe) - jednak w warunkach "domowych" do amatorskiego zastosowania, paliwo ciekłe jest nieopłacalne i raczej trudne do wykonania.


Tak przy okazji - pisze się "pomóżcie", a nie "pomórzcie" ;).
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 829
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: jakie do tego paliwo?

Post autor: Tofifi »

Widzę że jesteś bardzo początkujący i nie rozumiesz podstawowych zasad pracy silnika.

Rakiety od samolotów odróżnia to, że nie muszą pobierać powietrza z zewnątrz. Na pokładzie rakiety jest i paliwo i utleniacz.

"Gaśniecie płomienia" nie ma tu nic do rzeczy. Rakiety "bez płomienia" też latają. To nie płomień decyduje czy rakieta leci czy nie.

Zapoznaj się z prawem odrzutu, zajrzyj też do książki od fizyki i poczytaj o trzeciej zasadzie dynamiki.
Skiba
***
Posty: 128
Rejestracja: środa, 15 lut 2012, 18:44

Re: jakie do tego paliwo?

Post autor: Skiba »

W rakietach kosmicznych jako paliwo są stosowane np: mieszanka płynnego tlenu i nafty (Wostok, Saturn V). Modelarzom do kosmosu jeszcze daleko.
Przeczytaj podręczniki od fizyki, książki o modelarstwie rakietowym (do pobrania w dziale "Modelarstwo rakietowe dla początkujących"), publikacje o lotach w kosmos, oraz poczytaj na forum podstawowe informacje na temat silników rakietowych.
Jeżeli to zrobisz będziesz bogatszy o wiele znaczącą wiedzę, która mam nadzieję zaowocuje.
Pozdrawiam! :wink:
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w pisania postu. Nie może on służyć przeciwko niemu w żadym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
ArturroKRK
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki

Re: jakie do tego paliwo?

Post autor: ArturroKRK »

Jak dla mnie pytanie tendencyjne i temat do zamknięcie - o co proszę moderatorów. Dyskusja na takie zagadnienia z użytkownikiem o praktycznie żadnej wiedzy nie ma sensu. Takie moje zdanie.
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: jakie do tego paliwo?

Post autor: rafciodz »

Witam,
Zgadzam się z Arturem i temat zamknę, jednak zanim to zrobię zostawię kilka linków do poczytania.
Zakładam, że kilka osób uzupełni swoją wiedzę i skorzysta:

- Silnik rakietowy;
- Paliwo rakietowe ;
- Utleniacz ;
- Dysza ;
- Stałe paliwa rakietowe ;
- Równanie ciągu ;
- Średnica krytyczna ;
- Zasada stabilizacji rakiety ;


W każdym z haseł ( no prawie ) są linki do kolejnych itd. itd....

I na przyszłość , proszę skorzystać z linków na stronie głównej forum gdzie są odnośniki to wikirakiety ( nie wiem czemu ale teraz nie działał ), strony jaskiniowca. Proszę też korzystać z wyszukiwarki zainstalowanej w forum.

Jest też wielki brat g o o g l e .....

Jak to mawiał mój nauczyciel - "naucz się szukać informacji sam, bo wiecznie żył nie będę..."
Free Your Mind
Zablokowany