Rakieta RM Łuna-1B

czyli zaczynamy zabawę!
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Re: Rakieta Łuna-1 (by rrzepkaa)

Post autor: Paul »

A tak wyglada ten model ( oklejony japonka) na wyrzutni
IMG_3619.jpg
IMG_3619.jpg (2.3 MiB) Przejrzano 9576 razy
... a tak w locie.
IMG_3703.jpg
IMG_3703.jpg (2.73 MiB) Przejrzano 9576 razy

Paul
Awatar użytkownika
Piotrek
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:28
Lokalizacja: Rzeszów, Chotyłów

Re: Rakieta Łuna-1 (by rrzepkaa)

Post autor: Piotrek »

Rakiete Łuna-1 już skończyłem z wagą troche się pomyliłem bo waży 150g ale to nie zmienia faktu , ze jest za cięzka .

Buduję już drugą rakietę praktycznie taką samą jak łuna 1 ale będzie ważyć 60g i nie będzie miała górnych stateczników .
Jutro wstawię fotki z budowy nowej rakiety.
Nowego wątku nie będę zakładał. Rakieta będzie się nazywać Łuna-1B
Awatar użytkownika
Piotrek
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:28
Lokalizacja: Rzeszów, Chotyłów

Re: Rakieta Łuna-1 (by rrzepkaa)

Post autor: Piotrek »

I tak dla pewności... ,,japonka'' to po prostu papier japoński ?
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Re: Rakieta Łuna-1 (by rrzepkaa)

Post autor: Paul »

Ta, to jest papier japonski :wink: . Papier ten jest o roznym ciezarze. Ja stosuje ten najcienszy, ten o wadze 12g .
Jak widzisz, mozna w ten sposob estetycznie wykanczac modele i co najwazniejsze, bez zaciekow :wink:

Paul
Awatar użytkownika
Piotrek
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:28
Lokalizacja: Rzeszów, Chotyłów

Re: Rakieta Łuna-1 (by rrzepkaa)

Post autor: Piotrek »

Rakieta Łuna-1 została już skończona lecz ze względu na jej dużą mase pozostanie nielote i będzie robiła tylko za eksponat. Prezentuję się nawet ładnie :smile: .
Gotowy eksponat
Gotowy eksponat
zzzzz.jpg (63.34 KiB) Przejrzano 9538 razy
Rakieta Łuna-1b nie będzię nielote do końca tygodnia powinienem ją skończyć, jak na razię waży 60g, z łożem silnika będzie ważyć 65g. Pomalowałem ją farbą w spray-u ponieważ narazię nie a papieru japońskiego .
Oto kila fotek z budowy .
hjgfhhh.jpg
hjgfhhh.jpg (86.63 KiB) Przejrzano 9537 razy
tttt.jpg
tttt.jpg (145.59 KiB) Przejrzano 9537 razy
Pozdrawiam rrzepkaa
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Re: Rakieta Łuna-1 (by rrzepkaa)

Post autor: Paul »

Witam,
A z czego sa wykonane stateczniki ? Z balsy ?
Jezeli tak, to zobacz sobie na tych ostatnich dwoch , a w szczegolnosci na tym pierszym zdjeciu jak powinny przebiegac sloje w statecznikach.
Nawet i przy cienkiej sklejce sloje powinny przebiegac podobnie.
Na Twoim miejscu zostawil bym stateczniki w naturalnym kolorze drewna. Rakieta nie bedzie taka "monotonna" . Nie majac lakieru w domu , mogles przeciez sprobowac
z rozpuszczalnikiem NITRO i styropianem. Co najwazniejsze , stateczniki tak wykonane mozna przeszlifowac i ponownie polakierowac. Stateczniki prysniete tylko farba
sa szorstkie jak papier scierny !!!
Chcac zostac "konstruktorem rakiet"musisz wiecej uwagi zwrocic na pewne regoly jakie rzadza swiatem modelarskim. Do tego nalezy np. dobor odpowiednich materialow,
ich zastosowanie , ich wlasciwosci, ciezar , estetyka itd. Wszystko inne to tylko haltura !!!

Pozdrawiam
Paul
Awatar użytkownika
Piotrek
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:28
Lokalizacja: Rzeszów, Chotyłów

Re: Rakieta Łuna-1 (by rrzepkaa)

Post autor: Piotrek »

Witam.
Stateczniki zostały wykonane z balsy i wiem jak powinny być wycięte (prostopadle do krawędzi kadłuba rakiety), zrobiłem je w następujący sposób ; Balsę miałem tylko o grubości 1,5 i była za cienka więc postanowiłem zrobić stateczniki z 2 kawałków balsy . Lecz gdy sklejałem 2 deski balsy o tym samym kierunku słojów to stateczniki strasznie się wykrzywiały . Więc wpadłem na pomysł by skleić tak by z jednej strony słoje były prostopadle a z drugiej równolegle do krawędzi .. Efekt był bardzo zadowalający lotki wyszły bardzo równe i nic się nie wykrzywiało (poza tym i tak na statecznikach leżało przez noc 10 książek ).
Co do faktury farby, to lotki po malowaniu pędzelkiem były bardzo gładkie - obyło się bez papieru ściernego .

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dzisiaj o godzinie 16.02 rakieta Łuna-1b oderwała się od ziemi. Co prawda raczej nie pokonała zakładanych 100 bo zamiast na silniku klasy ''D'' poleciała na silniku ''b'' . W najbliższych tygodniach postaram się zamówić kilka silników od pana Sornowskiego kilka silniczków klasy D i C .
Sam start rakiety był bardzo ładny... Rakieta wystartowała z wyrzutni o długości 1m po czym poleciała prawie jak po sznurku. Temperatura do startu nie była zbyt przyjazna bo było -18*C . Niestety układ odzysku nie zadziałał poprawnie i rakieta miała twarde lądowanie (odłamały się tylko 2 stateczniki). Sądzę, że było to z mojej winy bo dałem za małą warstwę papieru i spaliny podtopiły spadochron i nie wydostał się z kadłuba (choć lekko wchodził).
Ogólnie jestem bardzo zadowolony z testu myślę, że następnym razem będzie lepiej i spadochron się otworzy.



Ciekawych zachęcam do obejrzenia filmu ze startu rakiety .(Nic nie mówiłem bo strasznie boli mnie gardło jedynie odezwałem się ,,echchcheeeee'' , Zato mój tato był bardzo wygadany i od razu zdał relację z lotu rakiety :grin: ).
Link do filmu http://youtu.be/7WRcDdn61vc


Dzięki wszystkim (zwłaszcza Paulowi i Arturowi ) którzy pomogli mi wykonać tą rakietę dając cenne rady .

Pozdrawia Rrzepkaa.

Za tydzień bądź dwa zacznę konstruować coś większego (coś w stylu fajerbala ) wielkością będą podobne tylko średnica będzie większa. Mam już plany rakiety na papierze i na Openrockecie .
Załączniki
stateczniki.jpg
stateczniki.jpg (54.73 KiB) Przejrzano 9515 razy
stateczini.jpg
stateczini.jpg (59.15 KiB) Przejrzano 9515 razy
luna 1b.JPG
luna 1b.JPG (31.48 KiB) Przejrzano 9515 razy
Awatar użytkownika
ArturroKRK
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki

Re: Rakieta Łuna-1 (by rrzepkaa)

Post autor: ArturroKRK »

Gratulacje :) ladny lot, odzysk też nienajgorszy :)

Co do tych stateczników , to słoje powinny byś równolegle do krawędzi natarcia :P Czyli ani jedna ani druga strona stateczników nie jest 100% poprawna :P

Myśle że gdybyś lepiej wkleił stateczniki, po opadku na śnieg nie odłamały by sie ... Proponuje podszlifować rurkę, dokleić stateczniki na styk, a następnie dorzucić trochę kleju ( najlepiej epoxydu) w pachwinach. Dopiero potem na to lakier. To samo się tyczy samych stateczników - jeśli kleisz na polakierowane powierzchnie bardzo osłabiasz spoinę.

Czekam na filmik z lotu na silniczku klasy D :)
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Re: Rakieta Łuna-1 (by rrzepkaa)

Post autor: Paul »

Witam,
No i SUPER !!! Przynajmniej start odbyl sie prawidlowo, a co do samej rakiety, to mam jeszcze pare uwag... na przyszlosc :wink:
1. Stateczniki nie przykleja sie na farbe, a raczej bezposrednio na niepomalowany korpus rakiety i to takim klejem , ktory przynajmniej troche zostanie wchloniety przez material z ktorego zrobiony jest korpus rakiety.
2. Lotki po wstepnym przyklejeniu powinno sie jeszcze obustronnie wzmocnic w pachwinach - najlepiej tym samym klejem. W obydwoch przypadkach (pkt. 1 i 2 ) bardzo dobra jest zywica epoksydowa.
3. Gdybys skleil lotki wlasnie zywica, to by ci ich niepowyginalo.

Co do spadochronu, to podstawowym bledem poczatkujacych rakieciarzy ( i nie tylko :wink: ) jest wlasnie, to, ze staraja sie zakladac spadochron bardzo luzno. Moze to i nie jest bledem, ale pod spadochronem. powtarzam jeszcze raz
PO SPADOCHRONEM powinien sie znajdowac zwitek z kilku arkusikow papieru "rakietowego" :wink: ( czyt. papier toaletowy) ktory powinien z lekkim oporem wchodzic do korpusu rakiety. Inaczej gorace gazy przeplywaja kolo spadochronu,
niszcza go - tak przy okazji :wink: . Oczywiscie sam spadochron powinien rowniez zostac owiniety tym papierem.


Paul


Ps.
Widze, ze kolega byl troche szybszy :wink:
Awatar użytkownika
Piotrek
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:28
Lokalizacja: Rzeszów, Chotyłów

Re: Rakieta RM Łuna-1 (by rrzepkaa)

Post autor: Piotrek »

3 w pełni udany lot rakiety Łuna-1b -

widok z daleka
http://youtu.be/rJW0qvZFqqE

Widok z bliska http://youtu.be/WTuXnTJquCw
ODPOWIEDZ