Rakieta WEGA

czyli zaczynamy zabawę!
Awatar użytkownika
Piotrek
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:28
Lokalizacja: Rzeszów, Chotyłów

Re: Rakieta WEGA

Post autor: Piotrek »

Właśnie mnie zawstydziłeś Obrazek Faktycznie musze być bardziej cierpliwy .

Pozdrawiam rrzepkaa
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Rakieta WEGA

Post autor: jaskiniowiec »

Prostszy do zrobienia jest UWS5-51
scientist
***
Posty: 64
Rejestracja: niedziela, 1 sty 2012, 19:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rakieta WEGA

Post autor: scientist »

Mam jeszcze jedno pytanie jeśli chodzi o położenie elektroniki w rakiecie. (w wypalaniu płytki odnalazłem już błąd :smile: )
Otóż oglądając rakiety innych modelarzy zauważyłem, że mają wygodny dostęp do UUWSów od rakiety. Wystarczy, że otworzą klapkę w rakiecie i mogą włączyć elektronikę. Ja kiedyś planowałem zrobić gniazdo z balsy specjalnie dla niej i wyjmować i wkładać je z i do rakiety, ale porzucę ten pomysł. Jak zrobić taką klapkę w papierowym korpusie? Z pewnością jest to o niebo wygodniejsze niż wyjmowanie i wkładanie gniazda i oczywiście bezpieczniejsze.

Tutaj znajdowałaby się owa klapka.docx
(200.23 KiB) Pobrany 490 razy








Za podpowiedzi jak takową klapkę zrobić, z góry dziękuję.
Pozdrawiam scientist
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 828
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Rakieta WEGA

Post autor: Tofifi »

Te gniazdo na elektronikę to jakaś masakra :twisted: , wygląda jakbym ziemniaka obierał.
Nie myślałes o tym, żemy no kupić sobie otwornicę do drewna, kawałek sklejki i zrobić 5-10 takich krązków, które skleiłbyś potem?
Oczywiście najbardziej polecam laser jest super wygodny i nie aż taki drogi :wink:

Klapa ma też swoje wady. No ale skoro chcesz:
Przydałaby Ci się minislifierak, lub nóz do tapet /skalpel.
Wycinasz z kartonu prostokątwielkości klapy, przykladasz do korpusu i odrysowujesz. Dalej bierzesz nożyk do tapet i wzdłóż lnii przecinasz korpus rakiety.
W klapie robisz 2-4 otwory przez które będziesz wkręcał wkręty ktore to wchodzić będą w wewnętrzną wręgę rakiety.

Tak to wygląda..
Moim zdaniem wcale nie będzie to takie wygodne, wkręcać wkręty, otwory będą się rozjerdżać Na tą skalę zbyt pracochłonne zbyt mało efektywne.

Prostszym rozwiązaniem jest umieścić elektronikę w łączniu w korpusie. - wysuwasz górny segment rakiety i już masz od boku dostęp do elektorniki :wink:
Awatar użytkownika
ArturroKRK
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki

Re: Rakieta WEGA

Post autor: ArturroKRK »

Do takiej rakietki jak chcesz robić klapkę to raczej nie ma sensu mocowania jej na śruby a lepiej zrobić "zawias" . Do zrobienia takiego zawiasu możesz nawet użyć taśmy klejącej. Od drugiej strony wklej do wewnątrz jakiś ogranicznik, żeby klapka nie wpadała do środka i gotowe. Klapkę w małej rakietce radziłbym każdorazowo zaklejać zwykłym przylepcem. Skoro nie jest to konstrukcja zaawansowana technologicznie, nie bawiłbym się we wkręty. Tylko teraz mi powiedz, na prawdę potrzebujesz klapkę? Nie lepiej zrobić tylko dziurkę do włączania elektroniki a gniazdo wsadzać od góry?
scientist
***
Posty: 64
Rejestracja: niedziela, 1 sty 2012, 19:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rakieta WEGA

Post autor: scientist »

Bardzo dziękuję za radę Tofifik (zgadzam się z tobą, że gniazdo wyszło paskudnie, ale balsę kroiło się tak samo jak to wygląda. :smile: ) chyba jednak nie zrobię klapki, ale "korytarzyki" na włącznik, przyciski i diody takie jakie radzi ArturroKRK (ale kiedy dojdę do zaawansowanych technicznie projektów to zrobię klapkę, albo "zasuwkę" taką jak mówisz)
Tak jak wspomniałem zrobię dziurki i korytarzyki :smile: . Korytarzykiem będzie można włączyć układ, a w razie czego zrobię też dostęp do przycisków resetu, testu i diod w formie dziurek. Na czas lotu dziury zalepię taśmą klejącą (jakby rakieta wpadła w piasek czy wysuszoną glebę to mógłby to uszkodzić elektronikę: np. ziarenka piasku wpaść w przełączniki)
Pozdrawiam scientist
scientist
***
Posty: 64
Rejestracja: niedziela, 1 sty 2012, 19:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rakieta WEGA

Post autor: scientist »

Po wprowadzeniu najnowszych danych do programu Nakki do obliczania osiągnięć rakiety, wyskakuje mi to: Warning: rocket is supersonic, results may be invalid. Oznacza to jedno- najpewniej Wega przekroczy prędkość dzwięku :grin: :sad: . Nie wiem co mam zrobić z korpusem, jak go wzmocnić, bo papier techniczny, 2 warstwy zostanie chyba unicestwiony przez falę uderzeniową. Czym go pokryć? Mata węglowa, kolejne warstwy? W sumie ten projekt nie zakładał prędkości ponaddzwiękowej, taką rakietą miała to być Wega II, ale sądzę, że wyjście na pewno istnieje.

P.S. Wcześniej ogromnym kłopotem wydawało mi się przekroczenie prędkości dzwięku, teraz nie mogę się zmieścić w prędkości poddzwiękowej :smile:
Tak w głębi duszy to bardzo się cieszę z tych najnowszych wyników i nie zamierzam już zmieniać wymiarów silnika, czy wracać do projektu prędkości poddzwiękowej. :smile: Kości zostały rzucone.
Pozdrawiam scientist
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 828
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Rakieta WEGA

Post autor: Tofifi »

Spokojnue...

Nie wydaje mi się żeby twoja rakieta leciala tak szybko.

Prędzej pokręciłes coś w ezalt lub srm.

nie pamiętam, ale silnik na karmel żeby osiagnąć 1Ma musiałby mieć 1-1,2kg paliwa, i średnicę co najmniej 54mm a takiego chyba nie masz.
scientist
***
Posty: 64
Rejestracja: niedziela, 1 sty 2012, 19:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rakieta WEGA

Post autor: scientist »

Tofifik ja używam KNOSALa. :smile: Napisałem na 1-szej stronie postu. Ale rzeczywiście coś nie gra, bo program wyświetla:
1159 m wysokości max
czas do osiągnięcia tej wysokości 6,6s
prędkość max 64 metry/s
wysokość na której paliwo się wypali 307m
Dzieląc 1159 na 6,6 wychodzi w przybliżeniu 175m/s (ok. 630km/h???), a prędkość ponaddzwiękowa to ponad 343m/s
Prędkość max 64m/s???? To ok. 230 km/h. Porównując to działanie i poprzednie stwierdzam, że COŚ TU NIE GRA!!!
Chociaż program wypisał mi, że wyniki mogą być błędne. Najlepiepiej sprawdzić to w praktyce, ale ze wzmocnioną konstrukcją :smile: .
Pozdrawiam scientist
Awatar użytkownika
ArturroKRK
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki

Re: Rakieta WEGA

Post autor: ArturroKRK »

Tofifi pisze:
nie pamiętam, ale silnik na karmel żeby osiagnąć 1Ma musiałby mieć 1-1,2kg paliwa, i średnicę co najmniej 54mm a takiego chyba nie masz.
Wg obliczeń kilku programów w Blizzardzie powinno wystarczyć mi 800-900g Karmeli w korpusie fi 47/50 mm :) Ale to już blisko :P
ODPOWIEDZ