"VX I" Verex One ... i następca - Verex Two :)

czyli zaczynamy zabawę!
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: "VX I" Verex One

Post autor: verex »

rrzepkaa pisze:Do budowania Twojej kolejnej rakiety proponował bym użyć specjalnych programów np. spacecad lub openrocket.
Poradzisz sobie nawet bez większej znajomości angielskiego.
Ps. Naj już zbudujesz swoją drugą rakiete nagrasz jej start i wrzucisz na YT ? Jestem bardzo ciekawy jak Twoja rakieta sobie poradzi :wink:
pozdrawiam rrzepkaa

Tak naprawdę to robię 3 rakiety za jednym zamachem :D (czytaj inne wątki: rakieta DOOMSDAY oraz SUNRISE). Mam materiały żeby zbudować 3 rakiety, więc buduję, a materiałów jeszcze sporo zostanie. Filmik oczywiście nagram i wrzucę (tylko będzie jakości "robione gaśnicą", bo moja kamera do najlepszych nie należy i swoje lata już ma). SpaceCAD'a używam i zastanawiam się czy nie wykupić licencji - tylko drogie to niestety.

A poradzić to sobie pewnie poradzi. Tylko silnik będę musiał wymyśleć jakiś. Paliwo to nie problem, bo odczynników mam pod dostatkiem, gorzej z obudową silnika, dyszą, etc. Dzisiaj odpalałem prototyp własnego silnika z paliwe sorbitolowym 65/35 KNO3/Sorbitol. Masa paliwa = 55g. Silnik wytworzył przeraźliwie niski ciąg i potem stopiła się dysza, którą zrobiłem z plastiku. Ale wyciągnąłem wnioski z tego eksperymentu i już wiem jak zrobić kolejny silnik. Teraz tylko potrzebuję materiałów na obudowę, dyszę, etc. Dysza chyba będzie metalowa - pobuszuję w dziadka garażu i sprawdzę co by się nadało. Jak pisałem, pierwszy lot będzie na silniku PS B15-5, bo ten mi jeszcze został z pierwszej rakiety.

Jutro poszukam materiału na dwa silniki - jeden testowy i drugi, który poleci w tej rakiecie i mam nadzieję nie wybuchnie.
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
Piotrek
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:28
Lokalizacja: Rzeszów, Chotyłów

Re: "VX I" Verex One

Post autor: Piotrek »

Hmmm tak sobie myśle czy nie było by Ci lepiej wystrzelić swoją rakietę na gotowym silniku ROS-40 .
Piszesz, że Twoje dysze są z plastyku. może zamiast plastyku dysze zrobił byś z bakelitu ? podobno wytrzymuje temperaturę 1000'C . Więc jak dla Cb w sam raz .
Pozdro rrzepkaa
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: "VX I" Verex One

Post autor: verex »

rrzepkaa pisze:Hmmm tak sobie myśle czy nie było by Ci lepiej wystrzelić swoją rakietę na gotowym silniku ROS-40 .
Piszesz, że Twoje dysze są z plastyku. może zamiast plastyku dysze zrobił byś z bakelitu ? podobno wytrzymuje temperaturę 1000'C . Więc jak dla Cb w sam raz .
Pozdro rrzepkaa

Nie buduję tej rakiety po to, żeby wepchać do niej ROS'a. Poza tym średnica jest i tak za mała jak na ten silnik. Jak pisałem - pierwszy lot będzie na gotowym silniku "B", a później poeksperymentuję z własnymi silnikami.

Dysza z bakelitu? Nie wiem nic o tym materiale, nie wiem gdzie go można dostać, itd.. Ale znalazłem w internecie coś o zrobieniu dyszy z gipsu - to wydaje się być dobrym rozwiązaniem.
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Re: "VX I" Verex One

Post autor: placydo »

verex pisze:
rrzepkaa pisze:Hmmm tak sobie myśle czy nie było by Ci lepiej wystrzelić swoją rakietę na gotowym silniku ROS-40 .
Piszesz, że Twoje dysze są z plastyku. może zamiast plastyku dysze zrobił byś z bakelitu ? podobno wytrzymuje temperaturę 1000'C . Więc jak dla Cb w sam raz .
Pozdro rrzepkaa

Nie buduję tej rakiety po to, żeby wepchać do niej ROS'a. Poza tym średnica jest i tak za mała jak na ten silnik. Jak pisałem - pierwszy lot będzie na gotowym silniku "B", a później poeksperymentuję z własnymi silnikami.

Dysza z bakelitu? Nie wiem nic o tym materiale, nie wiem gdzie go można dostać, itd.. Ale znalazłem w internecie coś o zrobieniu dyszy z gipsu - to wydaje się być dobrym rozwiązaniem.
Dawno dawno temu też trafiłem na tą stronę na której jest napisane, żeby zrobić dyszę z gipsu.
Strony tego typu powinny być usuwane! Nie stosuj się do porad tam zawartych bo to brednie ;).

Amatorsko dyszę najlepiej zrobić z CX-5 (nie raz była o tym mowa na forum). 5kg kosztuje około 25zł a dyszy zrobisz od groma :wink:
jaskiniowiec pisze:Postaraj się o cement montażowy CX5 f-my Henkel. warto. Przyda się też w domu.
Bakelit jest moim zdaniem świetny - ale cenowo nie najlepiej się na tym wychodzi.
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: "VX I" Verex One

Post autor: verex »

A mi się wydaje, czy w ROS-ach są bakelitowe dysze? ;)

Dzisiaj skończyłem malowanie wszystkich trzech rakiet które robię. Kolorystyka tej rakiety trochę się zmieniła. Korpus pomalowałem na biało, poczym stwierdziłem że to wygląda jakby nie było dokończone. Wziąłem więc pierwszą lepszą taśmę (to chyba taśma PCV była, przynajmniej tak na niej pisalo), obkleiłem tak żeby było równo i zacząłem malować srebrną farbą pasy. Nie mierzyłem odległości między nimi, ale udało mi się zostawić idealnie odstępy na nazwę rakiety, którą już przykleiłem z literek samoprzylepnych z papierniczego.

Głowicy ani łoża silnika jeszcze nie zrobiłem. Głowicę zrobię w piątek, a łoże silnika w piątek lub sobotę. Łoże do silnika PS B15-5 z balsy, a do własnych jeszcze pomysłu nie mam.

Średnica korpusu to równe 3cm, a długość 50cm. Jeszcze muszę troszkę w tygodniu oszlifować, bo gdzieś zgubiłem 1mm i kadłub 'nie chce stać'.

Wszystko małem farbami w spreju - dobrej jakości, akrylowe spreje. Zakupiłem kolor biały, srebrny oraz bezbarwny - czerwony znalazłem w piwnicy, chociaż była resztka, ale dało się wymalować.

Efekt przedstawiam poniżej:

1. Kadłub 'Verex Two':
Obrazek

2. Stateczniki do 'Verex Two' - te małe, czerwone. Wykonane z 2mm balsy:
Obrazek

3. A tutaj rakietowa rodzinka - czyli 3 rakiety nad którymi pracuję. Od lewej: korpus 'DOOMSDAY', korpus 'VEREX TWO', korpus 'SUNRISE', głowica do 'SUNRISE', głowica do 'DOOMSDAY' (ta stożkowa), srebrne stateczniki do 'SUNRISE' oraz czerwone stateczniki do 'VEREX TWO':
Obrazek

Dziewiczy lot 'verex two' 14 stycznia jeśli pogoda dopisze ;).

Pozdrawiam
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: "VX I" Verex One ... i następca - Verex Two :)

Post autor: verex »

Czytając forum natrafiłem na ciekawy link - http://modelekosmiczne.strefa.pl/Oferta.html .

Więc zamiast robić głowicę ze styropianu i później narzekać że jest krzywa, kupię głowicę fi 30 (dwie sztuki, nóż widelec coś się stanie, albo będę budował kolejny model z tej rurki) i tylko przemaluję na srebrny kolor. Przy okazji zamówię dwie głowice fi 50, być może mi się przydadzą w przyszłości do innej rakiety.

Nadal podtrzymuję że rakieta będzie latała na moich silnikach. Aktualnie zastanawiam się nad dyszą.
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
Piotrek
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:28
Lokalizacja: Rzeszów, Chotyłów

Re: "VX I" Verex One ... i następca - Verex Two :)

Post autor: Piotrek »

Jak kupisz głowice fi50 to napisz jak się sprawuje bo jestem nią zainteresowany .

Pozdrawiam rrzepkaa
leszek
PROFI
Posty: 24
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31

Re: "VX I" Verex One ... i następca - Verex Two :)

Post autor: leszek »

Ja kupiłem. Kawę robi mocną, l.. też
Co jeszcze chcesz wiedzieć?
Miłego wieczoru.
Leszek
Awatar użytkownika
Piotrek
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:28
Lokalizacja: Rzeszów, Chotyłów

Re: "VX I" Verex One ... i następca - Verex Two :)

Post autor: Piotrek »

leszek pisze:Kawę robi mocną, l.. też
Co jeszcze chcesz wiedzieć?

Eeeeee jaką kawę ?
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: "VX I" Verex One ... i następca - Verex Two :)

Post autor: verex »

Właśnie pracuję nad silnikiem do tej (i nie tylko) rakiety.

Dysze już mam. Jednak mam pytanie co do samego odpalania silnika. Silnik jest napędzany paliwem sorbitolowym 65/35 z kanałem na środku (no mniej więcej na środku ;)). Czy silnik, a właściwie paliwo, musi zostać odpalone od góry? W sensie czy lont musi dojść aż do samej góry silnika, czy też można go włożyć tak do połowy?

Pozdrawiam
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
ODPOWIEDZ