Tunel - nowy pomysł

Stateczność i inne zjawiska występujące podczas lotu
mateuszw106
****
Posty: 194
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Tunel - nowy pomysł

Post autor: mateuszw106 »

Witam

Co myślicie o tym, aby skonstruować prowizoryczny tunel aerodynamiczny dla rakiet ?



Przemyślałem sprawę i jedyny problem to jak zrobić ten "biały dymek".



Jakieś pomysły ?
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

Zbyt duża skala. Ale kombinuj...
Adam
Supersonic PROFI
Posty: 395
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Adam »

Witam!

Biały dymek można zastąpić np. białymi odcinkami nitek albo starą taśmą magnetofonową. Ew. jakiś generator pirotechniczny...

Pozdrawiam!
grzesiekb26
**
Posty: 43
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Piastów
Kontakt:

Post autor: grzesiekb26 »

Biały dymek wydaje mi się najmniejszym problemem jako, że można go uzyskać z parafiny. Można by skonstruować mini zadymiarke podobną do tych, które są na koncertach czy też "dyskotekach". W większości stosowane są właśnie parafinowe. Jednak osobiście wydaje mi się, że największym problemem będzie strumień powietrza ponieważ tego typu tunele jak zapewne wiesz stawiają pewne wymagania pod tym względem, a mianowicie strumień powietrza musi być równoległy (mam tu na myśli brak zawirowań które występują w trakcie jego wytwarzania) można to wyeliminować stosując wewnątrz układu pionowe i poziome ścianki co niestety wiąże się też z gabarytami samego tunelu. Cała reszta to już wydaje się prosta sprawa.

Pozdrawiam.

Grzesiek
texwillerxxx
***
Posty: 75
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: texwillerxxx »

te "kratownice" mozna zrobic z rurek do napoi posklejanych do kupy. Sposob zastosowany w pogromcach mitow. Rurki sie znajda, zadymiarke dyskotekowa mam, problem z samym tunelem, z czego go wykonac!?
grzesiekb26
**
Posty: 43
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Piastów
Kontakt:

Post autor: grzesiekb26 »

Pierwsza myśl jaka przyszła mi do głowy to trzeba by się uśmiechnąć do jakiegoś szklarza, następnie wykonać z płyt pilśniowych konstrukcję w kształcie ceownika.... nic innego na razie nie przyszło mi do głowy :wink: Niestety wszystko trochę się rozbija o koszta, gabaryty i wagę :roll: ewentualnie pleksa (tańsza) :wink:
Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Posty: 1499
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: KSard »

Witam



Dobra, ale powiedz nam w jakim celu chcesz zbudować tunel. Czy dla celów poglądowych, czy bardziej praktycznych?
Bullet
PROFI
Posty: 284
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Bullet »

I to jest dobre pytanie :)

Sama obserwacja przepływu pozwoli stwierdzić tylko staranność wykonania modelu i prawdziwość skuteczności rozwiązań stosowanych w aerodynamice.



Niestety, by cokolwiek zmierzyć potrzeba trochę więcej niż rurki i dym :)



Cel "poglądowy" wydaje się że można w ten sposób zrealizować, a w praktyce - może jako faja wodna :lol:
mateuszw106
****
Posty: 194
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Post autor: mateuszw106 »

Podkreślę, że to jest na razie pomysł, czy to w ogóle będę robił to jest daleka przyszłość.





W jakim celu chcesz zbudować tunel ?

Dobre pytanie, myślę żeby użyć go do celów do których sam tunel został stworzony.

Chodzi o to, aby sprawdzić właściwości aerodynamiczne modelu, może coś przeszlifować, coś zmienić, coś dokleić, coś odkleić.



Oczywiście nie jest to niezbędne, bo jak widać obchodzicie się bez takiego tuneli i modele latają jak marzenie.



Dałem tylko pomysł, że można by coś takiego zrobić, a jeżeli chodzi o sprawę techniczną to bym zrobił taki długi prostopadłościan o ścianach z przeźroczystego plexi.



Jakbym nie miał co robić w przyszłe wakacje to to nawet niezły pomysł jest i dużych problemów w jego tworzeniu nie widzę.







P.S.

Za co dostałem 3 gwiazdki ?









P.S. 2



Sory, zamiast "zmień" kliknąłem "cytuj" :/

Może ktoś w takim razie skasować poprzedni post ?

Sory...





:wink: <span style="color: red"> zrobione !!!! </span>
Awatar użytkownika
donPedro
***
Posty: 73
Rejestracja: wtorek, 25 gru 2018, 19:00
Lokalizacja: Rzeszów Polska

Re: Tunel - nowy pomysł

Post autor: donPedro »

W przypadku poważnych i ciekawych technicznie projektów PTR-owych . Mogę coś (rakiety, spadochron i inne systemy odzysku) dmuchnąć w ramach pracy własnej: pomiar sił i momentów, ocena stateczności, wizualizacja cieczowa na powierzchni obiektu w zakresie prędkości od 10...110 m/s.
W zakresie naddźwiękowym ograniczeni jesteśmy, jak na razie do do b. małych modeli. Wizualizacja tego co się dzieje metoda smugową Schlieren.

Pozdrawiam serdecznie: Kierownik Laboratorium,
PMS

https://zmpia.prz.edu.pl/laboratoria/la ... rodynamiki
Piotr M. Strzelczyk
ODPOWIEDZ