Misja marsjańska na Ziemi - wystrzeliwujemy łazika

Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI
Posty: 912
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Misja marsjańska na Ziemi - wystrzeliwujemy łazika

Post autor: Kacper »

Misja marsjańska na Ziemi - wystrzeliwujemy łazika.

Jak wiadomo jest potrzeba uruchomienia dużego projektu, który będzie sztandarowym celem PTR i pozwoli skoordynować prace wielu ludzi oraz zachęcić nowe osoby do przyłączania się i realizacji wspólnego projektu.
Po piątkowej konferencji w Warszawie omawialiśmy pomysł wysłania rakietą łazika marsjańskiego. Nie jest to nowa koncepcja ale myślę, że nastał już czas, w którym mamy odpowiednie możliwości. Osobiście uważam, że taki lot będzie bardziej widowiskowy, i bardziej medialny niż wysłanie rakiety na 33,3 km.

O co dokładnie chodzi?

Wystrzelenie rakietą w pełni funkcjonalnego łazika na pułap rzędu 1-2,5km czyli w zasięgu wzroku. Następnie łazik ma powrócić na Ziemię na spadochronie w kapsule, która oddzieliła się od rakiety. Po wylądowaniu ma ustawić się kołami do dołu i rozpocząć eksplorację terenu.
Żeby całość na prawdę robiła wrażenie łazik nie może być małą zabawką. Mam na myśli wykorzystanie robota o szerokości około 0,5m i wadze 20kg.
Sama rakieta musi być wielka (jak na nasze obecne standardy).

Poniżej przedstawiam moją wizję takiej rakiety.
rakieta z łazikiem.jpg
rakieta z łazikiem.jpg (31.42 KiB) Przejrzano 11529 razy
Łazik znajduje się w poszerzonej głowicy, która na pułapie oddzieli się od reszty rakiety i niezależnie opadnie na spadochronie.
Masa startowa wyniesie około 70-80kg. Do napędu będzie potrzebny silnik hybrydowy o impulsie 15-30KNs.

Tego typu przedsięwzięcie pozwoli na współpracę PTR, Zespołu Magma, Mars Society i mam nadzieję wielu innych organizacji, zespołów, firm a przede wszytki ludzi z pasją.
Projekt jest jak najbardziej realny. Silniki o odpowiedniej mocy Robercik z Andrzejem mają już właściwie opracowane. Tutaj pytanie do Was czy chcielibyście uczestniczyć w takim projekcie jako konstruktorzy napędu?
Ja ze swojej strony mogę zaoferować warsztat, i sporą część materiałów na budowę rakiety.
Myślę, że przy takim projekcie każdy może znaleźć zajęcie dla siebie, jest na prawdę dużo rzeczy do opracowania i wykonania. Począwszy od wymyślenia nazwy, przez wycinanie stateczników, po kontakt z mediami.

Być może byłaby możliwość wystrzelenia takiej rakiety podczas zawodów łazików marsjańskich, które mają odbić się w Polsce. Byłoby to wydarzenie niezwykle medialne a to ważna sprawa przy poszukiwaniu sponsorów.

W miedzy czasie zauważyłem informację od Adama. To jest moja wizja działania - jedna z wielu. Nie chodzi o to by skupić się tylko na jednej rzeczy a resztę odstawić w kąt. Uważam, że nieodzownymi elementami działalności PTR zawsze pędzie edukacja, modelarstwo, rakiety eksperymentalne, porządkowanie prawa i organizacja wydarzeń. Każdy ma swoje preferencje i na tym się skupia, nie mogą wszyscy zajmować się tylko jednym aspektem. To nie jest źle, że każdy się skupia na tym co lubi bo dlatego PTR jest tak wszechstronne i daje nam tyle możliwości.

Na koniec prosiłbym o wypowiedzenie się czy podejmujemy temat. Przedstawienie swoich pomysłów i zaoferowanie chęci pomocy lub stwierdzenie, że nie ma to sensu. Prace można zacząć od zaraz, ten projekt można zrealizować nawet bez udziału sponsorów więc nic nas nie trzyma.

Na zachętę powiem, że rura na korpus już jest :grin:
rura.jpg
rura.jpg (47.05 KiB) Przejrzano 11529 razy
placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Re: Misja marsjańska na Ziemi - wystrzeliwujemy łazika

Post autor: placydo »

Czekam na rozkazy.
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 829
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Misja marsjańska na Ziemi - wystrzeliwujemy łazika

Post autor: Tofifi »

Ja ze swej strony mogę zaoferować np frezarkę cnc, drukarkę 3d.

Myślę, że dobrze by było od wyznaczenia dokładnego projektu a nastepnie rozpisania wszystkich prac jakie trzeba wykonać tak aby każdy miał możliwość pomóc w wybranym przez siebie zadaniu :)
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Misja marsjańska na Ziemi - wystrzeliwujemy łazika

Post autor: jaskiniowiec »

Kacper, w ten projekt na chwilę obecną wierzę i jestem za. Przeraża mnie masa i skala zjawiska. Ale nie jest to nierealne. A to dużo. Generalnie nie chodzi tu o pułap, ale o efekt. I jako taki możliwy jest do realizacji. Tym bardziej, że pojawiają się nowe problemy typu: jak w sposób pewny i ściśle określony uwolnić sondę z zasobnika. To ciekawe wyzwanie. Nowe...
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Misja marsjańska na Ziemi - wystrzeliwujemy łazika

Post autor: rafciodz »

Stargard w czym może to pomoże - się zrymowało :wink: - Widzę konkretny sukces konferencji Marcina - wszyscy wrócili bardzo zmotywowani.

- Dopóki nie znajdziecie miejsca ( może przy okazji zorganizujecie sobie warsztat zwany modelarnią ) możemy być magazynem - mamy tu kilka pomieszczeń.
- Możemy zająć się składaniem dużych elementów ( wyrzutnia ).

Żeby dobrze zacząć, trzeba z chłopakami z MSP ogarnąć temat wymiarów łazika. - Na odprawie "pod znakiem" omawialiście co nieco. Pociągnijcie temat.
Rafał

P.S
Czy ktoś zrobił jakieś fotki z konferencji, może ktoś nagrał nasze wystąpienia. Tyle się z Verexem nagadaliśmy i nie wiele mam pamiątek :sad: .
Free Your Mind
Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Posty: 1499
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Misja marsjańska na Ziemi - wystrzeliwujemy łazika

Post autor: KSard »

Pomysł bardzo dobry.

Zabierajmy się więc do pracy. Służę swoją pomocą.
pozdrawiam KSard - www.facebook.com/ksardpl : www.ksardrakiety.cba.pl

"Ci, którzy skłonni są zrezygnować choćby z części prawa do wolności aby uzyskać w zamian trochę tymczasowego bezpieczeństwa, nie zasługują ani na wolność, ani bezpieczeństwo "- Ben Franklin
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Misja marsjańska na Ziemi - wystrzeliwujemy łazika

Post autor: verex »

No, Kacper! Prawdziwa innowacja! Świetny pomysł.
Jestem za. Jeśli tylko mogę jakoś pomóc, to możecie liczyć zarówno na mnie jak i chłopaków z modelarni :smile:

Edycja 25.11.2013 godz. 21:00:
Jeśli możemy, to postaramy się popracować nad osłoną aerodynamiczną. Przynajmniej projekt, a jeśli uda się pozyskać sponsorów (kwestia najbliższych 2-3 miesięcy), to nawet i wykonania jej.
Nasi mechatronicy z chęcią podejmą się wyzwania jakim jest skonstruowanie łazika, choćby testowego lub jako ładunku dodatkowego w ramach pracy dyplomowej (do końca tygodnia będę wszystko wiedział co i jak).
Zwarci i gotowi do pracy czekamy na jakiś podział zadań. Przydałaby się lista rzeczy i elementów które są potrzebne, coś ściślejszego, trochę czasu do namysłu i jakaś konferencja np. na skype kto może co zrobić i jak.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 25 lis 2013, 21:07 przez verex, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Misja marsjańska na Ziemi - wystrzeliwujemy łazika

Post autor: rafciodz »

rafciodz pisze:... http://forum.rakiety.org.pl/czego-oczek ... tml#p24110
....
Drugi kierunek to demonstrator technologii gdzie PTR byłby trybikiem w zespole - rakieta, lądownik, łączność i przerzucony łazik... - to coś do zrealizowania jako pokaz na Europejskie zawody łazików... - W tym programie jest miejsce dla PTR, MarsSocietyPolska, CopernicusP, SKA, Politechnik itd...
Ale musi być program, prowadzący i przede wszystkim chętni!
....
Pozdrawiam
Rafał
Chętni się pojawiają może warto porozmawiać jeszcze z kimś?
Free Your Mind
Awatar użytkownika
robercik
Supersonic PROFI
Posty: 1362
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Misja marsjańska na Ziemi - wystrzeliwujemy łazika

Post autor: robercik »

Cześć
Pomysł interdyscyplinarny, medialny i co najważniejsze możliwy do zrealizowania za drobne pieniądze, w dodatku spokojnie w przyszłym roku.
Jeśli pytacie o nasz udział, odpowiedź brzmi oczywiście tak.

Bazując na obecnej konstrukcji pomorskiej, możemy skompaktować silnik do długości 1m przy średnicy zbiornika 20 cm.
Masa napędu 15 [kNs] gotowa do startu to około 15 [kg]. To faktycznie wystarczy do wypchnięcia takiego promu na kilometr. Jeśli zadowolimy się jednym kilometrem, będzie to też uczta dla oczu.
Przydałby się jakiś zbiornik kompozytowy o objętości 10 - 12 litrów, najlepiej przelotowy. Czy ktoś zechciałby się tego podjąć ?
Miejsca w takiej rakiecie jest mnóstwo, możnaby więc wyposarzyć zawór w porządne serwo, a nawet w układ chłodzenia dyszy, który chcemy zrealizować przez zimę.
Odlewaliśmy ostatnio ziarno paliwa w formie obrotowej (metodą Stanford University). Piękne, gładkie, dobrze odpowietrzone odlewy. Zatem o defekt ziarna nie ma już co się martwić.

Już widzę lot śledzony kamerą Placka i dodatkowo z pokładu dronów :smile:


pzdr
Skiba
***
Posty: 128
Rejestracja: środa, 15 lut 2012, 18:44

Re: Misja marsjańska na Ziemi - wystrzeliwujemy łazika

Post autor: Skiba »

Mogę pomóc w różnorakich kwestiach, jeżeli zajdzie tylko taka potrzeba. :roll: Trzymam kciuki za powodzenie projektu :wink:
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w pisania postu. Nie może on służyć przeciwko niemu w żadym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
ODPOWIEDZ